eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PlayStation 4 o 60% popularniejsza od Xbox One

PlayStation 4 o 60% popularniejsza od Xbox One

2015-02-07 00:12

PlayStation 4 o 60% popularniejsza od Xbox One

PlayStation 4 popularniejsza od Xbox One © Stepan Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Ten temat powraca jak bumerang. PlayStation 4 czy Xbox One? Która z nich jest lepsza? Ta wieloletnia już rywalizacja "podkręcana" jest przez samych graczy. Po dziś dzień właściwie nie wiadomo, skąd wzięła się ich wzajemna wrogość. Jedno jest jednak pewne - wymiana razów trwa w najlepsze.

Przeczytaj także: PlayStation 3 40-GB w Europie

Wyłonienie bezapelacyjnego lidera w segmencie konsoli do gier nie jest rzeczą najprostszą. Po pierwsze, argumenty zwolenników i przeciwników danego urządzenia są zdecydowanie subiektywne. Po drugie, dane rynkowe przedstawiane przez samych producentów nie są na tyle przejrzyste, aby jasno odzwierciedlały rzeczywistą popularność ich produktów.

Rozpoczęcie ostatniej rundy w rozgrywce o koszulkę lidera datuje się na listopad 2013 roku. Po dwunastu miesiącach obecności obu konsoli na rynku, Microsoft i Sony udostępniają statystyki sprzedażowe swoich produktów.Jednak same liczby nie są ta interesujące jak reakcje konsumentów oraz ich zainteresowanie poszczególnymi konsolami i dedykowanymi im grami.

Porównywarka cen idealo sprawdziła, jak wygląda rzeczywiste zainteresowanie PlayStation 4 i Xbox One w oparciu o dane płynące ze statystyk kliknięć i cen na jej międzynarodowych stronach.

fot. mat. prasowe

PlayStation 4 vs Xbox One

PlayStation 4 bije konkurencję na głowę. Amatorów tej konsoli jest 7 razy więcej.


PlayStation 4 liderem popytu na konsole


Od pojawienia się na rynku obu konsoli wiele mówi się o ich sprzedaży. PlayStation 4 miała być przy tym liderem w każdym kolejnym miesiącu. Według aktualnych danych sprzedaż PS4 na świecie wyniosła już ponad 18 milionów sztuk, zaś w przypadku Xbox One jest to dziesięć milionów. Nintendo Wii U, która pojawiła się na rynku w 2012 roku, wyprzedziła wyniki sprzedaży Xbox One dopiero w październiku 2014 roku.

Także na międzynarodowych stronach idealo można zauważyć silną dominację PlayStation 4. W 2014 roku popyt na pięć najpopularniejszych konsoli przedstawiał się następująco:

fot. mat. prasowe

Procentowy udział w popycie na 5 najpopularniejszych konsoli

W minionym roku Sony zgarnęło ponad 2/3 popytu na konsole.


PlayStation 4 zdominowała również sprzedaż konsoli w okresie przedświątecznym, nawet jeśli wziąć pod uwagę lekki spadek popytu w 50 tygodniu kalendarzowym. Bardziej wyrównana konkurencja ma jednak miejsce między Xbox One a Wii U. Do 47 tygodnia 2014 roku nieznacznie prowadziła konsola do gier Microsoft, wcześniej jednak minimalnie wyprzedzała ją Nintendo Wii U. W dalszym ciągu jednak PlayStation 4 zdaje się być poza konkurencją. Interesujący jest przy tym różniący się rozwój cen konsoli przed świętami. Podczas gdy PS4 i Wii U nieco zdrożały, zaczęły pojawiać się coraz niższe oferty Xbox One.

fot. mat. prasowe

Popyt na PS4, Xboxa i Wii w okresie przedświątecznym

W okresie przedświątecznym konsola Sony była sześciokrotnie bardziej popularna niż Wii.


Zrównania i zamiany ról: Rozwój cen PS4 i Xbox


Konsola Microsoft zadebiutowała na rynku w dość ambitnej cenie wynoszącej niespełna 2 250 zł. PlayStation 4, której premiera odbyła się zaledwie kilka dni od pojawienia się Xbox One, kosztowała na początku znacznie mniej, gdyż był to wydatek wielkości prawie 1 800 zł. Różnica ta była motywowana przez Microsoft wprowadzeniem systemu Kinect, polegającego na sterowaniu głosem i ruchami ciała oraz mającego rozpocząć w świecie gamingu nowy rodzaj interakcji w czasie gry. W lipcu 2014 roku niesatysfakcjonujące zainteresowanie konsumentów zmusiło jednak Microsoft do wprowadzenia wersji bez Kinect w cenie 1 699 zł. W kolejnych miesiącach cena stopniowo spadała, by móc dotrzymać kroku konsoli PlayStation 4 w okresie przedświątecznym.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: