eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza IX 2005

GUS: koniunktura gospodarcza IX 2005

2005-09-27 10:00

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2005


We wrześniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe odnotowują znacznie większy spadek sprzedaży niż w ubiegłym miesiącu. W konsekwencji zwiększają się trudności przedsiębiorstw związane z terminowym regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych. Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach może nastąpić nieco szybszy niż prognozowano przed miesiącem spadek sprzedaży i - w konsekwencji – dalsze pogarszanie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Nieznacznie obniża się poziom nadmiernych zapasów towarów. W najbliższych miesiącach zamówienia u dostawców będą ograniczane na poziomie prognoz z sierpnia. We wrześniu ceny pojazdów samochodowych spadają wolniej niż przed miesiącem. W najbliższych miesiącach możliwy jest dalszy spadek cen. Kierujący przedsiębiorstwami zapowiadają redukcje zatrudnienia, nieco większe od prognozowanych przed miesiącem.

W jednostkach branży: włókno, odzież, obuwie spadek bieżącej sprzedaży utrzymuje się na poziomie zgłaszanym w ubiegłym miesiącu. Mimo to oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw, choć nadal negatywne, są lepsze niż przed miesiącem. Brak perspektyw wzrostu sprzedaży powoduje, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw może pogarszać się w najbliższych miesiącach w stopniu większym aniżeli prognozowano w sierpniu. Znacznie zwiększa się poziom nadmiernych zapasów towarów. Powoduje to, że przyszłe zamówienia u dostawców mogą być ograniczane, choć w nieco mniejszym stopniu, aniżeli przewidywano przed miesiącem. We wrześniu ceny towarów tej grupy obniżają się znacznie wolniej niż w sierpniu, natomiast na najbliższe miesiące przewiduje się wzrost cen. Redukcje pracowników w tej grupie przedsiębiorstw mogą być nieznacznie większe niż prognozowano przed miesiącem.

Spośród badanych jednostek handlowych 2,8% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (w sierpniu – 3,8%). W pozostałych przedsiębiorstwach największe bariery stanowią: konkurencja na rynku (sygnalizowana przez 73% jednostek), koszty zatrudnienia (55% jednostek), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (54% jednostek) i niedostateczny popyt (51% jednostek). Nasilenie poszczególnych barier od roku nie ulega istotnym zmianom.

4. Usługi

Koniunktura w jednostkach z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność jest oceniana we wrześniu optymistycznie, choć mniej korzystnie niż przed miesiącem (plus 6 wobec plus 9 w sierpniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie - 18% (w sierpniu odpowiednio: 25% i 16%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo odnotowywanych niewielkich ograniczeń bieżącego popytu, bieżąca sprzedaż usług z tej sekcji nieznacznie rośnie, czego odzwierciedlenie można znaleźć w poprawie sytuacji finansowej jednostek. Przewiduje się, że przyszły popyt i sprzedaż usług będą rosły w wolniejszym tempie niż prognozowano w sierpniu. Nieznacznie wolniej może się też poprawiać sytuacja finansowa. Dyrektorzy jednostek sygnalizują spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. Na następne trzy miesiące w tej grupie jednostek należy oczekiwać tylko nieznacznych korekt zatrudnienia.

Koniunktura w jednostkach z sekcji hotele i restauracje jest oceniana pozytywnie (plus 4), choć gorzej niż w sierpniu (plus 12). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych firm, a jej pogorszenie - 14% (w sierpniu odpowiednio: 20% i 8%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo wzrostu bieżącego popytu usługodawcy z tej sekcji nieznacznie ograniczają bieżącą sprzedaż. Dyrektorzy jednostek oceniają, że poprawia się ich aktualna sytuacja finansowa. Oczekuje się, że prognozowany popyt na usługi z tej sekcji będzie nadal rósł, choć w tempie wolniejszym niż się tego spodziewano przed miesiącem. Na najbliższe miesiące przewiduje się utrzymanie przyszłej sprzedaży usług na obecnym poziomie. Wolniej może się poprawiać sytuacja finansowa. We wrześniu dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen oferowanych usług. Skala planowanych zwolnień pracowników może być zbliżona do prognozowanej w sierpniu.

We wrześniu jednostki z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oceniają koniunkturę pozytywnie (plus 2), nieco gorzej niż w poprzednim miesiącu (plus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych firm, a jej pogorszenie - 14% (w sierpniu odpowiednio: 17% i 13%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt i sprzedaż są oceniane negatywnie, nieco gorzej niż w sierpniu. W konsekwencji nieznacznie pogarsza się aktualna sytuacja finansowa jednostek. Przewiduje się, że przyszły popyt i sprzedaż usług będą rosły w tempie wolniejszym niż tego oczekiwano w sierpniu. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw może ulec niewielkiemu pogorszeniu. Dyrektorzy firm sygnalizują spadek zarówno bieżących, jak i przyszłych cen usług. Nadal należy oczekiwać niewielkich redukcji pracowników w tej grupie jednostek.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: