eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm II 2014

Upadłości firm II 2014

2014-03-04 11:02

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce: wnioski 2013 r.


Ujemny bilans postępowań układowych – więcej ich skończyło się niepowodzeniem niż otwarto nowych

– Niepokoi fakt, iż zmniejszyła się wśród ogłaszanych postępowań upadłościowych liczba tych, które wiążą się z układem, a więc kontynuacją działalności a nie likwidacją firmy i miejsc pracy – mówi Maciej Harczuk, prezes Zarządu Euler Hermes Collections. Wciąż przecież ambitne plany wprowadzenia nowego i (w zamierzeniu) częściej stosowanego prawa restrukturyzacyjnego dalekie są jeszcze od wejścia w życie. – W lutym było dziewięć postępowań układowych, czyli o połowę mniej niż zazwyczaj (około 20% wszystkich postępowań). Jednocześnie sądy ogłosiły zmianę dziesięciu wcześniej rozpoczętych postępowań układowych na upadłość likwidacyjną dłużników. Nie pamiętam, kiedy liczba nieudanych postępowań układowych była w danym miesiącu większa od tych nowo otwieranych (10 do 9). Miejmy nadzieję, że nie oznacza to jakiegoś trwałego trendu, usztywnienia się stanowiska wierzycieli (w tym banków), i że wciąż widzą oni szansę na poprawę sytuacji swoich odbiorców i pozwolą im poprzez układ zrestrukturyzować ich działalność. Rynek wewnętrzny jest bardzo ważny – eksport co prawda stale rósł, także dzięki jego dywersyfikacji na nowe rynki zbytu, ale… jednocześnie otrzymujemy od polskich eksporterów o wiele więcej zleceń na odzyskiwanie należności właśnie z tych nowych rynków. Wypada zaznaczyć, iż ta zmiana ma nawet większą skalę niż rozbicie kierunków polskiego eksportu (windykacja z państw strefy Euro stanowiła w ub. roku już tylko 60% wartości naszych zleceń windykacji zagranicznej, a w 2012 roku było to jeszcze odpowiednio 86%). Świadczy to o tym, iż nowe kierunki eksportu są obiecujące, ale jednocześnie mniej znane polskim przedsiębiorcom i narażeni są oni na nich na nie mniejsze, a nawet większe ryzyko braku zapłaty niż na dotychczas dominujących rynkach – rośnie więc m.in. popyt na informację gospodarczą w odniesieniu do krajów m.in. bałkańskich, nadbałtyckich i innych.

W lutym w stosunku do ubiegłego roku wzrost liczby upadłości na południowym wschodzie i w Wielkopolsce, natomiast spadek na północy kraju i w woj. dolnośląskim

Duża liczba upadłości w woj. małopolskim wiąże się z firmami budowlanymi (pięć, czyli połowa), trzy to firmy handlowe a tylko po jednej z działów produkcji i usług. Jak niemal zawsze również w woj. podkarpackim wśród bankructw odnajdujemy firmy budowlane oraz tym razem handlowe (w tym apteki). W woj. świętokrzyskim problemy dotknęły dystrybutorów art. motoryzacyjnych (oprócz firm budowlanych i jednego producenta żywności). W każdym z tych regionów za wzrostem liczby upadłości stoi w gruncie rzeczy inna branża – podobnie w przypadku woj. wielkopolskiego, gdzie upadały głównie firmy maszynowe (naprawa i dostarczanie) oraz handlowe, a nie budowlane.

fot. mat. prasowe

Upadłości wg województw

Największy spadek liczby upadłości w woj. dolnośląskim – w lutym jak i od początku roku jest ich o połowę mniej w stosunku do 2013 r. wynika z mniejszej liczby upadłości firm produkcyjnych.



Największy spadek liczby upadłości w woj. dolnośląskim – w lutym jak i od początku roku jest ich o połowę mniej w stosunku do 2013 r. wynika z mniejszej liczby upadłości firm produkcyjnych. W lutym w ogóle nie było ich wśród opublikowanych bankructw firm z tego województwa - dwie firmy budowlane (w tym największa spośród upadłości w województwie o obrocie ok. 275 mln złotych) a ponadto trzy firmy handlowe i dwie usługowe.

Inne silne gospodarczo województwa – mazowieckie i śląskie nie notowały takich wahań. Lecz zaskoczyły czym innym – w woj. mazowieckim 1/3 bo pięć firm w statystyce upadłości to przedsiębiorstwa produkcyjne, natomiast w woj. śląskim upadła tylko jedna firma produkcyjna (i to zajmująca się przetwórstwem mleka), a ponadto aż cztery firmy budowlane i dwie usługowe. Widać więc wyraźnie, iż duża część upadłości w budownictwie koncentruje się na południu kraju, chociaż największa w kraju upadłość (ogólnie i wśród firm budowlanych) opublikowana w lutym dotyczyła firmy z woj. lubelskiego. Po raz kolejny mamy wiec potwierdzenie tego, że nie zawsze liczba upadłości świadczy o skali problemów związanych z upadłością przedsiębiorstw (wspomniana firma z Lubelszczyzny zatrudniała ponad 500 osób, a z Dolnego Śląska niewiele mniej, bo ok. 470 wg. ostatnich dostępnych danych).

fot. mat. prasowe

Informacje o upadłościach firm opublikowane w ciągu dwóch pierwszych miesięcy

Duża część upadłości w budownictwie koncentruje się na południu kraju, chociaż największa w kraju upadłość (ogólnie i wśród firm budowlanych) opublikowana w lutym dotyczyła firmy z woj. lubelskiego.


poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: