eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XII 2014

Koniunktura przemysłowa XII 2014

2014-12-22 15:12

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2014


Niekorzystne diagnozy i prognozy sprzedaży zgłaszają dyrektorzy przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 49 osób. Przedstawiciele jednostek średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) formułują optymistyczne oceny bieżące oraz przewidywania, choć ostrożniejsze od zgłaszanych w listopadzie.

Niekorzystne diagnozy i prognozy sytuacji finansowej, gorsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu, zgłaszają dyrektorzy przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 249 osób. Przedstawiciele jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) formułują korzystne diagnozy i prognozy w tym zakresie.

Przedstawiciele jednostek o liczbie pracujących do 249 osób sygnalizują nieznaczny spadek bieżących i przyszłych cen . Dyrektorzy przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) wskazują w grudniu na utrzymanie dotychczasowego poziomu cen, ale przewidują, iż w najbliższych trzech miesiącach mogą one nieznacznie spadać.

Przedstawiciele wszystkich klas wielkości sygnalizują utrzymanie się nadmiernego poziomu zapasów towarów, poza jednostkami o liczbie pracujących do 9 osób, które określają stan zapasów jako zbliżony do odpowiedniego w stosunku do zapotrzebowania.

Spadek zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach, nieco większy niż planowano w listopadzie, zapowiadany jest przez przedstawicieli wszystkich klas wielkości, poza jednostkami dużymi (o liczbie pracujących 250 i więcej osób), które przewidują wzrost w tym zakresie.

Spośród badanych jednostek, w grudniu 4,3% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,5% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w grudniu br. 62% przedsiębiorstw, 59% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (57% w grudniu br., 56% przed rokiem). W ujęciu rocznym najbardziej spadło znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 47% do 42%).

5. Usługi


W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 2 (przed miesiącem 0). Poprawę koniunktury odnotowuje 12% badanych firm, a jej pogorszenie 14% (w listopadzie odpowiednio po 13%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Pogorszenie ocen koniunktury może być związane z bardziej pesymistycznymi ocenami bieżącego i przewidywanego popytu i sprzedaży usług. Sytuacja finansowa jest oceniana niekorzystnie, wobec pozytywnych opinii z listopada, w najbliższych miesiącach można się spodziewać jej dalszego pogorszenia. Dyrektorzy jednostek zgłaszają spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. W najbliższych miesiącach zapowiadane są dalsze, niewielkie redukcje zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

Koniunktura w usługach

12 procent firm z sekcji transport i gospodarka magazynowa sygnalizuje poprawę koniunktury


W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się, po-dobnie jak przed miesiącem, na poziomie minus 8. Poprawę koniunktury odnotowuje 10% badanych firm, a jej pogorszenie 18% (w listopadzie odpowiednio 9% i 17%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Utrzymują się negatywne diagnozy i prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Dyrektorzy jednostek zgłaszają spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. W tej grupie jednostek planowane są redukcje zatrudnienia.

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 12 (przed miesiącem plus 14). Poprawę koniunktury odnotowuje 18% badanych firm, a jej pogorszenie 6% (w listopadzie odpowiednio 20% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Nieco mniej korzystne oceny koniunktury mogą być związane z mniej optymistycznymi prognozami popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Odpowiednie diagnozy są nieznacznie pozytywne, w przypadku popytu i sytuacji finansowej – nieco lepsze od formułowanych w listopadzie. Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen usług. W tej grupie jednostek planowany jest wzrost zatrudnienia, nieco większy od zapowiadanego przed miesiącem.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: