eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Rosja musi zapłacić 50 miliardów dolarów. Za Jukos

Rosja musi zapłacić 50 miliardów dolarów. Za Jukos

2014-07-28 14:52

Rosja musi zapłacić 50 miliardów dolarów. Za Jukos

50 miliardów dolarów odszkodowania © apops - Fotolia.com

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze wydał werdykt w sprawie nieistniejącego już koncernu naftowego Jukos. Państwo rosyjskie musi zapłacić byłym udziałowcom aż 50 miliardów dolarów za konfiskatę i nacjonalizację aktywów byłej firmy Michaiła Chodorkowskiego.
Byli udziałowcy Jukosu domagali się dwukrotnie większej sumy odszkodowania, ale i tak sprawa należy do największych tego typu w historii działania haskiego trybunału. Zajął się on badaniem pozwu wniesionego przez spółki grupy Menatep z siedzibą w Gibraltarze, a dotyczącego znacjonalizowania firmy Jukos oraz przekazania większości jej aktywów koncernowi naftowemu Rosnieft. Sprawa ma podłoże polityczne, jest bowiem ściśle związana z osobą Michaiła Chodorkowskiego, który ponad dekadę temu został aresztowany po tym, jak zaczął wspierać ludzi i ugrupowania opozycyjne wobec prezydenta Rosji Władimira Putina.

Sam Chodorkowski nie będzie miał korzyści z wygranej w Hadze – nie jest bowiem w niej stroną. W ubiegłym roku został, na mocy amnestii, zwolniony z więzienia, w którym miał przebywać do 2017 roku.

W komentarzach światowych mediów pojawia się przekonanie, że tak wysokie odszkodowanie będzie dla Rosji bardziej dotkliwe niż jakiekolwiek sankcje nałożone przez Unię Europejską, w związku z sytuacją na Ukrainie.

Rosyjski rząd już zapowiada odwołanie się od postanowienia haskiego trybunału.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: