eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sezon urlopowy = problemy z koncentracją

Sezon urlopowy = problemy z koncentracją

2014-07-17 00:30

Sezon urlopowy = problemy z koncentracją

Wakacje w pracy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Podczas gdy jedni pracownicy wypoczywają na urlopie, pozostali często muszą wykonywać dodatkową pracę. Z pewnością nie pomaga w tym jednak pogoda i atmosfera, która w czasie letnim jest z reguły luźniejsza niż w pozostałych okresach roku. Jak wynika z badania przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie marki Tiger, prawie połowa osób w wieku 18-35 lat przyznaje się do problemów z koncentracją, przy czym najczęstszym „rozpraszaczem” jest internet. Do przeglądania stron internetowych w trakcie pracy przyznaje się 71% badanych.

Przeczytaj także: Jak Polacy spędzili wakacje 2023?

Wakacje to czas, w którym o koncentrację w pracy szczególnie trudno. Ci, którzy dyżurują w biurze, często oprócz własnych obowiązków muszą przejąć zadania swoich kolegów i koleżanek przebywających na urlopach. Czasami na światło dzienne wypływają niedokończone projekty, niezaplanowane zadania czy niewykonane plany… a wtedy poziom stresu, przeciążenia i frustracji może sięgnąć zenitu.

Jak wynika z badania przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie marki Tiger, codzienną pracą stresuje się prawie 70% Polaków w wieku 18-35 lat. Prawie połowa przyznaje się do problemów z koncentracją, a 66 % odnotowuje u siebie spadek formy intelektualnej w ciągu dnia. Trudno się temu dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jesteśmy jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie. W badaniu zapytano także, w jaki sposób respondenci rozpoznają u siebie pogorszenie formy intelektualnej. Najczęściej wymienianymi objawami były: poddenerwowanie (60%), ospałość (50%), nieuwaga (40%), szybkie męczenie się (39%). Rzadsze problemy to: gubienie wątków (27%), wolne tempo pracy (24%), duża liczba popełnianych błędów (20%) czy pospieszna i pobieżna praca (18%). Co ciekawe, z powodu nieuwagi aż 82% respondentom przynajmniej raz zdarzyło się pomylić dni tygodnia bądź imiona, napisać wiadomość (e-mail, SMS) do niewłaściwej osoby (68%) lub zapomnieć o spotkaniu (54%).

Tym, co najbardziej rozprasza młodych Polaków w pracy, jest już tradycyjnie Internet. Do przeglądania stron internetowych, np. wchodzenia na strony serwisów społecznościowych, plotkarskich itp. w trakcie pracy, przyznaje się 71% badanych.

Z raportu Sedlak&Sedlak, „Ile czasu marnujemy w pracy?” (2013r.) wynika, że przeciętny pracownik przeznacza dwie z ośmiu godzin pracy na rzeczy z nią niezwiązane (nie licząc przerwy na lunch). Na drugim miejscu znalazły się dodatkowe (pozaregulaminowe) przerwy na posiłek, kawę czy herbatę (49%). Wśród najczęściej pojawiających się odpowiedzi wymieniano również prywatne rozmowy telefoniczne (38% badanych) oraz plotki (34%).

Tomasz Sobierajski, socjolog z Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW, komentuje: Wbrew obiegowym opiniom jestem zdania, że przerwy w pracy są bardzo potrzebne, chociażby po to, żeby energetycznie się zregenerować. Praca większości z nas oparta jest na wzmożonym myśleniu, które bardzo angażuje nasz mózg, a ten z kolei, żeby dobrze pracować, potrzebuje świeżego powietrza i odpowiedniej dawki minerałów. Inaczej rzecz ma się w przypadku urlopu. Jeśli cały rok pracujemy bardzo ciężko, do ostatniego dnia przed urlopem, to potem już na samym urlopie będzie nam ciężko wyhamować i zaczniemy wypoczywać dopiero pod koniec wyjazdu. Warto zaplanować sobie pracę tak, żeby podczas wypoczynku nic co związane z pracą nas nie absorbowało. Coraz częściej spotykam się również z praktyką stosowaną w wielu firmach, którą można nazwać „dzień po”, kiedy to osobie, która wraca po urlopie do pracy, pierwszego dnia nie daje się większych zadań, po to, żeby mogła na spokojnie oswoić się z powrotem do pracy.

fot. mat. prasowe

Wakacje w pracy

Do przeglądania stron internetowych, np. wchodzenia na strony serwisów społecznościowych, plotkarskich itp. w trakcie pracy, przyznaje się 71% badanych.


Tak więc mieszanka całorocznego zmęczenia, stresu i pięknej pogody może zaowocować rozleniwieniem i brakiem skupienia. W kontekście powyższych danych pojawia się zatem pytanie o to, w jaki sposób zachować równowagę i poradzić sobie z obniżoną koncentracją, aby gorący okres urlopowy nie zamienił się w koszmar. Badani respondenci deklarowali, że chcąc poprawić koncentrację, najczęściej sięgają po kawę lub herbatę (59%) czy też napoje energetyczne (21%). Z kolei 46% podchodzi do wyzwania strategicznie, zaczynając od odpowiedniego przygotowania swojego miejsca pracy lub tworząc listę zadań do wykonania.

 

1 2

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: wakacje, urlop, sezon urlopowy, urlop pracownika

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: