eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport VII 2014

Przetargi - raport VII 2014

2014-08-22 13:57

Przeczytaj także: Przetargi - raport VI 2014


W lipcu 2014 roku zatrudnienie osiągnęło poziom 5 mln 531,1 tys. osób i było o 0,1 proc. większe niż miesiąc wcześniej - w czerwcu 2014 roku, oraz o 0,8 proc. większe niż w analogicznym miesiącu roku 2013. Wzrosły także płace. Przeciętne wynagrodzenie w siódmym miesiącu roku wyniosło niemal 3 tys. 965 złotych i było o 0,6 procent wyższe niż miesiąc wcześniej oraz o 3,5 procent większe niż przed rokiem.

W lipcu zamiast inflacji zanotowano deflację. W lipcu 2014 roku ceny zmniejszyły się zarówno względem poprzedniego miesiąca, jak i w relacji rocznej. Najmocniej spadły ceny żywności oraz odzieży i obuwia. Deflacja w relacji rocznej pojawiła się po raz pierwszy od 32 lat.

Według wstępnych danych GUS, w II kwartale 2014 r. PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 3,2 procent. Pomimo utrzymującego się wysokiego poziomu dynamiki w relacji rocznej, wzrost jednak wyhamowuje, bowiem w pierwszym kwartale 2014 roku produkt krajowy brutto wzrósł w relacji rdr o 3,4 procent.

– Gospodarka, zarówno polska jak i europejska, odczuje konflikt rosyjsko-ukraiński. Jeśli Polska i nasi unijni partnerzy handlowi, a z drugiej strony Rosja, zaostrzą blokadę handlową, to oprócz już dotkniętego sankcjami sektora rolno-spożywczego ucierpi również przetwórstwo przemysłowe. Eskalacja stosunków gospodarczych na linii UE-Rosja odbije się zaś na dynamice PKB państw unijnych oraz Polski, i to dwutorowo. Z jednej strony ucierpi nasz eksport do Rosji, bowiem wysyłamy tam nie tylko objętą już embargiem żywność, ale również liczne dobra przemysłowe, z drugiej strony wiele wytwarzanych w Polsce elementów, trafia wprawdzie do partnerów unijnych, ale wyroby gotowe są stamtąd z kolei wysyłane na rynek rosyjski. Rozszerzenie embarga wiązałoby się więc z pewnością z ograniczeniem zamówień u polskich poddostawców – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu . – Według części analityków mocne zaostrzenie relacji handlowych z Rosją mogłoby obniżyć dynamikę polskiego PKB nawet o 1,5 punktu procentowego. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest deflacja. Jeśli utrzyma się dłużej, to w połączeniu ze skutkami embarga obniży podatkowe dochody budżetu, co może z kolei skutkować koniecznością nowelizacji budżetu – dodaje Beata Szkodzin.

Budownictwo trzyma się mocno

Struktura zamówień publicznych ogłaszanych w lipcu 2014 roku, wskazuje na przyrost przetargów na prace budowlano-remontowe, i to pomimo wejścia w życie wspomnianej już nowelizacji PZP podwyższającej progi obowiązkowego stosowania pełnych procedur przetargowych.

W wielu rodzajach prac budowlanych zanotowano przyrost liczby zamówień w relacji rocznej. Co ciekawe, dodatnią dynamikę dla całej kategorii prac budowlano-remontowych zanotowano w relacji miesięcznej, w porównaniu lipca z czerwcem bieżącego roku. Dynamika owa była zaskakująco wysoka, bo niemal 15-procentowa, co może oznaczać, że typowy sezonowy trend został dodatkowo wzmocniony – zapewne dodatkowymi inwestycjami.

Zestawienie lipca 2014 roku z analogicznym miesiącem roku ubiegłego wskazuje na przyrost zamówień na różnego typu prace budowlane: wyposażenie placów zabaw, roboty w zakresie kształtowania placów zabaw, roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania, roboty rozbiórkowe, roboty w zakresie budowy dróg, roboty w zakresie kształtowania terenów zielonych, instalowanie drzwi i okien, roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg, roboty w zakresie różnych nawierzchni czy roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej.

Również zestawienie miesięczne pokazuje przyrost zamówień na prace budowlane, bowiem najwyższą dodatnią dynamiką charakteryzowały się zamówienia na roboty drogowe, roboty w zakresie naprawy dróg, roboty w zakresie budowy dróg, roboty rozbiórkowe, roboty budowlane w zakresie budynków, roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania, roboty w zakresie kształtowania terenów zielonych, roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad oraz dróg, roboty instalacyjne wodne i kanalizacyjne a także roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: