eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 31/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 31/2014

2014-08-02 21:02

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 30/2014

  • Indie zakwestionowały zawarte przez 160 członków Światowej Organizacji Handlu porozumienie w sprawie liberalizacji stosunków handlowych. Pakiet uzgodnień przewidywał m.in. globalne uproszczenie procedur celnych i redukcję subwencji rolnych. Ponieważ decyzje organizacji są podejmowane jednogłośnie i każde państwo członkowskie ma prawo weta oznacza to, że prace WTO zakończyły się fiaskiem. Część członków, w tym USA, UE, Australia, Japonia i Norwegia, rozważają kontynuowanie projektu bez udziału Indii. Korzyści gospodarcze, wynikające z przyjęcia tego dokumentu szacowano na ok. 1 bln USD i jest szansa na powstanie 21 milionów nowych miejsc pracy, przede wszystkim w krajach rozwijających się. Pakiet tych propozycji przewidywał też wznowienie tzw. rundy Dauha, czyli ujednolicenia reguł dla gospodarek świata.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lipcu 51,7 pkt. wobec 51,0 pkt. miesiąc wcześniej. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
  • Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w II kwartale 2014 roku o 4,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kw/kw - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu.
  • Według Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu czerwcowa produkcja przemysłowa w Japonii spadła o 3,3 proc. m/m. W maju produkcja wzrosła o 0,7 proc. m/m, a licząc r/r produkcja przemysłowa wzrosła o 3,2 proc.
  • Według Departamentu Pracy stopa bezrobocia (poza rolnictwem) w USA wyniosła w czerwcu br. roku 6,1% wobec 6,1% w poprzednim miesiącu.
  • Czerwcowa stopa bezrobocia Japonii stopa bezrobocia wzrosła do 3,7 proc. z 3,5 proc. w maju. Stopa bezrobocia była już na poziomie 3,7 proc. w styczniu, potem przez trzy kolejne miesiące wynosiła 3,6 proc., a w maju spadła do 3,5 proc.
  • Ukraina otrzymała już linię kredytową w wysokości 17,1 mld USD. Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde przedstawiła nową prognozę potrzeb pomocowych Ukrainy. Wynika z niej, że Kijów może potrzebować dodatkowej pomocy finansowej ponad już wcześniej otrzymany kredyt.
  • Rokowania argentyńskiego rządu z prywatnymi wierzycielami, którzy skupili część długu tego kraju zakończyły się fiaskiem. Wierzyciele odrzucili warunki oferowane innym kredytodawcom. Krajowi grozi bankructwo.
  • Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami zdecydowała o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 25 mld USD miesięcznie (na początku realizacji tego programu skup wynosił 85 mld USD miesięcznie). Jednocześnie Fed ocenił, że pomimo przyspieszającego wzrostu w USA istnieje wciąż duża przestrzeń do poprawy sytuacji na rynku pracy. Fed zasygnalizował, że program luzowania ilościowego zostanie zakończony prawdopodobnie w październiku.
  • Stopa bezrobocia w USA w czerwcu wyniosła 6,1 proc., wobec 6,3 proc. w maju 2014 r. Stopa bezrobocia w USA jest najniższa od września 2008 r.
  • Wstępny odczyt amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto za II kwartał 2014. PKB w USA wzrósł w II kwartale 2014 roku o 4,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kw/kw. Fed oświadczył, że inflacja w USA zbliżyła się do poziomu zakładanego przez cel inflacyjny amerykańskiego banku centralnego (2 proc.).
  • W wydanym w czwartek orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom koncernu naftowego Jukos 1,9 mld euro tytułem odszkodowania za bezprawne pozbawienie ich majątku poprzez zawyżone podatki i zmanipulowaną licytację. Rosja ma także pokryć wynoszące 300 tys. euro koszty postępowania oraz uiścić ewentualne związane z nimi podatki. Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze orzekł wypłacenie przez Rosję byłym akcjonariuszom Jukosu odszkodowania w kwocie blisko 52 mld USD, co uzasadnił rolą rosyjskich władz w doprowadzeniu tej spółki do bankructwa i przejęcia jej najcenniejszych aktywów przez państwowy koncern Rosnieft. Wydane w 2011 roku wstępne orzeczenie w tej sprawie głosiło, że choć Rosja nie nadużyła prawnych procedur w celu zniszczenia Jukosu, to były one nieproporcjonalne. Rosja już wcześniej zapowiedziała odwołanie się od tych decyzji.
  • Kapitał z Rosji ucieka do Singapuru. Nowe sankcje nałożone na Rosję przez USA i EU skłoniły banki - między innymi WBT, drugi największy bank pod względem aktywów oraz Gazprombank - do szukania nowych źródeł finansowania na Wschodzie. Również zamożni Rosjanie starają się ulokować swoje pieniądze poza Europą oraz USA i wielu z nich transferuje kapitał do Singapuru. Bez odpowiedzi jest dziś pytanie, czy rosyjskie firmy, które z powodu sankcji nie będą mogły uzyskać finansowania na Zachodzie pozyskają go w Azji.
  • Hitachi Ltd. zapowiedziało ściślejszą współpracę (co może oznaczać także rozmowy o fuzji), z Mitsubishi Heavy Industries Ltd. Rynkowa wartość Hitachi wynosi ok. 37 mld USD, a wartość Mitsubishi Heavy jest szacowana na ok. 22 mld USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PO NIEUREGULOWANIU PŁATNOŚCI ARGENTYNA MA MARNE WIDOKI NA PRZYSZŁOŚĆ

Po niewywiązaniu się Argentyny z zobowiązań jej trudna sytuacja jeszcze się pogorszy. Skurczy się PKB, wzrośnie inflacja. Po kolejnych wyborach pani prezydent Kirchner być może straci władzę.

Po niewywiązaniu się Argentyny z zobowiązań wynikających z długu państwowego, już po raz drugi od 13 lat, mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju czekają trudne miesiące, a może nawet lata.

Skutki tego wydarzenia będą coraz gorsze, a nie lepsze – powiedział Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo Bank. Jak dodaje, niewywiązanie się z zobowiązań obniży PKB Argentyny o 1%-2% i podbije inflację, która już jest zawrotna. Oficjalnie roczna dynamika CPI wynosi niemal 12%, ale nieoficjalne szacunki wskazują na dużo więcej, ok. 40%.

Zdaniem Jakobsena konsekwencje dadzą się odczuć w wielu dziedzinach i dotkną wszystkich warstw społecznych i gospodarczych. Państwowe przedsiębiorstwa energetyczne (takie jak Enarsa) ucierpią szczególnie mocno, gdyż jest im niezwykle trudno pozyskać kapitał na finansowanie działalności poszukiwawczej i innych przedsięwzięć. Licząca 43 miliony mieszkańców Argentyna jest trzecim co do wielkości rynkiem energetycznym w Ameryce Łacińskiej.

Kryzys kredytowy odbije się też na spółkach z sektora prywatnego, od niewielkich firm rodzinnych po gigantów przemysłu, a ponieważ dalsze działania na rzecz rozwiązania sytuacji utknęły w martwym punkcie aż do końca roku (z powodu amerykańskich wymogów formalno-prawnych), najbliższe miesiące rysują się ponuro.

Jakobsen twierdzi, że w tym gospodarczym dramacie odpowiedzialnością za dopuszczenie do takiego chaosu należy obarczyć kilka grup. Jednym z winowajców jest „eksperyment polityczny” prowadzony przez rządzącą rodzinę Kirchner w ostatnich latach. Ale może jedyną dobrą rzeczą, jaka wyniknie z tego zamętu, jest ewentualne odsunięcie klanu Kirchnerów od władzy po kolejnych wyborach.

Jak twierdzi Jakobsen, dzięki temu pojawi się przestrzeń dla nowego pokolenia polityków, skłonnych wprowadzać reformy, tak bardzo potrzebne znękanej argentyńskiej gospodarce.

Steen Jakobsen, Saxo Bank

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: