eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport X 2013

Przetargi - raport X 2013

2013-11-28 13:12

Przetargi - raport X 2013

Przetargi - raport X 2013 © lily - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W październiku 2013 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 18 tys. 54 postępowań o udzielenie zamówienia, o 0,79 procent mniej niż rok wcześniej. W relacji miesięcznej zauważalny jest za to bardzo silny wzrost liczby przetargów na dostawy usług oraz towarów, wynoszący kilkadziesiąt procent – wynika z danych zgromadzonych przez serwis eGospodarka.pl. Czy to skutek poprawiania się kondycji gospodarki i budżetu, czy klasyczny „efekt końca roku” w sektorze publicznym?

Przeczytaj także: Przetargi - raport IX 2013

Dane opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, pokazują, że we wrześniu 2013 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 18 tysięcy 54 ogłoszenia przetargowe, o 0,79 procent miej niż rok wcześniej, w październiku 2012 roku, ale aż o 12,93 proc. więcej niż miesiąc wcześniej, we wrześniu 2013, kiedy to w BZP pojawiło się 15 tys. 987 ogłoszeń.

W porównaniu z październikiem 2012 wzrost liczby liczby ogłaszanych postępowań wystąpił w dwóch spośród trzech kategorii ZP. Najpoważniej wzrosła liczba postępowań na dostawy usług – o 1,46 procent. Dodatnia dynamika wystąpiła także w przypadku postępowań na prace budowlano-remontowe, bowiem ogłoszeń przetargowych na prace tego typu w październiku 2013 roku było o 0,37 procent więcej niż rok wcześniej. Październik okazał się kolejnym, piątym już z rzędu miesiącem, w którym roczna dynamika liczby zamówień na prace budowlane była dodatnia. Dobrze to prognozuje wynikowi całorocznemu, bowiem wszystko wskazuje na to, że rok 2013 będzie dla publicznych inwestycji remontowo-budowlanych lepszy od roku ubiegłego. W relacji rocznej poniżej kreski znalazły się jedynie zamówienia na dostawy towarów, ze spadkiem na poziomie 3,29 procent.

Bardzo interesująco wygląda zestawienie miesięczne – porównanie października 2013 z wrześniem bieżącego roku. Tu również wzrost liczby postępowań o udzielenie zamówienia publicznego wystąpił w dwóch spośród trzech notowanych kategorii, ale względne poziomy zmian są nieporównywalnie wyższe niż w zestawieniu rocznym. Ujemna dynamika miesięczna wystąpiła jedynie w zamówieniach na prace budowlane, bowiem w październiku było ich o 19,88 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednak tak duży spadek to zjawisko absolutnie normalne – miesiące jesienne stanowią koniec sezonu budowlanego, więc i spadki to typowe zjawisko sezonowe.

Jednakże nie budownictwo nadało ton październikowym przetargom, a zamówienia na dostawy towarów oraz usług, te bowiem zanotowały kilkudziesięcioprocentowe przyrosty w skali miesięcznej. Liczba postępowań na dostawy usług w skali zaledwie miesiąca wzrosła o 28,74 procent, a zamówień na dostawy towarów aż o 30,90 procent. Jest raczej mało prawdopodobne, by za wzrost na takim poziomie odpowiadał wyłącznie charakterystyczny dla jednostek budżetowych „efekt końca roku”, bowiem z jednej strony zwiększone zakupy spowodowane koniecznością wykorzystania tegorocznych środków zaczynają się na ogół dopiero w listopadzie (z maksimum w grudniu), z drugiej zaś strony, skala miesięcznej dynamiki jest dużo wyższa niż w latach poprzednich. Czyżby czas budżetowego ostrego zaciskania pasa powoli mijał? Dane płynące z gospodarki oraz rosnące wpływy z podatków bardzo uprawdopodobniają taką tezę.

fot. lily - Fotolia.com

Przetargi - raport X 2013

Październik okazał się kolejnym, piątym już z rzędu miesiącem, w którym roczna dynamika liczby zamówień na prace budowlane była dodatnia.


PKB wyraźnie przyspiesza. Gospodarka wychodzi z dołka

W październiku 2013 roku średnie wynagrodzenie brutto wyniosło 3.834,17 złotych, a zatrudnienie w gospodarce 5 mln 500,1 tys. osób. We wrześniu 2013 roku przeciętne wynagrodzenie brutto osiągnęło poziom 3.770 złotych, a w całej polskiej gospodarce pracowało 5 mln 495,1 tys. osób.
W październiku 2013 roku w relacji miesięcznej płace wzrosły o 1,7 procent, a w relacji rocznej (względem października 2012) o 3,1 procent.

Nadal na bardzo niskim poziomie utrzymuje się inflacja. W październiku 2013 wyniosła ona 0,8 procent w relacji rocznej. Według GUS, we październiku 2013 roku stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

Liczba postępowań na dostawy usług w skali zaledwie miesiąca wzrosła o 28,74 procent, a zamówień na dostawy towarów aż o 30,90 procent.


fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP, październik 2008-2013

W relacji miesięcznej zauważalny jest za to bardzo silny wzrost liczby przetargów na dostawy usług oraz towarów, wynoszący kilkadziesiąt procent – wynika z danych zgromadzonych przez serwis eGospodarka.pl.


Bezrobocie w ubiegłym miesiącu nie zmieniło się względem września i wyniosło 13 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu października wyniosła 2 mln 75,2 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 8 tys. osób. Względem października 2012 roku liczba osób bez pracy wzrosła jednak o 80,3 tys.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: