eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XII 2014

Koniunktura przemysłowa XII 2014

2014-12-22 15:12

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2014


W bieżącym miesiącu wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe sygnalizowany jest przez podmioty wszystkich klas wielkości, najbardziej znaczący – przez jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób). Przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) zgłaszają nadal negatywne oceny, choć mniej pesymistyczne niż w listopadzie.

W podmiotach wszystkich klas wielkości zapowiadane są dalsze redukcje zatrudnienia, najbardziej znaczące w jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób).

We wszystkich klasach wielkości przedsiębiorcy zapowiadają dalszy spadek cen robót budowlano-montażowych. Największy spadek cen przewidują jednostki mikro (o liczbie pracujących do 9 osób).

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 3,7% (przed rokiem 2,9%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (61% w grudniu br., 60% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (55% w grudniu br., 58% przed rokiem). W porównaniu z grudniem 2013 r. najbardziej spadło znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 46% do 37%) oraz niedostatecznym popytem (z 40% do 34%).

Przedsiębiorcy zgłaszają w grudniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 77% (73% w analogicznym miesiącu ub. r.).

W grudniu 19% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 69% jako wystarczające, a 12% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 24%, 63%, 13%).

3. Handel hurtowy


Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w grudniu na poziomie plus 2 (plus 5 w listopadzie). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 14% (przed miesiącem odpowiednio 18% i 13%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym

Co szóste przedsiębiorstwo sygnalizuje poprawę sytuacji


Spośród badanych jednostek, w grudniu 5,1% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,9% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w grudniu br. 59% przedsiębiorstw, 54% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (47% w grudniu br., 46% przed rokiem). W ujęciu rocznym najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z konkurencją na rynku, a spadło – bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 44% do 38%).

4. Handel detaliczny


Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w grudniu na poziomie minus 1 (w listopadzie plus 3). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 17% (przed miesiącem odpowiednio 18% i 15%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w grudniu na poziomie minus 1 (w listopadzie plus 3).


Diagnozy i prognozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, co wpływa na planowany spadek zamówień towarów u dostawców. Ograniczanie zatrudnienia może być nieznaczne, choć nieco większe od zapowiadanego miesiąc wcześniej. Dyrektorzy przedsiębiorstw oczekują, iż w najbliższych trzech miesiącach ceny mogą spadać.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg klas wielkości

Podobnie jak przed miesiącem w poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane.


W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości negatywnie koniunkturę oceniają jednostki o liczbie pracujących do 49 osób. Pozytywne oceny koniunktury zgłaszają podmioty średnie i – przede wszystkim – duże (o liczbie pracujących 50 i więcej osób). W podziale na branże korzystnie koniunkturę oceniają przedstawiciele branż włókno, odzież, obuwie (plus 8 – spadek o 6 p. proc.) oraz artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 4 – wzrost o 1 p. proc.). Niekorzystne oceny w tym zakresie zgłaszają dyrektorzy firm z branży żywnościowej (minus 3 – spadek o 4 p. proc.) i pojazdy samochodowe (minus 2 – spadek o 3 p. proc.).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg branż

Branża pojazdy samochodowe ocenia koniunkturę gorzej niż w ubiegłym miesiącu


W podziale na klasy wielkości negatywne diagnozy i prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej zgłaszają jednostki o liczbie pracujących do 49 osób. Przedstawiciele jednostek średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) oceniają bieżącą sytuację gospodarczą optymistycznie, ale ich przewidywania są nieznacznie niekorzystne. Dyrektorzy firm dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) bardziej korzystnie oceniają sytuację gospodarczą, odpowiednie prognozy są mniej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: