eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › NFZ: kolejki oczekujących X-XI 2014

NFZ: kolejki oczekujących X-XI 2014

2014-12-12 12:38

Przeczytaj także: NFZ: kolejki oczekujących VI-VII 2014


Fundacja zaobserwowała wydłużenie czasu oczekiwania na świadczenie aż o rok, w porwaniu z poprzednio analizowanym okresem. Mężczyzna w wieku 73 lat ze zwężeniem kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym, otrzymujący iniekcje ze środków przeciwbólowych i kortyzonu na zniesienie silnego bólu nóg i pośladków, na odbarczenie kręgosłupa poczeka średnio ponad 1,6 roku.

Negatywny wpływ na wydłużenie czasu oczekiwania wywiera również wzrost średniego czasu oczekiwania na zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego – w przypadku pilnym. Szczególnie niekorzystna zmiana, dotyczy wykonania zabiegu u 71-letniej kobiety z uszkodzonym stawem kolanowym w wyniku urazu. Chora na zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego będzie musiała poczekać średnio ok. 2,5 roku. Porównanie z ostatnio badanym okresem wskazuje na wydłużenie czasu oczekiwania o ok. rok! W przypadku gdy stanu zdrowia pacjenta został uznany jako „przypadek stabilny” czas oczekiwania wydłuża się o 15 mies.

Wśród pozostałych pięciu analizowanych przez Fundację świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu zaobserwowano wydłużenie średniego czasu oczekiwania. Należy podkreślić, że czas oczekiwania na endoprotezoplastyka stawu biodrowego oraz rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego (ACL) nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Kolejną dziedziną, charakteryzującą się wydłużeniem czasu oczekiwania są choroby zakaźne. Największe ograniczenia w obrębie chorób zakaźnych niezmiennie wynikają z bardzo długich kolejek na leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C interferonem i rybawiryną (PT/PL).

Latem na świadczenia z zakresu chorób zakaźnych średnio trzeba było poczekać 2,3 mies. W czerwcu i lipcu średni czas oczekiwania na świadczenia z tej dziedziny medycyny był krótszy o 1,5 mies. Niż obecnie, natomiast w odniesieniu do tego samego okresu rok wcześniej o 1,2 mies.

fot. mat. prasowe

Ogólne zestawienie zmian w czasie oczekiwania (w mies.) w dziedzinie chorób zakaźnych

Półtora miesiąca dłużej czekamy na świadczenia z zakresu chorób zakaźnych.



Jak wskazano wcześniej największe zanotowane ograniczenie dostępu dotyczy leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C interferonem i rybawiryną (PT/PL), na które pacjent musi poczekać rok. Drugim co do długości czasu oczekiwania świadczeniem jest leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B interferonem pegylowanym alfa-2a (PT/PL), na które czeka się ok. pół roku. Czas na obydwa świadczenia wydłużył się średnio o 3 mies.

Szczególnie niepokojący jest wzrost czasu oczekiwania prawie we wszystkich świadczeniach znajdujących się w dziedzinie chorób zakaźnych na przestrzeni 2014 roku. Fundacja nie odnotowała zmian w czasie oczekiwania na wykonanie testu na boreliozę za pomocą testu ELISA. Czas oczekiwania na świadczenie utrzymuje się na stałym poziomie równym 0,2 mies.

Dziedzinami, w których odnotowano wydłużenie o 1,1 mies. średniego czasu oczekiwania są psychiatria i neurologia dziecięca. Obecnie, aby uzyskać świadczenia w obrębie psychiatrii należy średnio poczekać 1,9 mies., podczas gdy latem ten czas wynosił 0,8 mies. Porównując obecny wynik do wartości uzyskanej rok wcześniej zaobserwować można natomiast pół miesięczne wydłużenie kolejek.

fot. mat. prasowe

Ogólne zestawienie zmian w czasie oczekiwania (w mies.) w dziedzinie psychiatrii

O ponad miesiąc dłużej niż poprzednio czeka się na świadczenia zdrowotne z psychiatrii i neurologii dziecięcej.


Wśród przeanalizowanych przez Fundację świadczeń z zakresu psychiatrii we wszystkich odnotowano pogorszenie w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Największą niekorzystną zmianę odnotowano w czasie oczekiwania na wizytę w poradni zdrowa psychicznego u 16-latka ze spadkiem aktywności życiowej, apatią i obojętnością. Obecnie na wizytę w poradni należy poczekać 2,3 mies.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: