eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Miliardy euro trafią na wieś

Miliardy euro trafią na wieś

2015-03-16 19:37

Miliardy euro trafią na wieś

Na polską wieś trafią miliardy euro unijnej pomocy © auremar - Fotolia.com

Na realizację programu wspierania rozwoju obszarów wiejskich w latach 2014-2020 trafi 8,598 mld euro z Unii Europejskiej oraz środki krajowe w wysokości ok. 4,915 mld euro. Weszła w życie ustawa o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Przeczytaj także: Jak rozwijają się obszary wiejskie?

Ustawa ustanawia nowe podstawy i zasady realizacji polityki rozwoju obszarów wiejskich, wynikające z nowego podejścia do wspólnej polityki rolnej UE. Ustawa nadaje ministrowi rolnictwa status instytucji zarządzającej, a Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyznacza jako akredytowaną agencję płatniczą.

Pomoc będzie przyznawana na podstawie decyzji administracyjnych lub w drodze umów. Procedura administracyjna została uproszczona poprzez m.in. ograniczenie niektórych obowiązków biurokratycznych. Akta spraw administracyjnych będą po zakończeniu postępowania przechowywane w formie cyfrowej kopii.

W ustawie określone zostały podstawowe zasady przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy oraz pomocy technicznej. Nowe przepisy regulują także zasady doradzania podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy oraz adresatom programu.

W ramach pomocy dla obszarów wiejskich będą finansowane takie działania jak m.in. transfer wiedzy do rolnictwa, działalność informacyjna, usługi doradcze z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym oraz udziału w systemach jakości produktów rolnych. Program pomocy obejmuje również wspieranie inwestycji w gospodarstwach rolnych i przetwórstwie rolnym, przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonej przez klęski żywiołowe, tworzenia grup producentów i organizacji producentów. Wsparcie będzie ponadto przeznaczone na pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej przez młodych rolników oraz na rozwijanie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.

Sejm uchwalił ustawę 20 lutego 2015 r., a prezydent podpisał ją 12 marca 2015 r. Ustawa weszła w życie 15 marca 2015 r.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: UE, pomoc unijna, wieś, obszary wiejskie, rolnictwo

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: