eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Na karmę dla psa i kota wydamy w 2015 roku 2 miliardy zł

Na karmę dla psa i kota wydamy w 2015 roku 2 miliardy zł

2015-04-07 10:34

Przeczytaj także: Karma dla psów i kotów. To już nie jest niszowy rynek


Rano do weterynarza…


94 proc. opiekunów zwierząt deklaruje, że w razie problemów zdrowotnych odwiedzą lecznicę weterynaryjną, a około 24 proc. traktuje takie wizyty profilaktycznie, jako element troski o zdrowie i dobre samopoczucie swojego podopiecznego. Weterynarze, którzy byli przyzwyczajeni do zmagania się z wścieklizną i nosacizną, teraz zajmują się otyłością, chorobami nerek i arteriosklerozą. W Polsce obecnie zaczyna brakować weterynarzy specjalistów. Od lat funkcjonują wyspecjalizowani psychologowie, „behawioryści” i „korektorzy” zachowań zwierząt.

Wartość rynku farmaceutycznego dla małych zwierząt to w Polsce 190 mln zł. Wartość usług towarzyszących szacuje się na około 480 mln zł. Dobra opieka się opłaca – szacuje się, że dzięki dobrej karmie i opiece weterynaryjnej zwierzęta żyją obecnie 3–4 razy dłużej niż 30 lat temu.

W związku z rosnącym kosztami i oczekiwaniami względem opieki medycznej dla zwierząt w wielu krajach popularne stały się ubezpieczenia. W Polsce do niedawna można było je wykupić tylko w pakiecie z ubezpieczeniem domu lub mieszkania, ale pojawiły się już w ofercie jako samodzielne produkty. Na przykład Petsupport oferuje obecnie pakiety Basic, Standard i VIP. W Polsce ta usługa dopiero raczkuje, ale w Szwecji ubezpieczonych jest 70 proc. zwierzaków, w Niemczech 33 proc.

W południe kosmetyczka, wieczorem TV


Rośnie też oferta różnego rodzaju mniej i bardziej wyszukanych usług dla zwierząt – oprócz weterynaryjnych, usługi kosmetyczne, fryzjerskie, dietetyczne, hotelarskie. Rok temu ruszył w USA pierwszy, specjalny kanał telewizyjny dla psów – DogTV. Za 4,99 dol. miesięcznie można zapewnić psu rozrywkę i wyciszenie za każdym razem, gdy zwierzę musi zostać samo w domu. Podobny kanał uruchomiono już w Izraelu i w Wielkiej Brytanii.

Są też usługi związane z cyklem życia: przedszkola dla szczeniąt uczące „socjalizacji”, psie randki i… wesela, są nawet domy spokojnej starości (to na razie nie w Polsce). A także zwierzęce pogrzeby i nagrobki, krematoria i cmentarze, także wirtualne (np. Teczowy-most.pl, Pupile.nekropoli.pl, Cmentarz-zwierząt.pl).

Bez trudu znajdziemy w Polsce hotele i pensjonaty dla zwierzaków, gdzie możemy je spokojnie zostawić, gdy musimy bez nich gdzieś wyjechać. Infrastruktura i standard – różne, także ceny (czasem niewiele niższe niż w „ludzkich” placówkach). Oferują pobyt w kojcach na dworze lub w specjalnych pokojach. Coraz więcej jest też hoteli i ośrodków wczasowych przeznaczonych dla osób podróżujących z psami. Są już też restauracje, gdzie nie tylko można wejść z psem, ale gdzie może on liczyć na miskę wody i psi smakołyk. Nad polskim morzem pojawiały się też gdzieniegdzie specjalne, wydzielone plaże, na których można przebywać i kąpać się razem z psami.

Wybiegi i parki dla psów to w Polsce ciągle rzadkość, ale i tu powiał wiatr zmian. W Warszawie jest 6 miejsc wydzielonych specjalnie dla psów, ale zapowiedziano już stworzenie dwuhektarowego z prawdziwego zdarzenia parku dla psów na Polu Mokotowskim. Będzie tam miejsce dla zwykłych spacerów, wydzielona część dla szczeniaków i teren dla psów o zacięciu sportowym (hopki, tunele, górki itp.) oraz sztuczna rzeka do kąpieli.

Miejsca przyjazne psom wskażą nam m.in. blogi: Nie-taki-pies, PieswWarszawie, Zwierzolubni.pl, Zpazurem.pl, a polecenia znajdują się też na portalu GoldenLine.

Elektronika na czterech łapach


Rośnie oferta gadżetów elektronicznych, np. obroże monitorujące aktywność i parametry zdrowotne psa i sygnalizujące np. że pies ma za mało ruchu. Może to być darmowa aplikacja (np. od Puriny) albo bardziej zaawansowany system połączony z obrożą (jak Whistle Activity Monitor) lub PetPace – inteligentna obroża monitorująca (wstrząsoodporna, wodoszczelna i wytrzymała na pył i kurz), na razie dostępna tylko w USA.

Są też zdalnie sterowane zabawki (nie trzeba już biegać za tą piłką!), kamery do zdalnego nadzoru (np. Pet’s Eye View) i komunikatory wideo. Taki PetChatz to urządzenie z kamerą i monitorem umieszczonym na wysokości oczu psa, który umożliwia kontakt ze zwierzakiem, a nawet nagrodzenie go smakołykiem, ponieważ jest wyposażone w zdalnie uruchamiany pojemnik. Kolejny wideokomunikator jest wyposażony w laserowy wskaźnik, którym – zdalnie – możemy pobawić się z kotem lub psem. No i oczywiście specjalne obroże z systemem GPS, pozwalające zlokalizować zwierzę, gdyby nam się zerwało ze smyczy (np. Aportuj.pl).

Facebook miauczy i szczeka


Facebook oszacował, że około 10 proc. kont na tym portalu nie należy do ludzi, a do ich zwierząt. W Stanach Zjednoczonych 14 proc. właścicieli psów założyło w ich imieniu konta na FB. Udostępniono więc specjalne aplikacje Catbook i Dogbook, które służą temu, żeby oddzielić zdjęcia i wpisy dotyczące twojego kota lub psa od twojego głównego konta, żeby nie zasypywać nimi niechętnych im znajomych. Ponad połowa zwierzaków ma na FB więcej niż 25 znajomych! Na przykład polski kot Kitek Fiodro Ryś ma 150 znajomych (chwali się np., że złapał właśnie muchę albo że aportuje kapsle). Nie wspominając już o psie Marka i Cilli Zuckerbergów o imieniu Beast, który „mówi” o swoim tacie, np. że zapoznaje go z najnowszymi wiadomościami, a o mamie, np. że upina mu włosy, żeby mu oczu nie zasłaniały! Te ciekawostki spija z jego ust (pyska) 1,9 miliona fanów!

I pamiętajcie – 26 kwietnia obchodzimy Pet Parents Day!

Barbara Frątczak-Rudnicka, konsultant ds. badań, 4P research mix.

Jeżeli chcesz zamówić prenumeratę miesięcznika Marketing w Praktyce .

poprzednia  

1 2

oprac. : Marketing w Praktyce Marketing w Praktyce

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: