eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza IX 2005

GUS: koniunktura gospodarcza IX 2005

2005-09-27 10:00

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2005


Producenci mebli oceniają koniunkturę pozytywnie, lepiej niż w sierpniu. Wraz ze wzrostem bieżącego portfela zamówień producenci w znacznym stopniu rozszerzają bieżącą produkcję. Odpowiednie przewidywania są bardzo korzystne i znacznie lepsze niż przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych oceniane są jako wystarczające. Mimo iż należności od kontrahentów są ściągane ze znacznymi opóźnieniami, to przedsiębiorcy bez trudności regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej są korzystne, choć ostrożniejsze od przedstawionych w sierpniu. Dyrektorzy zamierzają rozszerzyć zatrudnienie. Ceny mebli mogą wzrosnąć.

Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę korzystnie, nieco lepiej niż przed miesiącem. Wiąże się to przede wszystkim z utrzymaniem się bardzo korzystnych przewidywań dotyczących przyszłego portfela zamówień i produkcji. Odnotowuje się również szybszy niż przed miesiącem wzrost zarówno bieżącego portfela zamówień jak i bieżącej produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest za zbyt mały. Niewielkie trudności w ściąganiu należności od kontrahentów nie powodują opóźnień w regulowaniu przez przedsiębiorców własnych zobowiązań finansowych. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nadal pozytywne. Dyrektorzy planują w niewielkim stopniu zwiększyć zatrudnienie. Zamierzają też nieznacznie podwyższyć ceny maszyn i aparatury elektrycznej.

Producenci wyrobów chemicznych oceniają klimat koniunktury bardzo optymistycznie, choć nieco gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Odnotowuje się szybszy niż przed miesiącem wzrost portfela zamówień. Na większą skalę rozszerzana jest też bieżąca produkcja. Przewidywania dotyczące kształtowania się przyszłego portfela zamówień i produkcji są również optymistyczne. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez producentów za wystarczający. Mimo znacznych opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci nie odczuwają trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są nadal optymistyczne i zbliżone do prognoz z sierpnia. Dyrektorzy sygnalizują możliwość niewielkich redukcji zatrudnienia, zbliżonych do prognoz z poprzedniego miesiąca. Ceny mogą wzrosnąć w skali mniejszej niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca.

W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest optymistycznie, choć nieco gorzej niż w sierpniu. Spowodowane to jest nieco mniej optymistycznymi przewidywaniami dotyczącymi przyszłego portfela zamówień i produkcji. Większy niż w sierpniu wzrost bieżącego portfela zamówień powoduje, że producenci w bardziej znaczącym stopniu niż przed miesiącem rozszerzają bieżącą produkcję. Stan zapasów artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych jest uznawany za wystarczający. Mimo niewielkich opóźnień napotykanych przy ściąganiu należności od kontrahentów, producenci bez trudności regulują bieżące zobowiązania finansowe. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest dalsza niewielka poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Dyrektorzy zamierzają nieznacznie tylko zmniejszyć zatrudnienie. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą się obniżyć.

Producenci wyrobów włókienniczych oceniają swoją koniunkturę we wrześniu pozytywnie, lepiej niż w zeszłym miesiącu. Spowodowane to jest znacznym wzrostem bieżącego i przyszłego portfela zamówień, a także bieżącej i przyszłej produkcji. Utrzymują się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Dzięki terminowemu ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy z mniejszymi trudnościami niż w sierpniu regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Optymistycznie też oceniają swoją przyszłą sytuację finansową. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają zmniejszyć skalę redukcji zatrudnienia. Ceny wyrobów włókienniczych mogą się nie zmienić.

2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany we wrześniu pozytywnie (plus 23), nieco lepiej niż w poprzednim miesiącu (plus 22). Wśród badanych przedsiębiorstw 33% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 10% - jej pogorszenie (w sierpniu odpowiednio 33% i 11%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorstwa odnotowują bardziej znaczący niż w sierpniu wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe, a w konsekwencji zwiększenie bieżącej produkcji budowlano-montażowej. Prognozy portfela zamówień są ostrożniejsze niż w sierpniu, natomiast przyszłej produkcji - zbliżone do prognoz z ubiegłego miesiąca.

Pozytywnie i lepiej niż w ubiegłym miesiącu oceniana jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach będzie ona nadal zadowalająca. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują możliwość wzrostu cen realizacji robót budowlano-montażowych, nieco szybszego niż prognozowano przed miesiącem. Przewiduje się utrzymanie dotychczasowego stanu zatrudnienia w budownictwie.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: