eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2005

GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2005

2005-08-23 01:57

Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w sierpniu optymistyczna, nieco lepsza niż w lipcu, choć gorsza niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Na poprawę koniunktury złożyły się korzystne przewidywania dotyczące przyszłego portfela zamówień oraz produkcji.

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VII 2005

Oceny bieżącej sytuacji w tych zakresach są natomiast gorsze niż przed miesiącem. Utrzymuje się niezadowalająca sytuacja finansowa przedsiębiorstw, natomiast przewidywania w tym zakresie na najbliższe miesiące charakteryzują się nieznacznym optymizmem.

W sierpniu ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest nadal korzystnie, bardziej optymistycznie niż w lipcu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat. Na sytuację tę wpływają lepsze niż w ubiegłym miesiącu, pozytywne oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Utrzymują się optymistyczne oceny przyszłej koniunktury w budownictwie.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w sierpniu nadal negatywnie, na poziomie z lipca, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich pięciu lat. Na sytuację tę wpływają gorsze niż przed miesiącem oceny bieżącej sprzedaży i mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu oczekiwania przyszłej sprzedaży towarów. Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana nadal negatywnie.

Spośród badanych grup jednostek usługowych najkorzystniejsze oceny koniunktury sygnalizują w sierpniu jednostki z sekcji pośrednictwa finansowego. Pozytywnie, choć na dużo niższym poziomie, oceniają koniunkturę dyrektorzy jednostek z sekcji hotele i restauracje, pozostała działalność usługowa komunalna, społeczna i indywidualna oraz edukacja. Negatywne oceny klimatu koniunktury formułują tylko jednostki z sekcji ochrona zdrowia i opieka społeczna.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W sierpniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 13, nieco wyższym niż w lipcu (plus 12). Poprawę koniunktury sygnalizuje 27% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 14% (w lipcu odpowiednio: 27% i 15%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Obserwowane w sierpniu niewielkie ograniczenie bieżącego portfela zamówień jest skutkiem nieznacznego obniżenia zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja rośnie wolniej niż w lipcu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji, na skalę zbliżoną do prognozowanej miesiąc wcześniej. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo zmniejszających się opóźnień przy ściąganiu należności od kontrahentów, producenci odczuwają nieco większe niż w lipcu trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się nieznacznie poprawić. Skala zwolnień pracowników może być zbliżona do przewidywań przed miesiącem. Można oczekiwać niewielkiego wzrostu cen wyrobów przemysłowych.

Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. W sierpniu najlepiej oceniają koniunkturę producenci: sprzętu, urządzeń radiowych i telewizyjnych (plus 33 – spadek o 11 punktów), wyrobów chemicznych (plus 28 – spadek o 3 punkty), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 24 – wzrost o 5 punktów), masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 23 – spadek o 6 punktów), mebli (plus 20 – wzrost o 9 punktów), maszyn i urządzeń (plus 19 – wzrost o 6 punktów), maszyn i aparatury elektrycznej (plus 19 – wzrost o 8 punktów), wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (plus 16 – wzrost o 5 punktów), metalowych wyrobów gotowych (plus 15 – wzrost o 2 punkty), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 15 – utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca). Negatywne oceny formułują jedynie producenci: metali (minus 13 – spadek o 18 punktów), skór wyprawionych i wyrobów ze skór wyprawionych (minus 7 – wzrost o 3 punkty), odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 1 – wzrost o 2 punkty).

Producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają swoją koniunkturę w sierpniu bardzo optymistycznie, choć gorzej niż przed miesiącem. Bardzo korzystna koniunktura wynika ze znacznej poprawy bieżącego portfela zamówień i produkcji. Przyszły portfel zamówień jest również bardzo korzystny, choć przewidywania w tym zakresie są ostrożniejsze niż w ubiegłym miesiącu. Producenci zamierzają też rozszerzać w znacznym stopniu przyszłą produkcję. Stan zapasów wyrobów gotowych kształtuje się na poziomie uznawanym za wystarczający. Mimo iż należności od kontrahentów są ściągane ze znacznymi opóźnieniami, przedsiębiorcy bez trudności regulują bieżące zobowiązania finansowe. Na najbliższe miesiące przewidywana jest znaczna poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Należy też oczekiwać wzrostu zatrudnienia. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą ulec mniejszemu obniżeniu niż przewidywała prognoza z lipca.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: