eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Łatwiejszy dostęp do plików z cyfrówek

Łatwiejszy dostęp do plików z cyfrówek

2003-03-05 00:34

Firma Adobe Systems wprowadziła dodatkowe moduły Photoshop® Camera Raw i JPEG 2000. Camera Raw daje błyskawiczny i łatwy dostęp z programu Photoshop do "surowych" formatów obrazu w aparatach cyfrowych klasy profesjonalnej i średniej firm Canon, Fujifilm, Minolta, Nikon i Olympus.

Przeczytaj także: Adobe Photoshop i Premiere Elements 7

Photoshop Camera Raw to moduł programowy współpracujący z oprogramowaniem Photoshop 7.0.1. Pozwala fotografom bezpośrednio manipulować oryginalnymi danymi, które zarejestrował aparat cyfrowy. Dzięki temu uzyskuje się obrazy o doskonałej skali tonalnej i maksymalnej ilości szczegółów.

Profesjonalni fotograficy często preferują "cyfrowy negatyw", czyli nieskompresowany i nieprzetworzony obraz, ze względu na precyzyjną kontrolę nad skalą tonalną i szczegółowością obrazu. Dostęp do obrazu przed przekształceniem go w formaty JPEG czy TIFF pozwala użytkownikom regulować balans bieli, nasycenie i ostrość, zamiast pozostawiać te decyzje automatyce aparatu.

Oprogramowanie Camera Raw można pobrać z witryny WWW firmy Adobe w pakiecie z modułem, który dodaje do programu Photoshop obsługę zdefiniowanego niedawno formatu JPEG 2000.

"Uznaliśmy, że trzeba szybko udostępnić tę technologię, ponieważ często słyszeliśmy od klientów, dla których Photoshop jest podstawowym narzędziem, że chcą pracować z nieprzetworzonymi formatami aparatów cyfrowych. – powiedział Bryan Lamkin, wiceprezes Adobe Systems. – Zamierzamy wbudować te narzędzia w przyszłe wersje Photoshopa, jednak chcieliśmy zaoferować je klientom tak szybko, jak to możliwe".

Dzięki modułowi Camera Raw można regulować parametry nieskompresowanego pliku, w tym balans bieli, temperaturę, barwę, naświetlenie, nasycenie barwne, ostrość i wygładzenie. Moduł daje też możliwość podglądu nieprzetworzonych plików w oknie File Browser programu Photoshop i importowania ich bezpośrednio do programu w trybie najwyższej jakości, z rozdzielczością 16 bitów na kanał.

Każdy cyfrowy aparat ma zestaw domyślnych i niestandardowych ustawień nieprzetworzonego obrazu, które można regulować i zapisywać do późniejszego wykorzystania. Możliwość zastosowania tych samych ustawień do wielu plików pochodzących z jednej sesji fotograficznej pozwala uzyskać lepszą jakość obrazu, zmniejszyć liczbę poprawek importowanego pliku i przyspieszyć cykl pracy zawodowych fotografów i grafików.

Pełna lista obsługiwanych modeli aparatów i firmowych formatów jest dostępna pod adresem .

Ceny i dostępność
Moduły dodatkowe Photoshop Camera Raw oraz JPEG 2000 są oferowane w jednym pakiecie pod adresem
w cenie ok. 392 zł.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: