eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce: wnioski I poł. 2015 r.

Upadłości firm w Polsce: wnioski I poł. 2015 r.

2015-08-25 11:04

Upadłości firm w Polsce: wnioski I poł. 2015 r.

Spadła liczba bankructw © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku do polskich sądów trafiło 2189 wniosków o upadłość - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez Coface, co oznacza nieznaczny spadek względem wyniku, jaki uzyskano w analogicznym okresie roku ubiegłego (2283 wnioski). Ze spadkami mieliśmy do czynienia również w przypadku liczby wydanych przez sądy postanowień o upadłości.

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce: wnioski I kw. 2014 r.

W skrócie


  • Dane udostępnione przez Ministerstwo Sprawiedliwości wskazują, że w pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku do polskich sądów trafiło 2 189 wniosków o upadłość, a więc o 4 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku(2283 wnioski).
  • Spadki zanotowała również liczba postanowień o upadłości, które wydały sądy - było ich 409, czyli o 7 proc. mniej niż w I półroczu 2014 r., kiedy odnotowano 439 bankructw.
  • Od początku 2009 roku, (czyli od momentu, w którym zauważalne stały się wyraźnie wzrastające problemy polskich przedsiębiorstw z wypłacalnością) do końca pierwszego bieżącego roku do sądów wpłynęło 25 929 wniosków o upadłość przedsiębiorstw. Takie statystyki to sygnał poważnych zagrożeń dla płynności znacznie większej liczby przedsiębiorstw, niżby wynikało to ze statystyk o ogłoszonych upadłościach.
  • W I połowie 2015 r. ogłoszeniem upadłości zakończył się niespełna co piąty wniosek zarejestrowany przez sądy (18,6 proc.). Należy jednak pamiętać, że ze względu na czas trwania sprawy upadłościowej, postanowienia ogłaszane w danym okresie nie są wynikiem rozpatrzenia tylko wniosków o upadłość złożonych w tym okresie, ale także tych pochodzących z okresu wcześniejszego. Analiza danych z ostatnich 7 lat wskazuje, że ogłoszeniem upadłości kończy się od 18 do 23 proc. postępowań wszczętych na skutek złożenia wniosku o upadłość.

Komentuje Grzegorz Sielewicz Główny Ekonomista Coface w Polsce


Niższa liczba wniosków o upadłości przedsiębiorstw w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku potwierdza poprawę sytuacji gospodarczej i otoczenia makroekonomicznego w Polsce, jakiej doświadczają krajowe firmy. Jednak w obliczu podwojenia tempa wzrostu gospodarczego Polski z 1,7 proc. w 2013 r. do 3,4 proc. w 2014 r. i jego stabilizacji w pierwszej połowie tego roku, spadek liczby wniosków upadłościowych o zaledwie 4 proc. wydaje się dynamiką rozczarowującą. Liczba składanych wniosków o upadłości firm wciąż utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie, a jej obniżenie w ostatnich statystykach może być głównie przypisane wysokiej bazie odniesienia w roku poprzednim.

Sytuacja dotycząca płynności wielu polskich przedsiębiorstw jest nadal często wynikiem trudnej sytuacji z lat ubiegłych. Niska dynamika konsumpcji prywatnej, która osiągnęła apogeum w pierwszej połowie 2013 r., następnie zawirowania i recesja w strefie euro (główny odbiorca polskiego eksportu), a w także przeciągająca się deflacja, duża konkurencja i konieczność akceptowania niskich marż w wielu branżach, powodują, że poprawa sytuacji gospodarczej będzie następować stopniowo i uwidoczni się z pewnym opóźnieniem.

fot. mat. prasowe

Wpływ wniosków o ogłoszenie upadłości do sądów w latach 2009-2015

W I półroczu 2015 r. sądy rozpatrzyły 2189 wniosków o upadłość polskich firm. Jest to 4 proc. spadek w stosunku do I półrocza 2014 r.


Upadłość – powoli, jednak coraz częściej – staje się formą ratowania firmy i stanowi element jej restrukturyzacji. Obserwowane przypadki skutecznie przeprowadzonych postępowań naprawczych, czy zrealizowanego z sukcesem układu z wierzycielami dają nadzieję, że instytucja upadłości coraz częściej będzie instrumentem umożliwiającym powrót przedsiębiorstw, które mają potencjał, aby z powodzeniem działać w niełatwych warunkach rynkowych.

fot. mat. prasowe

Sposób rozpatrzenia spraw upadłościowych, które wpłynęły do polskich sądów w I półroczu 2015.

W 1/3 przypadków wnioski o upadłość zostały oddalone.


Spośród 2189 wniosków, które wpłynęły do polskich sądów w I połowie 2015 r. w blisko 19 proc. przypadków (409) orzeczono o postanowieniu upadłości, z czego 345 spraw zakończyło się ogłoszeniem upadłości w celu likwidacji majątku dłużnika, a 64 – upadłością z możliwością zawarcia układu.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: