eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 3/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 3/2014

2014-01-18 21:30

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 2/2014

  • Z raportu Banku Światowego wynika, że 5 lat po globalnym kryzysie finansowym, światowa gospodarka wreszcie się odbija. Według raportu BŚ w 2014 roku wzrost gospodarczy wyniesie 3,2%, czyli o 0,8 pkt. proc. więcej niż w roku ubiegłym. Przyspieszenie ma nastąpić nie tylko na tak zwanych rynkach wschodzących, ale również w krajach Zachodu. Dla Polski BŚ przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 2,8%, a w kolejnych latach gospodarka polski przyspieszy jeszcze bardziej - do 3,3% w roku 205 i 4% w 2016...
  • Amerykański Kongres zablokował reformę MFW, nad którą pracowano w ostatnich latach, w ramach działań antykryzysowych. Oznacza to, że na razie nie uda się dokończyć zaplanowanej, szerszej reformy Funduszu. W jej rezultacie Chiny miały się stać trzecim najważniejszym członkiem tej instytucji. Zmiany miały też doprowadzić do reorganizacji Rady Funduszu (zmniejszyć dominację Europy Zachodniej, a zwiększyć wpływy takich rosnących gospodarek brazylijskiej i indyjskiej, a więc dwa z ośmiu miejsc w 24-osobowej radzie zarządzającej MFW, stracić miała Europa)...
  • Po zatwierdzeniu projektu budżetu na 2014 przez amerykańską Izbę Reprezentantów teraz Senat poparł ustawę budżetową na rok 2014. Teraz czeka on tylko na podpis prezydenta Baracka Obamy. Budżet przewiduje wydatki państwa na 1,1 bln USD. Ustawa bazuje na osiągniętym w grudniu w Kongresie dwuletnim porozumieniu budżetowym...
  • Według George'a Sorosa (szef funduszu hedgingowego, który zbudował fortunę grając na światowych rynkach finansowych) 20 lat gwałtownego wzrostu Chin może właśnie teraz dobiegać końca. Jego zdaniem głównym ośrodkiem niepewności nie jest dziś euro, lecz Chiny...
  • Według amerykańskiego Departamentu Pracy ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w grudniu 2013 r. wzrosły o 0,3 proc. m/m. Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł w grudniu o 1,5 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,7 proc.
  • Rosyjski Gazprom i chiński CNPC są bliskie zawarcia porozumienia, na mocy którego odbiorcy we wschodnich Chinach będą otrzymywać gaz z Rosji. W 2009 roku Gazprom i CNPC (China National Petroleum Corp) podpisały ramową umowę o dostawach prawie 70 mld metrów sześciennych gazu rocznie do Chin przez 30 lat. Jednak żaden kontrakt nie został podpisany z powodu rozbieżności co do ceny surowca.
  • Trwają negocjacje handlowe między Iranem i Rosją. W jej wyniku ma wzrosnąć eksport irańskiej ropy o 50 proc. (co da Iranowi 1,5 mld USD miesięcznie) za co Rosja dostarczy urządzenia przemysłowe. Stany Zjednoczone oficjalnie wyraziły swoje niezadowolenie. Poinformowały, że podpisanie takiej umowy pociągnie za sobą amerykańskie sankcje, bo byłaby ona niezgodna z warunkami szwajcarskiego porozumienia grupy (5+1) z Iranem.
  • Chińskie przedsiębiorstwa wykorzystując kryzys w europejskiej gospodarce i załamanie w gospodarce w Portugalii zainwestowały w tym kraju w niemal wszystkich sektorach gospodarki tego kraju w latach 2012-2013 co najmniej 5 mld euro. Realizacja tego programu dała Portugalii 8,1 mld euro.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

IRAN I ROSJA, czyli POLITYKA TO INTERESY

Trwają negocjacje handlowe między Iranem i Rosją. W jej wyniku ma wzrosnąć eksport irańskiej ropy o 50 proc. (co da Iranowi 1,5 mld USD miesięcznie) za co Rosja dostarczy urządzenia przemysłowe. Stany Zjednoczone oficjalnie wyraziły swoje niezadowolenie. Poinformowały, że podpisanie takiej umowy pociągnie za sobą amerykańskie sankcje, bo byłaby ona niezgodna z warunkami szwajcarskiego porozumienia grupy (5+1) z Iranem.

Jak wiadomo w listopadzie zawarte zostało tymczasowe porozumienie Iranu z grupą krajów (tzw. 5+1, którą tworzą USA, Rosja, Chiny, W. Brytania, Francja i Niemcy). Zakłada ono ograniczenie przez Teheran niektórych działań w ramach programu nuklearnego. W zamian negocjująca grupa krajów (5+1) zgodziła się na częściowe złagodzenie dotychczasowych sankcji międzynarodowych i niewprowadzanie nowych w ciągu półrocza.

Z opublikowanych szczegółów porozumienia wynika, że Iran ma m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc. Ma też zrezygnować z instalacji dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu, a także nie uruchomi reaktora atomowego w Araku i zapewni kontrolerom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAE) dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu.

Niedawno poinformowano, że Iran i Rosja negocjują warunki umowy handlowej. Dotyczy ona możliwości wymiany irańskiej ropy naftowej na rosyjskie produkty i urządzenia przemysłowe. Po opublikowaniu tego komunikatu Stany Zjednoczone oficjalnie wyraziły swoje niezadowolenie. Poinformowały, że podpisanie takiej umowy pociągnie za sobą amerykańskie sankcje, bo byłaby ona niezgodna z warunkami szwajcarskiego porozumienia grupy (5+1) z Iranem.

Nieoficjalnie wiadomo, że skutkiem negocjowanej przez Rosję i Iran umowy będzie zwiększenie eksportu irańskiej ropy o 50 proc. i zapewni wsparcie irańskiej gospodarki eksportem sprzętu niezbędnego dla irańskiego przemysłu. Przy aktualnych cenach ropy irański eksport dałby wpływy do irańskiego budżetu ok. 1,5 mld USD miesięcznie.

Henryk S. TUSZYŃSKI, Grupa Doradcza CGKL sp. z o.o.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: