eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce: wnioski 2013 r.

Upadłości firm w Polsce: wnioski 2013 r.

2014-02-17 10:56

Upadłości firm w Polsce: wnioski 2013 r.

Upadłości firm w Polsce: wnioski 2013 r. © Brian Jackson - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W 2013 roku w polskich sądach złożono 4806 wniosków o upadłość, czyli o 11,7% więcej niż w 2012 r., wynika z danych pozyskanych przez Coface z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce: wnioski I-IX 2013 r.

  • W ciągu ostatnich 5 lat, tj. od początku 2009 roku, (czyli od czasu, kiedy zaobserwowano wyraźnie wzrastające problemy polskich firm z wypłacalnością) do końca 2013 r. do sądów wpłynęło 19 271 wniosków o upadłość przedsiębiorstw. Liczby te oznaczają, że poważne zagrożenie dla płynności dotyczyło znacznie większej liczby przedsiębiorstw, niż wynika to ze statystyk o ogłoszonych upadłościach.
  • W wyniku przeprowadzenia postępowań upadłościowych, w minionym roku sądy wydały postanowienia o upadłości 926 przedsiębiorstw, czyli tylko o niecałe 4 proc. więcej niż w roku 2012 r. (892 upadłości).
  • W 2013 r. ogłoszeniem upadłości zakończyło się 19,2 proc. wniosków zarejestrowanych przez sądy. Należy jednak pamiętać, że ze względu na czas trwania sprawy upadłościowej, postanowienia ogłaszane w danym okresie nie są wynikiem rozpatrzenia tylko wniosków o upadłość złożonych w tym okresie, ale także tych pochodzących z okresu wcześniejszego. Analiza danych z ostatnich 5 lat wskazuje, że ogłoszeniem upadłości kończy się od 19 do 23 proc. postępowań wszczętych na skutek złożenia wniosku o upadłość.

– Bezwzględne liczby postanowień o upadłości nie są w Polsce duże co powoduje, że to analiza wniosków o upadłość pozwala nam spojrzeć na problem niewypłacalności znacznie szerzej. Przez cały 2013 rok obserwowaliśmy słabnącą dynamikę wzrostu liczby wniosków o upadłość składanych do polskich sądów. Tendencja powinna utrzymać się także w 2014 r. i doprowadzić do kilkuprocentowego spadku liczby składanych wniosków, co w konsekwencji będzie miało przełożenie na spadek liczby postanowień upadłościowych – ocenia Grzegorz Sielewicz główny ekonomista Coface w Polsce.

fot. mat. prasowe

Wpływ wniosków o ogłoszenie upadłości do sądów w latach 2009-2013

W 2013 roku w polskich sądach złożono 4806 wniosków o upadłość, czyli o 11,7% więcej niż w 2012 r., wynika z danych pozyskanych przez Coface z Ministerstwa Sprawiedliwości.


Zakładając stopniowy i stabilny wzrost polskiej gospodarki na przestrzeni 2014 r. prognozujemy, że ten rok przyniesie liczbę upadłości mniejszą o 6-8% niż w 2013. Poprawa wskaźników gospodarczych działa z pewnym opóźnieniem na sytuację przedsiębiorstw, wobec czego poprawa w statystykach upadłościowych będzie bardziej zauważalna w drugiej połowie roku.

Coface, analizując historyczne dane dotyczące upadłości w poszczególnych kwartałach zauważa, że wykazują one dużą korelację z kwartalnymi rachunkami narodowymi dotyczącymi dynamiki realnego wzrostu PKB. Szacujemy, że poziom realnego wzrostu PKB, przy którym liczba upadłości przedsiębiorstw ulega stabilizacji wynosi około 2,0% (r/r) – podsumowuje Grzegorz Sielewicz.

Analizując sposób rozpatrzenia spraw przez polskie sądy należy zwrócić uwagę na liczbę wniosków oddalonych ze względu na brak majątku na pokrycie kosztów postępowania sądowego (art. 13 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze). 1165 takich decyzji trzeba traktować jako potwierdzenie faktycznego bankructwa kolejnych (poza ogłoszonymi upadłościami) firm, których sytuacja była tak zła, że nie pozwalała na przeprowadzenie postępowania upadłościowego.

Spośród 4634 wniosków rozpatrzonych przez polskie sądy w 2013 r. (nie mylić z liczbą wniosków, które wpłynęły do sądów), w 20% przypadków (926) orzeczono o postanowieniu upadłości (748 spraw zakończyło się ogłoszeniem upadłości w celu likwidacji majątku dłużnika, a 178 – upadłością z możliwością zawarcia układu).

fot. mat. prasowe

Sposób załatwienia spraw upadłościowych przez polskie sądy

Spośród 4634 wniosków rozpatrzonych przez polskie sądy w 2013 r. (nie mylić z liczbą wniosków, które wpłynęły do sądów), w 20% przypadków (926) orzeczono o postanowieniu upadłości (748 spraw zakończyło się ogłoszeniem upadłości w celu likwidacji majątku dłużnika, a 178 – upadłością z możliwością zawarcia układu).


Pozostałe 3708 wniosków zostało rozpatrzonych przez sądy w inny sposób. Wniosek o upadłość może złożyć zarówno sam dłużnik w sytuacji swojej niewypłacalności, jak i wierzyciel, wobec którego dłużnik nie reguluje zobowiązań. Prawo upadłościowe precyzyjnie określa przypadki, kiedy może to nastąpić i jakie formalności powinny zostać dopełnione. Sytuacje, kiedy sąd nie orzeka upadłości przedsiębiorstwa spowodowane są różnymi przyczynami, od braków formalnych, przez brak majątku, aż po oddalenie wniosku złożonego w złej wierze.

Największa liczba 1505 wniosków (ponad 32%) została przez sądy oddalona, ze względu na fakt, że:
  • majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarczał na zaspokojenie kosztów postępowania (art.13 prawa upadłościowego i naprawczego), co w praktyce oznacza faktyczne bankructwo firmy – takich przypadków było aż 1165 !
  • opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekraczało trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekraczała 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika (art.12).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: