eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza IX 2005

GUS: koniunktura gospodarcza IX 2005

2005-09-27 10:00

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2005


Te pozytywne oceny koniunktury powodują, że nieco więcej jednostek nie odczuwa we wrześniu żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (2,5% wobec 2,3% w sierpniu br. i 1,8% we wrześniu ub. roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są nadal z konkurencją ze strony innych firm. Barierę tę zgłasza 77% przedsiębiorstw wobec 73% przed miesiącem i we wrześniu ub. roku. Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (48% badanych przedsiębiorstw wobec 45% w sierpniu br. i 39% we wrześniu ub. roku).

W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku zmniejszyło się znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem, kosztami finansowej obsługi i trudnościami z uzyskaniem kredytów, natomiast wzrosło znaczenie barier związanych z kosztami zatrudnienia i niedoborem wykwalifikowanych pracowników.

W stosunku do portfela zamówień oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 15% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 72% jako wystarczające, a 13% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych przed miesiącem. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, a zwiększa się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe.

3. Handel detaliczny

We wrześniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie (minus 4), choć lepiej niż w sierpniu (minus 6). Wśród badanych przedsiębiorstw 18% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 22% – jej pogorszenie (w sierpniu odpowiednio 15% i 21%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Ograniczenia bieżącej sprzedaży są mniejsze niż notowano przed miesiącem, co powoduje, że zgłaszane przez przedsiębiorców trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych przedsiębiorstw są oceniane mniej pesymistycznie. Przyszła sprzedaż i sytuacja finansowa są nadal oceniane negatywnie, na poziomie prognoz sprzed miesiąca. Mimo zmniejszającego się poziomu zapasów nadal nieznacznie przekraczają one stan uznawany za wystarczający. Powoduje to, że przyszłe zamówienia na towary mogą być nadal ograniczane. Przedsiębiorcy zgłaszają wzrost bieżących cen towarów. W najbliższych miesiącach przewidziany jest dalszy wzrost cen. Skala zwolnień pracowników może być mniejsza od przewidywań z ubiegłego miesiąca.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Pozytywnie oceniają koniunkturę jedynie przedsiębiorcy z branży: meble, rtv, agd - wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie plus 16 (minus 2 w sierpniu). Najbardziej pesymistyczny wskaźnik koniunktury notuje się dla branży: włókno, odzież, obuwie - minus 28 (minus 22 przed miesiącem). Wskaźnik koniunktury dla branży pojazdy samochodowe wynosi minus 9 (minus 6 w sierpniu), dla branży żywnościowej - minus 5 (minus 6 przed miesiącem).

W jednostkach branży: meble, rtv, agd we wrześniu sygnalizowany jest znaczny wzrost sprzedaży. W konsekwencji następuje poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują dalszego znaczącego wzrostu sprzedaży. Może to przyczynić się do dalszej poprawy sytuacji finansowej w najbliższych miesiącach, chociaż przewidywania w tym zakresie są nieco mniej korzystne niż w ubiegłym miesiącu. Zmniejsza się niedobór zapasów towarów. Przedsiębiorcy planują też zwiększenie ilości towarów zamawianych w najbliższych miesiącach u dostawców. We wrześniu sygnalizowany jest spadek cen towarów tej grupy. W najbliższych miesiącach przewiduje się, że ceny będą się nadal obniżać, chociaż wolniej niż prognozowano w sierpniu. Należy też oczekiwać nieznacznego wzrostu liczby zatrudnionych pracowników.

We wrześniu sygnalizowany jest wzrost sprzedaży żywności. Sytuacja finansowa tej grupy jednostek oceniana jest nieco lepiej niż przed miesiącem, ale nadal jest ona niezadowalająca. W najbliższych miesiącach oczekuje się nieznacznie szybszego niż prognozowano przed miesiącem spadku sprzedaży żywności. Może to spowodować dalsze pogarszanie się sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Utrzymujący się nadmiar posiadanych zapasów towarów może spowodować, że ograniczenia przyszłych zamówień będą nieco większe niż przewidywano przed miesiącem. Przedsiębiorcy sygnalizują nieznacznie szybszy wzrost bieżących cen żywności. Na najbliższe miesiące przewiduje się dalszy wzrost cen. Należy oczekiwać redukcji pracowników w tej grupie przedsiębiorstw, chociaż mniejszych od przewidywanych w ubiegłym miesiącu.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: