eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rozwój zawodowy tylko dla nielicznych

Rozwój zawodowy tylko dla nielicznych

2014-05-26 11:53

Rozwój zawodowy tylko dla nielicznych

Szkolenie © aerogondo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przekwalifikowanie zawodowe to bardzo poważna decyzja. Tym bardziej nie powinien dziwić fakt, że zmianę zawodu planuje w tym roku tylko co dziesiąty pracownik przebadany na potrzeby sondażu zrealizowanego przez instytut badawczy Millward Brown na zlecenie Work Service. Prawie połowa respondentów nie planuje żadnych działań w tym zakresie, a 38 procent chce poszerzać horyzonty w ramach szkoleń poza miejscem pracy.

Przeczytaj także: Awans w pracy? Tak, ale często bez podwyżki

Jak pokazują wyniki przeprowadzonego sondażu, niemal połowa przebadanych nie planuje zwiększyć swoich kompetencji zawodowych (49%). Więcej niż co trzeci badany ma zamiar jeszcze w tym roku rozwinąć swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w zewnętrznych szkoleniach, kursach branżowych, czy studiach podyplomowych. Nieliczni (10%) twierdzą, że w najbliższym czasie planują zupełnie się przekwalifikować, zmieniając wykonywany zawód na inny.

- Rynek pracy wymaga dziś od pracowników stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych i elastyczności. Niestety wielu pracodawców nie inwestuje w rozwój swoich ludzi, jednocześnie wymagając od nich coraz większych umiejętności. W takiej sytuacji ambitny pracownik powinien wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o swój rozwój poza miejscem pracy, na własny koszt. To inwestycja, która na pewno się zwróci – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA.

Z wyników przeprowadzonego sondażu wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni planują rozwój w ramach wykonywanego zawodu i częściej rozważają przekwalifikowanie się. Plany rozszerzenia swoich kompetencji zawodowych ma 41% kobiet i tylko 35% mężczyzn. Chęć całkowitej zmiany zawodu deklaruje jedynie 8% mężczyzn i 13% kobiet. Potwierdza to ogólną tendencję kobiet do zdobywania wiedzy i dobrego wykształcenia – mówi Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków SA. - Wśród Polaków z wyższym wykształceniem przeważają właśnie kobiety, podobnie jest w całej Europie. Co ciekawe, nie przekłada się to na wyższe zarobki – w Polsce średnie wynagrodzenie kobiet jest o 20% niższe niż mężczyzn. Być może to też dodatkowo motywuje kobiety do podnoszenia kwalifikacji, co zwiększa ich wartość na rynku pracy i może przełożyć się na wzrost wynagrodzenia – dodaje Krzysztof Inglot.

fot. aerogondo - Fotolia.com

Szkolenie

Więcej niż co trzeci badany ma zamiar jeszcze w tym roku rozwinąć swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w zewnętrznych szkoleniach, kursach branżowych, czy studiach podyplomowych.


Na postawy Polaków wobec rozwoju zawodowego ma wpływ poziom wykształcenia. Osoby z wykształceniem wyższym najczęściej deklarowały chęć rozwoju zawodowego (59%), najrzadziej takie plany mieli pracownicy z wykształceniem podstawowym (16%) i zawodowych (22%). Plany zmiany zawodu są mało popularnym sposobem na rozwój kompetencji wśród osób zarówno dobrze wykształconych, jak i tych, którzy zdobywanie wiedzy zakończyli na etapie edukacji podstawowej.

fot. mat. prasowe

Plany dot. rozwoju zawodowego Polaków w 2014 r.

Z przeprowadzonego sondażu wynika, że blisko połowa badanych nie planuje zwiększyć swoich kompetencji zawodowych (49%).


Wysokość wynagrodzenia także motywuje Polaków do snucia planów dotyczących rozwoju osobistego. Jak wynika z przeprowadzonego sondażu, najczęściej zmotywowane do zmiany zawodu i całkowitego przekwalifikowania się są osoby zarabiające najmniej – 20% osób otrzymujących pensję do tysiąca złotych planuje zmienić zawód. Wśród pracowników najczęściej planujących rozszerzenie swoich kompetencji w ramach wykonywanego zawodu są zarabiający co najmniej 2 tys. zł miesięcznie – niemal co druga osoba w tej grupie badanych ma takie zamiary. Kolejnym czynnikiem wpływającym na postawy Polaków względem rozwoju zawodowego jest miejsce zamieszkania. Mieszkańcy miast, szczególnie tych największych, najczęściej chcą się rozwijać i zdobywać nowe kompetencje (47%). Takie zamiary ma natomiast jedynie 28% mieszkańców wsi.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: