eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w Polsce VII-IX 2013 r.

Praca w Polsce VII-IX 2013 r.

2014-01-07 12:08

Przeczytaj także: Praca w Polsce IV-VI 2013 r.


Liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy ogółem w stosunku do II kwartału wzrosła o 0,3%, najbardziej w podmiotach prowadzących działalność związaną z edukacją (o 192,6%), transportem i gospodarką magazynową (o 41,0%), przetwórstwem przemysłowym (o 24,0%), opieką zdrowotną i pomocą społeczną (o 66,4%) oraz pozostałą działalnością usługową (o 14,1%).

Nowo utworzone wolne miejsca pracy przeznaczone były dla pracowników ze wszystkich tzw. wielkich grup zawodowych, a przede wszystkim dla specjalistów, pracowników usług i sprzedawców, operatorów i monterów maszyn i urządzeń oraz robotników przemysłowych i rzemieślników.
Największa liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy wystąpiła w jednostkach dużych (56,4%), głównie sektora prywatnego (91,3%).

Należy zauważyć, że jednostki małe mają bardzo duży udział w zmianach zachodzących na rynku pracy. Jednostki te dysponowały na koniec III kwartału br. znaczącą liczbą wolnych miejsc pracy (28,9%), a jednocześnie utworzyły ponad 39% ogółu nowych miejsc pracy, głównie w działalności związanej z handlem; naprawami pojazdów samochodowych (25,1%), budownictwem (20,1%) oraz przetwórstwem przemysłowym (13,6%).

Zlikwidowane miejsca pracy

W okresie I – III kwartału 2013 roku zlikwidowano 280,4 tys. miejsc pracy, głównie w sektorze prywatnym (87,7%). Natomiast analiza likwidacji miejsc pracy pod względem wielkości jednostek wskazuje na równomierny rozkład tego zjawiska w jednostkach małych, średnich i dużych (około 33% w każdej z grup jednostek).

fot. mat. prasowe

Nowo utworzone miejsca pracy według regionów

W okresie I-III kwartału 2013 roku najwięcej nowych miejsc pracy utworzono w regionie centralnym (25,3%), najmniej w regionie południowo- zachodnim (10,5%).


Najwięcej miejsc pracy zlikwidowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie handlu; napraw pojazdów samochodowych (25,2%), przetwórstwa przemysłowego (20,4%), budownictwa (13,1%) oraz działalności w zakresie transportu i gospodarki magazynowej (6,5%). W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego liczba zlikwidowanych miejsc pracy spadła o (13,6%), najbardziej w jednostkach prowadzących działalność w zakresie górnictwa i wydobywania (o 78,6%), administrowaniu i działalności wspierającej (o 49,8%) oraz informacji i komunikacji (o 38,4%).

W stosunku do II kwartału bieżącego roku liczba zlikwidowanych miejsc pracy ogółem wzrosła z 80,8 tys. do 83,9 tys., tj. o 3,8%. Analiza według rodzajów działalności pokazuje największy wzrost liczby zlikwidowanych miejsc pracy w edukacji (o 145,9%), administracji publicznej i obronie narodowej; obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych (o 131,1%) oraz dostawach wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami, rekultywacji (o 63,7%). W niektórych rodzajach działalności liczba zlikwidowanych miejsc pracy zmalała m.in. w informacji i komunikacji (o 46,0%), pozostałej działalności usługowej (o 42,9%) oraz w administrowaniu i działalności wspierającej (o 42,8%).

Z analizy dostępnych porównywalnych zakresowo danych wynika, że tylko w IV kwartałach liczba zlikwidowanych miejsc pracy była wyższa od nowo utworzonych, natomiast we wszystkich pozostałych kwartałach tendencja była odwrotna (przeważała liczba nowo utworzonych miejsc pracy). Na wzrost lub spadek liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy, oprócz sytuacji gospodarczej, ma wpływ również sezonowy charakter prac w niektórych rodzajach działalności.

fot. mat. prasowe

Porównanie liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy według kwartałów

W stosunku do II kwartału bieżącego roku liczba zlikwidowanych miejsc pracy ogółem wzrosła z 80,8 tys. do 83,9 tys., tj. o 3,8%.


Teresa Szulc

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: