eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 2/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 2/2014

2014-01-12 13:02

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 1/2014

  • Chiny w 2013 roku umocnili swoją pozycję lidera w wymianie handlowej na świecie, która po raz pierwszy przekroczyła wartość 4 bln USD.
  • Według "The Economist" w 2014 roku światowa gospodarka wzrośnie o prawie cztery procent (z uwzględnieniem tzw. parytetu siły nabywczej).
  • Według Instytutu Gallupa w 131 krajach świata 20 proc. globalnych dochodów rodzin trafia do kieszeni 3 proc. najbogatszych osób; tyle samo przypada 54 procentom najuboższej ludności świata.
  • Kanał Panamski to jeden z najważniejszych szlaków wodnych. Ostatnio pojawiły się poważne problemy finansowe zagrażające realizacji programu poszerzającego kanał. Brak pieniędzy może oznaczać zakończenie obecnego etapu prac i opóźnienie realizacji tego ważnego przedsięwzięcia.
  • W końcowej fazie są negocjacje handlowe pomiędzy Iranem i Rosją. Za irańska ropę Rosja będzie dostarczać sprzęt i urządzenia inwestycyjne.
  • Senat USA zatwierdził w Janet Yellen, dotychczasową wiceprezes Rezerwy Federalnej, czyli banku centralnego USA (Fed), na nową szefową tej instytucji. Zastąpi ona na tym stanowisku Bena Bernanke, Yellen będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku w 100-letniej historii Fed.
  • Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych spadł w listopadzie do 34,3 mld USD. W poprzednim miesiącu był na poziomie 39,3 mld USD.
  • Zharmonizowany indeks cen konsumenckich (HICP) w strefie euro szacowany jest w grudniu br. na 0,8% r/r wobec 0,9% w poprzednim miesiącu, podał wstępny szacunek unijny urząd statystyczny Eurostat.
  • JPMorgan Chase & Co zapłaci 1,7 mld USD w ramach ugody pozasądowej, w związku z błędami, jakie popełnił bank w tzw. piramidzie Madoffa. Bank przyznał się do błędów i zobowiązał się do poprawy systemu wewnętrznej kontroli.
  • Według eksperckiej firmy Gartner ilość sprzedanych w ubiegłym roku na całym świecie klasycznych komputerów osobistych zmniejszyła się o 10 proc. r/r, do 316 mln sztuk.
  • Portugalczycy sprzedali 80 proc. udziałów Caixa Seguros, która jest największą państwową grupą ubezpieczeniową w Portugalii. Wartość transakcji ok. 1 mld euro, a nabywcą jest chiński koncern Fosun. Według przedstawionych planów grupa Caixa Seguros pod chińskim kierownictwem będzie rozwijała swoją działalność na rynkach w Afryce oraz w Azji, a także w Chinach.
  • Wiele wskazuje na to, że zakończy się trwający od lat 70. zakaz eksportu ropy naftowej z USA. To skutek dynamicznego rozwoju eksploatacji złóż łupkowych i piasków bitumicznych.
  • Z końcem roku, wraz z przyjęciem kompromisowej postaci budżetu, aż 1,3 mln Amerykanów straciło zasiłki dla bezrobotnych. Jednak ostatnio prezydent Barack Obama zaapelował do Kongresu o przywrócenie zasiłków przynajmniej na trzy miesiące. Kontrolujący Izbę Reprezentantów Republikanie są niechętni takiej propozycji.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KOSZTY KATASTROF I KLĘSK ŻYWIOŁOWYCH W ŚWIECIE W 2013

Corocznie prezentujemy naszym czytelnikom koszty klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka. Korzystamy przy tym z raportów towarzystw reasekuracyjnych. Tym razem za podstawę przyjęliśmy liczby opublikowane przez niemieckie towarzystwo reasekuracyjne Munich Re...

Według tej firmy klęski żywiołowe na świecie spowodowały w 2013 roku straty w wysokości 125 mld USD (92 mld euro). Munich Re komentując te liczby stwierdza, że są to "umiarkowane koszty" w porównaniu z poprzednimi latami.

W komentarzu do przedstawionych liczb autorzy wśród największych zniszczeń żywiołowych wskazują katastrofę naturalną:

- w Europie, jaką była powódź na południu i wschodzie Niemiec na początku czerwca 2013 roku, a sumaryczna wartość strat to 15,2 mld USD (przy czym ubezpieczone szkody wyniosły 3 mld USD).

- na Dalekim Wschodzie, jaką był tajfun Hajnan, który w listopadzie zniszczył poważne obszary Filipin, zabijając ponad 6 tys. ludzi.

Raport, na który powołujemy się informuje, że w sumie objęte ubezpieczeniem szkody z tytułu klęsk żywiołowych wyniosły 31 mld USD. Komentarz Munich Re do tych liczb zwraca uwagę, że 2013 rok przyniósł straty mniejsze, niż średnie wartości w ciągu minionych dziesięciu lat.

Jeśli spojrzeć na ilość znaczących katastrof, to Munich Re do swoich analiz zaliczył 880 takich katastrof (przyjmując te same kryteria średnia dla ostatnich 10 lat wyniosła 790), w których zginęło ponad 20 tys. ludzi. W tym jednak przypadku autorzy analizy informują, że liczba ofiar śmiertelnych jest wyższa niż w 2012 roku, chociaż jest ona niższa niż średnia liczba zabitych w ciągu minionych dziesięciu lat.

Według innej firmy działającej w tej samej branży (i w oparciu o jej metodykę), a myślę to o szwajcarskim towarzystwie reasekuracyjnym Swiss Re, klęski żywiołowe i katastrofy wywołane przez człowieka spowodowały w ubiegłym roku straty materialne w łącznej wysokości 130 mld USD, podczas gdy w roku 2012 było to 196 mld USD.

Henryk S. TUSZYŃSKI, Grupa Doradcza CGKL sp. z o.o.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: