eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › NFZ: kolejki oczekujących X-XI 2014

NFZ: kolejki oczekujących X-XI 2014

2014-12-12 12:38

Przeczytaj także: NFZ: kolejki oczekujących VI-VII 2014


O 3,2 mies. skrócił się czas oczekiwania na stapedotomię (zabieg stosowany w leczeniu otosklerozy; polega na zastąpieniu nieruchomej kosteczki słuchowej przez protezkę), teraz na jego wykonanie 15-letnia dziewczynka poczeka 7,3 mies. Jest to pozytywna zmiana, jednak czas oczekiwania jest nadal znacznie wydłużony. Drenaż wentylacyjny uszu jest kolejnym świadczeniem, w którym czas oczekiwania uległ znaczącemu skróceniu bowiem aż o 2 mies. Aktualnie na zabieg średnio czeka się 2,3 mies. Warto zaznaczyć iż na wizytę u laryngologa dziecięcego i badanie audiologiczne metodą elektrofizjologiczną poczekamy krócej niż poprzednio. Zabieg usunięcia trzeciego migdałka jest świadczeniem, na które dziecko poczeka dłużej o 0,7 mies. niż w okresie letnim.

Dostęp do diagnostyki


Niezwykle istotne dla powodzenia przyszłego leczenia jest możliwie szybkie wykonanie niezbędnych badań i postawienie diagnozy.

Wyniki uzyskane przez Fundację wskazują na 2,1 mies. przeciętnego oczekiwania na badania diagnostyczne. Czas oczekiwania w tym wypadku jest dłuższy o 0,4 mies. czas niż w stosunku do okresu czerwiec/lipiec 2014 i o 0,3 mies. dłuższy niż rok temu.

Wśród wszystkich zweryfikowanych przez Fundację świadczeń diagnostycznych najdłuższy czas oczekiwania odnotowano w odniesieniu do rezonansu magnetycznego głowy (6,5 mies.) oraz kręgosłupa, jak i wobec USG Doppler kończyn dolnych, dla których, czas oczekiwania wynosi ponad 5 mies. Ponad 3 miesiące poczekają również pacjenci pragnący wykonać:
  • angiografię naczyń mózgowych (4,7 mies.),
  • kolonoskopię ( 4 mies.),
  • biopsję guzków tarczycy (3,5 mies.),
  • rezonans magnetyczny (4,2 mies.),
  • sigmoidoskopię (5,3 mies.),
  • EKG metodą Holtera (3,3 mies.),
  • badanie elektromiograficzne EMG (4,8 mies.)

Badaniem diagnostycznym do którego czas oczekiwania wynosi kilka dni jest USG jamy brzusznej.

Krócej niż pół miesiąca czeka się na:
  • uroflowmetrię (0,5 mies.),
  • histeroskopię diagnostyczną macicy (0,3 mies.),
  • USG węzłów szyjnych (0,2 mies.),
  • test na boreliozę ELISA (0,2 mies.) oraz
  • USG jamy brzusznej (0,1 mies.).

W porównaniu do poprzednio badanego okresu największą zmianę w czasie oczekiwania odnotowano w uroflowmetrii, gdzie kolejka w porównaniu z czerwcem i lipcem skróciła się aż o 2,2 mies. Znaczną poprawę w dostępności odnotowano również w odniesieniu do artrografii stawu biodrowego, badaniu bezdechu śródsennego (na które pomimo polepszenia o 1,7 mies., nadal poczekamy prawie 3 mies.) oraz donosowym próbom prowokacyjnym.

Największe wydłużenie czasu oczekiwania na badanie diagnostyczne w porównaniu do VI/VII 2014 r. odnosi się do sigmoidoskopii (pogorszenie o 3,3 mies.). Również na bronchoskopię oraz badanie elektromiograficzne (EMG) obecnie trzeba poczekać 2,5 mies. dłużej niż latem. 2,3 mies. Wydłużenie kolejki odnotowano w odniesieniu do badania elektroneurograficzne (ENG).



poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: