eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport I 2015

Przetargi - raport I 2015

2015-02-27 12:49

Przeczytaj także: Przetargi - raport 2014


Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2015 roku 3942,78 zł, o 3,6 procent więcej niż przed rokiem. Po uwzględnieniu deflacji, realna roczna dynamika wynagrodzeń zbliża się już do 5 proc. To najlepszy wynik od 6 lat. Utrzymuje się zatem tempo wzrostu wynagrodzeń, co przy ujemnym poziomie inflacji przekłada się na wzrost siły nabywczej pracowników.

Jak podał GUS, w styczniu 2015 roku stopa bezrobocia wyniosła 12 procent, wobec 11,5 proc. w grudniu 2014 roku. W pierwszym miesiącu roku pracy nie miało 1 milion 918,6 tys. osób. W ciągu roku liczba bezrobotnych spadła o 342,1 tys. osób. Przybywa ofert pracy. Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w styczniu 2015 roku pracodawcy zgłosili do urzędów blisko 71 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 29 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Więcej ofert pracy było we wszystkich województwach.

W styczniu 2015 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 1,7 procent w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku. Produkcja budowlano-montażowa według GUS wzrosła z kolei w ciągu roku o 1,3 procent. W porównaniu ze styczniem 2014 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 22 spośród 34 działów przemysłu.

– Rok 2014 zakończył się dla Polski dość dobrze. Jak wstępnie oszacował GUS, w całym ubiegłym roku polski produkt krajowy brutto był realnie wyższy o 3,3 procent w porównaniu do 2013 roku. W 2014 zwiększyło się też zatrudnienie w przemyśle oraz wydajność pracy. W górę poszły również wynagrodzenia. Pomimo sezonowego wzrostu bezrobocia, nadal dobre wieści napływają z rynku pracy, na którym widać zauważalną poprawę, przekładającą się na zauważalny wzrost zatrudnienia. Realne zarobki są dodatkowo wzmacniane przez deflację. Nadzwyczaj dobrze rok 2014 zamknął się dla polskich eksporterów, pomimo nawet handlowej wojny z Rosją – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – A to właśnie Rosja powoduje obecnie najwięcej niepokoju, nie tylko w obszarach gospodarczych. Konflikt na Ukrainie, gospodarcza zapaść w Rosji, perspektywy dalszej eskalacji sankcji, niepewne perspektywy wzrostu w krajach unijnych, czy też ciągłe, praktycznie tylko odraczane problemy z euro i Grecją to podstawowe czynniki ryzyka. Dodatkowo rosnące niepokoje społeczny, protesty kolejnych grup zawodowych i społecznych, związane również z rokiem wyborczym, nie sprzyjają utrzymaniu stabilności wzrostu gospodarczego oraz ograniczeniom wydatków w publicznej kasy – dodaje Beata Szkodzin.

Budownictwo wstaje z zimowego snu


Dane wskazują na wcześniejszy start sezonu budowlanego, gdyż właśnie zamówienia na różnego rodzaju prace remontowo-budowlane zajmują czołowe pozycje tabel. Łagodna zima spowodowała, że znacznie wcześniej niż w ubiegłych latach wystartowały przetargi na prace związane z pozimową naprawą dróg. W styczniu 2015 roku w relacji miesięcznej najpoważniej wzrosła liczba przetargów na roboty w zakresie nawierzchni dróg (przyrost w ciągu miesiąca o 377,78 proc.), roboty w zakresie budowy dróg (+260,71 proc.), roboty w zakresie naprawy dróg (przyrost w ciągu miesiąca o 178,95 proc.), roboty drogowe (+147,27 proc.), roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania (+141,94 proc.), roboty w zakresie burzenia, roboty ziemne (+113,04 proc.), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg (+105,56 procent). Bardzo wysoką miesięczną dynamiką charakteryzuje się również liczba zamówień na roboty budowlane w zakresie budowy rurociągów, linii komunikacyjnych i elektroenergetycznych, autostrad, dróg, lotnisk i kolei, roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej, roboty w zakresie różnych nawierzchni, roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne, przygotowanie terenu pod budowę, roboty instalacyjne w budynkach czy roboty rozbiórkowe.

Spadki objęły z kolei głównie przetargi na usługi związane z gospodarką odpadami. I tak w styczniu 2015 roku najmocniej w relacji miesięcznej spadła liczba postępowań na usługi wywozu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych, usługi gospodarki odpadami, usługi transportu odpadów, usługi związane z odpadami, usługi recyklingu odpadów.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: