eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy 2015: co nas czeka?

Rynek pracy 2015: co nas czeka?

2015-01-11 00:20

Przeczytaj także: Rynek pracy w 2014: plusy i minusy


3. Pogłębienie deficytu na rynku IT


Rozwój nowych technologii i wzrost zapotrzebowania na pracowników IT, a także coraz szybszy rozwój technologii umożliwiających pracę zdalną sprawia, że po pierwsze zapotrzebowanie na specjalistów IT rośnie każdego roku, a po drugie w Polsce coraz trudniej ich rekrutować. Część pracowników wybiera zdalną pracę dla zagranicznych korporacji. Część specjalistów decyduje się zaś na budowanie własnych start-upów. W IT i obszarze nowych technologii nadal będziemy mieć do czynienia z rynkiem pracownika, a pula poszukiwanych specjalistów zacznie się powiększać o takie specjalizacje jak analiza danych, big data, systemy bazodanowe czy business intelligence.

Co to oznacza dla pracownika?


Pracownicy IT będą otrzymywać coraz więcej ofert pracy i choć pensje prawdopodobnie nie będą już rosły, zwiększy się znaczenie dodatkowych benefitów, jakie będą oferować pracodawcy. Kartą przetargową stanie się również możliwość rozwoju i realizowania własnych pasji i pomysłów.

Co to oznacza dla pracodawcy?


Przede wszystkim zwiększenie wydatków na rekrutację oraz konieczność zadbania o już posiadane zasoby. Pracodawcy muszą myśleć nie tylko o tym, jak pozyskać pracownika, ale również o tym, jak go w firmie zatrzymać.

4. Zapotrzebowanie na kompetencje przywódcze


Branże takie jak FMCG, sieci handlowe, usługi i produkcja zwiększają zapotrzebowanie na pracowników z kompetencjami umożliwiającymi zarządzanie zespołami. Według badania Deloitte rozwój umiejętności przywódczych jest przez 38% firm uważany za pilną potrzebę, a przez 48% jako bardzo ważną. Z analiz przeprowadzonych przez serwis pracy Praca.pl wynika, że od kilku miesięcy pojawia się też coraz więcej ogłoszeń rekrutacyjnych z obszaru menedżerskiego.

Co to oznacza dla pracownika?


Na osoby chcące rozwijać karierę menedżerską w przyszłym roku czekają nowe możliwości. Oczywiście, pracodawcy oczekiwać będą doświadczenia lub potencjału – dlatego warto rozglądać się za programami menedżerskimi oferowanymi przez firmy. Ich absolwent będzie miał szanse na pracę również u konkurencji.

Co to oznacza dla pracodawcy?


Konieczność budowania programów rozwojowych, które pozwolą na rekrutację wewnętrzną. Bez nich rynek menedżerów pozostanie na podobnym poziomie. Konieczne jest też otwarcie się pracodawców na transfer pracowników pomiędzy branżami.

5. Kontynuacja fali emigracji


Wprawdzie ilość ofert w Polsce rośnie, ale dla wielu osób – zarówno młodych, jak i specjalistów z doświadczeniem warunki oferowane przez pracodawców nie są wystarczające. W efekcie otwartość na wyjazd za granicę nadal jest w Polsce duży Z badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown w początkach 2014 roku wynika, że 83% Polaków myśli bądź myślało o emigracji. W najmłodszej grupie pracowników tylko 8% zdecydowanie odrzuca taką możliwość.

Ilość Polaków na obczyźnie powoli zbliża się do rekordowego 2007 roku. Różnica polega na tym, że tym razem wyjeżdżają głównie ludzie wykształceni, nierzadko posiadający w Polsce pracę, których celem nie jest szybki zarobek, lecz spędzenie reszty życia za granicą. Efektem tego trendu będzie odpływ pieniędzy, które do tej pory wysyłali do polski emigranci oraz mniejsze szanse na powrót specjalistów z zagranicy, nawet jeśli warunki pracy w Polsce ulegną poprawie.

Co to oznacza dla pracownika?


Dla osób wyjeżdżających trend emigracyjny oznacza większą konkurencję na zagranicznych rynkach pracy. Dla tych, którzy zostają, większe szanse na lepszą prace.

Co to oznacza dla pracodawcy?


Emigracja Polaków to kolejne wyzwanie związane z koniecznością zatrzymania i pozyskania pracowników. A to oznacza konieczność takiego budowania kultury organizacji i struktury wynagrodzeń, by móc konkurować z zachodnimi ofertami pracy.

Podsumowując:


Rewolucji w 2015 roku na rynku pracy raczej trudno się spodziewać. Na większe zmiany, które mogą doprowadzić do stworzenia rynku pracownika – takie jak starzenie się społeczeństwa oraz efekty drenażu rynku przez kolejną falę emigracji – przyjdzie jeszcze poczekać. O ile w ogóle nastąpią, gdyż uzależnione jest to zarówno od sytuacji gospodarczej jak i rozwoju emigracji wśród naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy coraz częściej wybierają Polskę jako docelowy kierunek. Krzysztof Kirejczyk, prezes Praca.pl, podsumowuje aktualne trendy :
Mimo głośnych opinii o tym, że zaczyna w Polsce brakować rąk do pracy, sytuacja nie jest jeszcze z perspektywy pracodawcy aż tak zła. Zainteresowanie ofertami pracy, które publikujemy w serwisie Praca.pl jest spore i pracodawcy mogą liczyć na odzew osób chcących podjąć zatrudnienie. Przyszły rok to też czas, w którym wielu pracowników będzie miało szanse na to, by zmienić pracę na taką, która bardziej im odpowiada. 2015 rok to jeszcze nie czas rynku pracownika, ale powoli zmierzamy w tym kierunku.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: