eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Phishing: trendy grudzień 2014

Phishing: trendy grudzień 2014

2015-02-13 00:45

Phishing: trendy grudzień 2014

Phishing © fot. mat. prasowe

Ataki phishingowe nie dają odpocząć. Tylko w grudniu minionego roku cyberprzestępcy atakowali niemal 47 tysięcy razy. Taki wynik oznacza 24-procentowy wzrost w stosunku do listopada. Największa ilość ataków phishingowych była hostowana przez Stany Zjednoczone. Inne kraje z największym hostingiem ataków to Wielka Brytania, Niemcy oraz Chiny.

Przeczytaj także: Phishing: trendy czerwiec 2014

Podane we wstępie dane pochodzą z najnowszego raportu RSA, działu zabezpieczeń firmy EMC, „Online Fraud Report”, w którym przedstawiono najistotniejsze informacje dotyczące aktualnych trendów w atakach typu phishing.

Zdaniem RSA rok 2014 będzie zapamiętany jako rok cyberprzestępczości ukierunkowanej na systemy POS i kradzieże danych kart kredytowych. Eksperci uważają, że liczba ataków cybernetycznych wzrośnie w segmencie sprzedaży detalicznej, gdyż jest on bardziej lukratywnym celem niż systemy bankowe. Na podstawie dotychczasowych analiz RSA wymienia takie złośliwe oprogramowanie przeznaczone do ataków na systemy POS jak Chewbacca, BackoffPOS i opisywany w poprzednim raporcie LusyPOS.

Drugi obszar, w którym widoczna jest większa aktywność cyberprzestępców, to urządzenia mobilne. Fakt ten jest związany m.in. z rosnącą popularnością trendu BYOD, zachęcającego do wykorzystywania prywatnych urządzeń (zwłaszcza mobilnych jak tablety i smartfony) w pracy zawodowej. Według danych RSA, aplikacji podwyższonego ryzyka i złośliwego oprogramowania na urządzenia mobilne jest już dostępnych łącznie ok. 2 milionów, (miesięcznie wzrost o 170 tys.).Wśród wymienianych przykładowych programów tego typu RSA podaje m.in. Mobile BOT APK, który pod pozorem generacji kodów bankowych wykrada dane z zainfekowanego telefonu.

Wśród regionów geograficznych, które w ostatnim czasie były częstym celem ataków cyberprzestępczych RSA wskazuje obszar Ameryki Łacińskiej, gdzie w 2014 roku odnotowano dużą liczbę oszustw finansowych z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi.

Zdaniem ekspertów RSA, w dalszym ciągu cyberprzestępcy będą prowadzić działania służące do wykrywania i wykorzystywania luk w systemach finansowych by w ten sposób przeprowadzać nielegalne transakcje lub uzyskiwać wrażliwe informacje na temat potencjalnych ofiar kolejnych ataków.

fot. mat. prasowe

Phishing

W grudniu minionego roku RSA zidentyfikowało 46,747 ataków phishingowych.


Według raportu RSA:
  • W grudniu 2014 roku, RSA zidentyfikowało 46747 ataków typu phishing, co oznacza spadek o 24% w porównaniu z wynikami z listopada 2014.
  • 48% wszystkich ataków phishingowych była hostowana przez Stany Zjednoczone. Na kolejnych miejscach znalazły się Wielka Brytania (7%), Niemcy (5%) i Chiny (3%).
  • 64% ataków phishingowych w grudniu było ukierunkowanych na Stany Zjednoczone. Inne kraje, które najczęściej były celem tego typu ataków to Kanada (12%), Wielka Brytania (8%) i
    Indie (4%).
  • Straty finansowe wynikające z ataków phishingowych w grudniu 2014 są szacowane globalnie na sumę 453 milionów dolarów.


Przeczytaj także: Phishing: trendy maj 2014 Phishing: trendy maj 2014

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: