eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm 2013

Upadłości firm 2013

2014-01-06 00:35

Upadłości firm 2013

Upadłości firm 2013 ©  jinga80 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Euler Hermes Collections, spółka z Grupy Allianz, dostawca raportów handlowych, na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego, zbadała sytuację polskich firm w całym 2013 roku w kontekście bankructw. W tym czasie opublikowano informacje o upadłości 926 firm wobec 941 w 2012 roku.

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce 2013 r.

W 2013 roku w Polsce upadły firmy o łącznym znanym obrocie ok. 14,1 mld złotych i zatrudnieniu ok. 42,4 tys. osób (według ostatnich dostępnych danych), podczas gdy w 2012 roku opublikowano orzeczenia o upadłości firm mających zsumowany ostatni znany obrót na poziomie 14,6 mld złotych i zatrudnieniu ok. 48 tys. osób. Różnica nie jest więc duża, a wynika m.in. z dużego zatrudnienia i obrotu największych firm budowlanych, które upadały w 2012 roku. W ubiegłym roku niemalże dorównało im zatrudnienie i obroty, m.in. dużych hurtowników, którzy znaleźli się wtedy w procesie upadłości.
  • To jeszcze nie przełom – liczba upadłości w 2014 roku nie zmniejszy się, a może nawet wzrosnąć.
  • Zmiana profilu firm, które najczęściej upadają.
  • Ubiegłoroczne zmiany w prawie pogorszyły pozycję wierzycieli a także dłużników.
  • Województwa – warto zauważyć zauważalny wzrost upadłości w woj. kujawsko –pomorskim i małopolskim. Stabilizacja sytuacji w woj. śląskim, stopniowe pogarszanie się w ciągu roku sytuacji na Mazowszu.
  • W grudniu ogłoszono upadłość 58 przedsiębiorstw o łącznie liczonym ostatnim znanym obrocie tych firm wynoszącym ok. 1,3 mld złotych, a łącznym zatrudnieniu ok. 2,4 tys. osób.

- Pamiętajmy o tym, iż rzeczywista liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw jest przynajmniej kilkukrotnie wyższa – mówi Grzegorz Hylewicz, dyrektor windykacji w Euler Hermes Collections, spółki z Grupy Allianz. Liczba opublikowanych orzeczeń o upadłościach to jeden z najlepszych wyznaczników kondycji biznesu, łatwy do zweryfikowania i bardziej obiektywny niż np. badanie opinii. Jednak z powodu oddalania wniosków o upadłość przez sądy – głównie z powodu zbyt małego majątku dłużnika nie doszło do skutku przynajmniej 5 do 6 razy większa liczba postępowań upadłościowych. Majątek dłużnika musi wystarczyć na pokrycie kosztów ogłoszeń, syndyka, zatrudnianych przez niego osób etc. – w praktyce średnio liczonym progiem zdolności upadłościowej firmy jest posiadanie przez nią gotówki w wysokości ok. 50 tys. złotych (kwota ta może być wyższa w odniesieniu do np. firm produkcyjnych, w których koszt zabezpieczenia majątku może być większy). Jeszcze 5 lat temu za wystarczającą kwotę do posiadania zdolności upadłościowej przyjmowano ok. 30 tys. złotych.

fot. mat. prasowe

Liczba upadłości opublikowanych w 2013 roku

W ubiegłym roku opublikowano informacje o upadłości 926 firm wobec 941 w 2012 roku.


Poszczególne impulsy wzrostu gospodarczego mogą być zbyt słabe, aby zmniejszyć liczbę upadłości

Wśród składowych wpływających na wzrost gospodarczy najszybciej w ubiegłym roku zaczął rosnąć eksport, w końcówce III kwartału dołączył do tego popyt wewnętrzny, natomiast w tym roku spodziewany jest impuls inwestycyjny. Jak mówi Maciej Harczuk, prezes zarządu Euler Hermes Collections, spółki z Grupy Allianz – Wszystko wydaje się być na dobrej drodze, ale ożywienie w tych trzech czynnikach wzrostu naszym zdaniem będzie jeszcze niewystarczające, aby w sposób zauważalny zwiększyć dopływ gotówki na rynek rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami, skrócić opóźnienia płatności i wpłynąć na zmniejszenie liczby upadłości. W przyszłym roku spodziewamy się podobnej liczby upadłości jak w roku bieżącym – a nawet bardziej prawdopodobny wydaje się wzrost ich liczby w okolicach 3% niż ich spadku.

fot. mat. prasowe

Sektory o największej liczbie ogłoszonych upadłości

W 2012 roku upadały duże spółki budowlane i produkcyjne, natomiast w ubiegłym roku ciężar upadłości przesunął się stopniowo w kierunku dystrybucji i usług.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: