eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsze firmy technologiczne 2005

Najlepsze firmy technologiczne 2005

2005-10-20 00:19

Najlepsze firmy technologiczne 2005

© fot. mat. prasowe

Firma Deloitte opublikowała wyniki rankingu Technology Fast 50, klasyfikującego najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w Europie Środkowej. Pierwsze miejsce w najnowszej edycji rankingu zdobyła polska firma Pro Futuro S.A. - nowy na rynku operator alternatywnych technologii telekomunikacyjnych.

Przeczytaj także: Deloitte Technology Fast 50. Triumf Polaków, Packhelp na 1. miejscu

Jego przychody w ostatnich pięciu latach wzrosły ponad 220-krotnie. To sześciokrotnie więcej niż wzrost zeszłorocznego zwycięzcy, firmy Merlin.com.pl, która w tym roku uzyskała jedenastą lokatę. Jak stwierdza kierownictwo firmy, podstawowym czynnikiem jej rozwoju okazał się moment wejścia na rynek i czas reakcji na potrzeby klientów.

Na drugim miejscu rankingu uplasował się Cleverlance, dostawca rozwiązań technologicznych na rynku czeskim, ze wzrostem przychodów o 2.933%. Podstawowa misja spółki polega na przejmowaniu od firm prywatnych i instytucji publicznych zadań rozwijania i obsługi aplikacji informatycznych. Stawkę pięciu najlepszych zamykają HOGA.PL i Wind Telecom z Polski oraz Logos z Czech.

fot. mat. prasowe


- Choć firmy czeskie i polskie regularnie zajmują czołowe miejsca w Technology Fast 50, tegoroczny sukces polskiej firmy Pro Futuro S.A. przeszedł moje oczekiwania i był bardzo przyjemną niespodzianką. Na uznanie zasługuje także czeski producent oprogramowania Logos, który wykazał długoterminowy wzrost i regularnie zdobywa czołowe miejsca w naszym rankingu. W zeszłym roku ta firma znalazła się w klasyfikacji European Technology Fast 500 wraz z osiemnastoma innymi firmami z Europy Środkowej – skomentował wyniki Jiri Polak, koordynator rankingu Fast 50 w Europie Środkowej. – Tegoroczni uczestnicy Technology Fast 50 zajmują się głównie produkcją i sprzedażą rozwiązań technologicznych lub biotechnologii. Większość to firmy informatyczne: ponad połowa (54%) nastawiła się na oprogramowanie komputerowe; kolejne 28% zajmuje się bezpośrednio aplikacjami internetowymi. Firmy z sektora telekomunikacyjnego i sieciowego stanowią zaledwie 8% uczestników – kończy Polak.

Kryteria kwalifikacji w rankingu Technology Fast 50 były następujące. Uczestnicy muszą działać na rynku minimum pięć lat i osiągać przychody o wartości co najmniej 50 000 euro w pierwszym roku działalności (2000). W rankingu mogą brać udział wyłącznie firmy z Europy Środkowej.

W kategorii “Wschodzącej Gwiazdy" (firmy, które osiągnęły spektakularny sukces, ale działają na rynku zbyt krótko, by zakwalifikować się do rankingu Fast 50) wygrał zeszłoroczny zwycięzca, węgierska firma Assocom zajmująca się sprzętem komputerowym i urządzeniami peryferyjnymi. Jej przychody za ostatni rok wzrosły o 1.020%. Kolejne miejsca zajęły: polska firma eCard i węgierska Dataplex. Już po raz drugi w gronie „Wschodzących Gwiazd” znalazła się inna polska firma, Travelplanet, sprzedająca wycieczki przez telefon i Internet, a także słowacka spółka Profesia, oferująca systemy zarządzania treścią.

Korupcja w Polsce 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: