eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2005

GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2005

2005-08-23 01:57

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VII 2005


Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży znacznie wolniejszy od zgłaszanego w ubiegłym miesiącu. Mimo to oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw są nadal negatywne, nieco gorsze niż w lipcu. Po pesymistycznych prognozach formułowanych w ubiegłym miesiącu, w sierpniu przewiduje się niewielki wzrost sprzedaży na najbliższe miesiące. W konsekwencji przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana lepiej niż w lipcu, choć nadal pesymistycznie. Obniża się poziom nadmiernych zapasów towarów. Powoduje to, że przyszłe zamówienia będą ograniczane w znacznie mniejszym stopniu, aniżeli przewidywano przed miesiącem. W sierpniu ceny towarów tej grupy obniżają się znacznie szybciej niż w lipcu. Na najbliższe miesiące przewiduje się dalszy spadek cen. Redukcje pracowników w tej grupie przedsiębiorstw mogą być mniejsze niż prognozowano przed miesiącem.

Spośród badanych jednostek handlowych 3,5% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (w lipcu – 4,0%). W pozostałych przedsiębiorstwach największe bariery stanowią: konkurencja na rynku (sygnalizowana przez 73% jednostek), wysokie koszty zatrudnienia (55% jednostek), niedostateczny popyt na oferowane towary (53% jednostek) i wysokie obciążenia na rzecz budżetu (52% jednostek). Nasilenie poszczególnych barier od roku nie ulega istotnym zmianom.

4. Usługi

Koniunktura w jednostkach z sekcji pośrednictwo finansowe oceniana jest w sierpniu bardzo optymistycznie, lepiej niż przed miesiącem (plus 50 wobec plus 40 w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 54% badanych firm, a jej pogorszenie - 4% (w lipcu odpowiednio: 46% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Szybko rosnący popyt na usługi z tej sekcji przyczynia się do znacznego wzrostu ich sprzedaży. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana pozytywnie. Należy się spodziewać, że popyt na usługi z tej sekcji będzie rosnąć nadal w znacznym tempie. Dyrektorzy jednostek oczekują też dalszego wzrostu sprzedaży usług, chociaż w skali nieco mniejszej niż prognozowano miesiąc wcześniej. W związku z tym przyszła sytuacja finansowa może być wciąż bardzo korzystna, choć prognozy są nieco ostrożniejsze niż w lipcu. Po krótkim okresie nieznacznego wzrostu cen usług w sierpniu, w najbliższych miesiącach należy oczekiwać ponownego ich obniżenia. Przewidywane redukcje zatrudnienia mogą być dokonywane w skali zbliżonej do prognozowanej w lipcu.

Ogólny klimat koniunktury w jednostkach z sekcji hotele i restauracje jest oceniany korzystnie, lepiej niż przed miesiącem (plus 19 wobec plus 12 w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 25% badanych firm, a jej pogorszenie - 6% (w lipcu odpowiednio: 20% i 8%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Szybko rosnący popyt na usługi z tego zakresu powoduje, że zwiększa się także ich sprzedaż. Wpływa to na poprawę sytuacji finansowej jednostek. Na najbliższe miesiące przewiduje się wzrost zarówno popytu jak i sprzedaży usług. Prognozy dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są również optymistyczne, lepsze od przewidywań sprzed miesiąca. W sierpniu dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen oferowanych usług. W tej grupie jednostek przewidywany jest niewielki wzrost zatrudnienia.

Koniunktura w jednostkach z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność jest oceniana w sierpniu korzystnie, lepiej niż w lipcu (wskaźnik ogólnego klimatu kształtuje się na poziomie plus 11 wobec plus 7 przed miesiącem). Poprawę koniunktury sygnalizuje 29% badanych firm, a jej pogorszenie - 18% (w lipcu odpowiednio: 24% i 17%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Wzrost popytu na usługi z tego zakresu powoduje, że zwiększa się ich sprzedaż. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana nadal pozytywnie. Oczekuje się, że w najbliższych trzech miesiącach popyt na ten typ usług będzie rósł znacznie szybciej niż prognozowano przed miesiącem. Zarówno przewidywana sprzedaż, jak i przyszła sytuacja finansowa mogą się nadal znacząco poprawiać. W sierpniu ceny usług obniżają się nieco szybciej niż przed miesiącem, a przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość ich dalszego spadku. Na następne trzy miesiące w tej grupie jednostek przewidywany jest wzrost zatrudnienia.

W sierpniu jednostki z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oceniają koniunkturę pozytywnie (plus 4), nieco lepiej niż w poprzednim miesiącu (plus 2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych firm, a jej pogorszenie - 13% (w lipcu odpowiednio: 18% i 16%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. W sierpniu odnotowuje się zatrzymanie obserwowanego w lipcu spadku popytu i sprzedaży. Sytuacja finansowa jednostek, choć oceniana nieco mniej pesymistycznie niż w lipcu, jest jeszcze niezadowalająca. Na najbliższe miesiące przewidywany jest wzrost popytu i sprzedaży, a także nieznaczna poprawa sytuacji finansowej. Dyrektorzy firm sygnalizują spadek zarówno bieżących, jak i przyszłych cen usług. Należy oczekiwać tylko niewielkich redukcji pracowników w tej grupie jednostek.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: