eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 42/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 42/2013

2013-10-20 18:11

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 41/2013

  • Wzrost gospodarczy Chin przyśpieszył i wyniósł w III kwartale o 7,8 proc. r/r. Ożywienie nastąpiło po szczególnie niepokojącym II kwartale, gdy chińska gospodarka wzrosła tylko... o 7,5 proc. - najmniejszą wartość od blisko 13 lat. Wzrost gospodarczy Państwa Środka, który w 2011 roku wyniósł 9,3 proc., zmalał w roku ubiegłym do 7,7 proc., a w pierwszym kwartale roku bieżącego wyniósł 7,6 proc.
  • Rosja i Chiny zawarły porozumienie w sprawie wspólnego zagospodarowania złóż ropy naftowej na wschodzie Syberii. Agencja Reuters zwraca uwagę, że dotychczas strona rosyjska preferowała długoterminowe kontrakty na dostawy tego surowca do Chin.
  • Kongres zgodził się na czasowe zawieszenie limitu długu publicznego USA, zezwalając w ten sposób rządowi na zaciąganie dalszych pożyczek i bieżące regulowanie jego zobowiązań finansowych. Chiny wyraziły zadowolenie z tego porozumienia, które zapewnia finansowanie bieżących wydatków rządowych i oddala groźbę niewypłacalności państwa z potencjalnie niszczycielskimi skutkami dla światowej gospodarki. Jak wiadomo Chiny są największym wierzycielem rządu USA i domagały się od Waszyngtonu zdecydowanych kroków na rzecz zapobieżenia kryzysowi zadłużeniowemu i zagwarantowania bezpieczeństwa chińskich inwestycji.
  • Agencja ratingowa Fitch umieściła rating USA w kategorii "negatywnej obserwacji", co zwykle poprzedza rzeczywiste obniżenie ratingu AAA. Obserwacja ma potrwać najbliższe 6 miesięcy. Jako przyczynę potencjalnej obniżki Fitch uznaje rozgrywki polityczne wokół budżetu USA. Agencja uważa, że limit zadłużenia będzie szybko podniesiony, jednak polityczne rozgrywki i zmniejszona elastyczność finansowa mogą zwiększyć ryzyko niewypłacalności USA. Fitch uważa, że zwłoka w zwiększeniu możliwości zaciągania pożyczek przez skarb USA "stawia pod znakiem zapytania" zaufanie do możliwości Stanów Zjednoczonych spłacania swoich zobowiązań.
  • Politycy i analitycy ostrzegają przed nawrotem kryzysu w formie "drugiej fali recesji". Analitycy przyznają, że objęłaby ona także Polskę. Kryzys może rozpocząć się znów w USA – osiągnięte porozumienie budżetowe ma bowiem charakter tymczasowy – twierdzą eksperci. Uważają oni, że międzynarodowy system monetarny nie został dzięki temu porozumieniu bardzo dotknięty kryzysem, ale główne przyczyny sporu pozostały i wymagają rozstrzygnięcia.
  • Kanada i UE mają podpisać w piątek umowę o wolnym handlu, pierwsze tego typu porozumienie UE z pojedynczym krajem grupy G8. Przebywający od czwartku w Brukseli premier Kanady Stephen Harper spotka się z szefem KE Jose Barroso by sfinalizować negocjacje. Umowa będzie musiała jeszcze być ratyfikowana przez 28 krajów UE i kanadyjskie prowincje.Negocjacje w sprawie umowy trwały od 2009 roku.
  • Chin poinformowały, że do roku 2015 zlikwidują 2 000 małych kopalni węgla i w ten sposób poprawią standardy bezpieczeństwa w przemyśle węglowym. Zlikwidowane będą kopalnie z roczną produkcją poniżej 90 tys. ton węgla, którym nie udało się wdrożyć zasad bezpieczeństwa oraz te, które działają poniżej standardów, przez co są podatne na wypadki. Zgody na dalszą działalność nie dostaną też nowe kopalnie węglowe wydobywające poniżej 300 tys. ton rocznie, głównie z powodu nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa oraz korupcji. Z oficjalnych statystyk wynika, że w 2011 r. w kopalniach w Chinach zginęło blisko 2 tys. osób; w ub. r. - ponad 1 300 osób, przy czym w dwóch trzecich do wypadków dochodzi w małych kopalniach. Chiny posiadają olbrzymie złoża węgla kamiennego i ok. 12 tys. kopalni.
  • Trwają przygotowania do listopadowego szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie. Unijni ministrowie ds. środowiska uzgodnili w Luksemburgu wspólne stanowisko na ten szczyt. Uzgodniony tekst nie zawiera wezwania do podwyższenia przez UE celu redukcyjnego CO2 w 2014 r. W czasie tego szczytu, w którym będą uczestniczyli przedstawiciele 196 krajów wystartują m.in. negocjacje w sprawie globalnego porozumienia klimatycznego, które mają się zakończyć w Paryżu w 2015 roku. Nowe porozumienie obowiązywałoby od 2020 roku.
  • Bloomberg New Energy Finance (BNEF) poinformował, że nakłady inwestycyjne w branży źródeł czystej energii za cały 2013 rok prawdopodobnie okażą się wyraźnie niższe niż ubiegłoroczne, które wyniosły - 281 mld USD. Warto dodać, że już zeszłoroczne inwestycje w czystą energetykę były niższe o 11 proc. w stosunku do rekordowego 2011 r. Spadki mają miejsce w USA, Chinach i w Europie. Wyniki globalne III kwartału 2013 roku potwierdzają spadkową tendencję. Według BNEF nakłady te wyniosły 45,9 mld USD, a więc mamy do czynienia ze spadkiem o 14 proc. licząc kw/kw i aż o 20 proc. licząc r/r.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ UBÓSTWA

Prawie 30% polskich gospodarstw w 2012 r. dotknięta była ubóstwem - wynika z badania GUS. Oznacza to, że problem ubóstwa dotyczy ponad 4 mln polskich rodzin. Bieda w Polsce to wciąż plaga z którą nie potrafimy sobie poradzić.

Jak wynika ze statystyk GUS z 2011, ubóstwo ma różny wymiar. Wyróżniamy ubóstwo dochodowe (cierpi na nie 15 proc. rodzin), związane z niedostatecznymi warunkami życia (13,5 proc.) i ubóstwo wynikające z nieradzenia sobie z gospodarowaniem budżetem (16 proc.).

Statystyki wyraźnie wskazują, iż na poziom ubóstwa wpływa nie tylko wykształcenie, bezrobocie, miejsce zamieszkania, ale również ilość posiadanych dzieci, zabezpieczenie finansowe na wypadek niezdolności do wykonywania pracy zarobkowej, czy też przygotowanie do własnej emerytury. Nie zawsze gospodarstwa domowe o najniższych dochodach to te o najgorszych warunkach życia lub te, które posiadają problem ze zbilansowaniem swojego budżetu domowego. Nawet przy niskich dochodach, przy rozważnym planowaniu swoich przychodów i wydatków oraz myśleniu w kategoriach długookresowych możemy zabezpieczyć nie tylko obecną egzystencję, ale również tą przyszłą.

Państwo pomaga ubogim osobom w sposób doraźny o czym świadczą niezmieniające się od lat statystyki poziomu ubóstwa. Brakuje jasno określonej strategii wychodzenia z biedy. "A przecież w wielu przypadkach oddanie w ręce wędki, a nie ryby; pozwala na rozwiązanie problemu" – mówi Jarosław Jenczura, Sales Director Partners Financial Services Polska S.A. – "Edukacja w zakresie finansów osobistych oraz zarządzania własnym portfelem pozwala na niemal natychmiastową poprawę własnej sytuacji finansowej bez potrzeby czekania na pomoc socjalną. Daje upragnioną niezależność finansową oraz pewność, że niezależnie od sytuacji losowych zawsze będziemy mieć pewność przychodów." – dodaje.

Tutaj nasuwa się – wydawać by się mogło - oczywiste stwierdzenie, że aby zarządzać pieniędzmi, trzeba mieć czym zarządzać. Skoro wydajemy każdą zarobioną złotówkę, to nie ma miejsca na zarządzanie. Jednak poprzez zarządzanie nie ważne jak małymi kwotami, wyrabiamy w sobie dobre nawyki i poprzez systematyczne wykorzystanie własnego kapitału w najbardziej racjonalny sposób poprawiamy własną sytuację materialną.

Anna Fujak, Marketing Specialist
Partners Financial Services Polska S.A.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: