eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa I 2014

Koniunktura przemysłowa I 2014

2014-01-24 11:30

Koniunktura przemysłowa I 2014

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w styczniu oceniany jest pozytywnie, lepiej od negatywnych ocen z grudnia i analogicznego miesiąca ostatnich pięciu lat. Utrzymują się niekorzystne oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji. Odpowiednie prognozy są pozytywne, wobec negatywnych oczekiwań formułowanych w grudniu. Zarówno diagnozy jak i przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrastać - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2013

W styczniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest mniej pesymistycznie niż przed miesiącem i przed rokiem. Prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej niekorzystne od formułowanych w grudniu ub. r. Odpowiednie diagnozy są negatywne, gorsze od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują nieco mniej znaczący niż oczekiwano w grudniu spadek cen robót budowlano-montażowych.

W styczniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest optymistycznie, lepiej niż w grudniu i w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Zarówno diagnozy jak i prognozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie nieco szybszym niż oczekiwano w grudniu.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest mniej pesymistycznie niż w grudniu i w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Diagnozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem, przy bardziej niekorzystnych niż w grudniu prognozach w tym zakresie. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć nieco szybciej niż oczekiwano w grudniu.

W styczniu najbardziej optymistycznie, podobnie jak przed rokiem, choć nieco gorzej niż przed miesiącem oceniają koniunkturę jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają podmioty z sekcji edukacja (gorsze od formułowanych w grudniu i styczniu ubiegłego roku) oraz działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (mniej niekorzystne niż przed miesiącem, ale zbliżone do sygnalizowanych przed rokiem).

Przetwórstwo przemysłowe

W styczniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 1 (w grudniu minus 6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 15% (przed miesiącem odpowiednio 13% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

W styczniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 1 (w grudniu minus 6).


Na utrzymującą się negatywną ocenę bieżącego portfela zamówień wpływają pesymistyczne opinie, do-tyczące w większym stopniu krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest oceniana podobnie jak przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są pozytywne, wobec niekorzystnych przewidywań formułowanych w grudniu. Stan zapasów określany jest przez przedsiębiorców jako nadmierny w stosunku do zapotrzebowania. Zmniejsza się poziom należności. Zarówno diagnozy jak i przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem. Redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze od zapowiadanych w grudniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrastać.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości

Ciągle najlepszy klimat panuje w największych przedsiębiorstwach.


W przedsiębiorstwach wszystkich badanych klas wielkości sygnalizowane jest ograniczenie bieżącego portfela zamówień, największe w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Przewidywania w tym zakresie są korzystne dla jednostek średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób). W jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) prognozy są nadal negatywne, choć mniej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu.

 

1 2 ... 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: