eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 41/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 41/2013

2013-10-13 13:12

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 40/2013

  • Globalny PKB osiągnął 241 bln USD, co jest nowym rekordem wszechczasów. Warto tu dodać, że Ten wskaźnik opisujący wielkość i rozwój światowej gospodarki wzrósł o 68 proc. w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
  • Na Bali miał miejsce kolejny szczyt organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC). Uczestniczyli w nim przywódcy 21 państw tego regionu. Głównym tematem tego spotkania była współpraca gospodarcza, a szczególnie problemy dalszej liberalizacji handlu.
  • Wśród gospodarek rozwiniętych najwyższy poziom długu publicznego ma mieć Japonia (245 proc. PKB w tym i 242 proc. w przyszłym roku). Na drugim miejscu i na pozycji lidera w Europie jest Grecja (odpowiednio 175 i 174 proc.). PKB. Średnia długu publicznego dla strefy euro w 2013 ma wynieść 95,7 proc. PKB, przy czym zadłużenie Francji wyniesie w tym roku 93 proc. PKB, Niemiec 80 proc., Irlandii i Portugalii 123 proc. PKB, a Włoch 132 proc. PKB.
  • obecnie ponad miliard ludzi dalej żyje w ekstremalnej biedzie, a w skrajnej biedzie na świecie żyje m.in. 400 mln dzieci. w ostatnich trzech dekadach w 35 najbiedniejszych państwach świata w tym samym czasie liczba skrajnie ubogich zwiększyła się o 100 mln, a tylko jedna czwarta z nich ma dostęp do czystej wody, jedna piąta do urządzeń sanitarnych.
  • W dalszym ciągu trwa impas polityczny w USA. Republikanie nie chcą uchwalić budżetu i podnieść limitu zadłużenia państwa. Żądają by Barack Obama odsunął w czasie reformę zdrowia i ograniczył rządowe wydatki socjalne. W końcu 41 tygodnia republikanie zaproponowali czasowe podniesienie limitu zadłużenia, które obu stronom da czas na negocjacje. Chcąc zmusić prezydenta do ustępstw, Republikanie nie zgodzili się jednak na odblokowanie administracji federalnej.
  • Prezydent Barack Obama nominował na stanowisko prezesa Fed Janet Yellen, dotychczasową wiceprezes Rezerwy Federalnej. Będzie ona pierwszą kobietą na czele Fed. Zastąpi ona na tym stanowisku obecnego szefa Fed Bena Bernanke na tym stanowisku od 1 stycznia 2014 roku. Ale jej wybór oznacza kontynuację i nie należy spodziewać się nagłych zmian w antykryzysowej polityce Rezerwy Federalnej - podkreślają komentatorzy." Mała kobieta z wielkim IQ", jak mówią o niej koledzy, będzie pierwszą kobietą w 100-letniej historii Fed na czele tej instytucji, a także pierwszym Demokratą od 1987 r., kiedy Fed opuścił Paul Volcker.
  • Według HSBC Holdings i Markit Economics indeks PMI, który określa koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł we wrześniu 2013 roku 52,4 pkt. (wobec 52,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca). Jak wiadomo wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
  • Znany producent sprzętu telekomunikacyjnego Alcatel-Lucent do końca 2015 roku zredukuje zatrudnienie o 10 tysięcy etatów. Te działania są przewidziane w planach restrukturyzacji, które mają umożliwić zaoszczędzenie ok. 1,36 mld USD i przerwać kilkuletnie pasmo strat.W Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce będzie zwolnionych 4100 osób, w Azji i krajach Pacyfiku - 3800 oraz 2100 osób w obu Amerykach.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ORGANIZACJA WSPÓŁPR. EKON. AZJI I PACYFIKU - APEC

Na Bali miał miejsce kolejny szczyt organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC). Uczestniczyli w nim przywódcy 21 państw tego regionu. Głównym tematem tego spotkania była współpraca gospodarcza, a szczególnie problemy dalszej liberalizacji handlu.

W gronie krajów które wchodzą w skład APEC są m.in. USA, Chiny, Japonia, Rosja, Australia, Meksyk, a także niektóre kraje Ameryki Płd. Nie ulega wątpliwości, że dziś stanowią one dominującą siłę gospodarczą i polityczną w świecie. Świadczy o tym chociażby to, że obecnie kraje APEC odpowiadają za ponad 55 proc. globalnego PKB i połowę światowego handlu. Nie było więc zaskoczeniem, że głównym problemem obrad był światowy kryzys gospodarczy i sposób na jego pokonanie.

Uczestnicy szczytu już na wstępie zgodnie przyznali, że minie jeszcze ok. półtora roku, by można było powiedzieć, że kryzys gospodarczy należy do przeszłości. W opinii uczestników ważne jest dalsze rozwijanie wolnego handlu i usuwanie istniejących barier, bo w tych działaniach widzą oni główny kierunek działań utrwalających pozytywne tendencje w światowej gospodarce.

W trakcie szczytu obserwatorzy z uwagą śledzili wypowiedzi uczestników na temat:

- kryzysu politycznego w Stanach Zjednoczonych (brak w Kongresie zgody w sprawach przyszłorocznego budżetu oraz podniesienia limitu długu publicznego),

- pozycji Chin w świecie i prognoz dotyczących tempa rozwoju chińskiej gospodarki.

Na temat sytuacji politycznej w amerykańskim Kongresie dyskusje sprowadzały się do komentowania informacji dochodzących z Waszyngtonu, a szczególnie propozycji Republikanów, by na krótki czas przyjąć wyższy limit długu publicznego, co powinno dać stronom czas na przygotowanie rozwiązania finalnego. Jak wiadomo chcą oni zmusić Demokratów, aby zgodzili się na odsunięcie w czasie reformy zdrowia i ograniczenie rządowych wydatków socjalnych.

Jak wiadomo w poprzednich dekadach średni wzrost gospodarczy Chin przekraczał 10 proc. r/r. Jednak w ostatnich latach spada, w 2011 roku wyniósł on 9,3 proc., a w roku ubiegłym zmalał do 7,7 proc. W pierwszym kwartale roku bieżącego wyniósł on 7,6 proc. Mimo to można powiedzieć, że w ostatnich 5 latach chińska gospodarka była kołem napędowym gospodarki regionu, a nawet gospodarki światowej.

W tej sprawie zabrał głos prezydent Chin Xi Jinping. Stwierdził, że spowolnienie gospodarcze Chin to konsekwencja realizowanych przez Pekin reform strukturalnych. Jego zdaniem procesy te przebiegają łagodnie i są w pełni kontrolowane. Celem tych reform jest uczynienie z rynku wewnętrznego drugiej, równoległej i równorzędnej do eksportu siły napędowej gospodarki Chin. Xi oświadczył też, że "Chiny muszą przejść reformy strukturalne, nawet jeśli musimy dla nich poświęcić tempo wzrostu".

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: