eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rynek energii niestabilny

Rynek energii niestabilny

2013-10-14 11:46

Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2015


Colette Lewiner, globalny ekspert Capgemini do spraw energii i usług komunalnych komentuje: “Bieżąca sytuacja stanowi jasne zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw energii w Europie. Elektrownie gazowe – które są w stanie poradzić sobie w okresach największego obciążenia/zapotrzebowania – są zamykane w szybkim tempie. Bufory, takie jak rezerwy gazu przechowywane pod ziemią na okres zimowy, są znacząco mniejsze niż w latach ubiegłych. W perspektywie krótkoterminowej oznacza to, że wyjątkowo mroźna zima mogłaby doprowadzić do poważnych problemów z dostawami i balansowaniem obciążenia sieci energetycznej. Ponadto, wzrost udziału źródeł odnawialnych i stanowczo zbyt niska cena prawa do emisji CO2, spowodowały obniżenie hurtowych cen energii i doprowadziło do trudnej sytuacji finansowej zakładów energetycznych.”

Sytuacja w Polsce

Jak wynika z raportu, ceny energii z natychmiastową dostawą (spot) w Europie zmniejszyły się o 8% między rokiem 2011 a 2012, i spadały o dalsze 9% od H1 w 2012 r. do H1 w 2013r., przy spadkach na rynku i spadku cen CO2 i węgla.

- Niektóre rynki energetyczne odnotowały znaczący spadek cen w skali rocznej. Takim przykładem jest m.in. Polska, gdzie ceny energii zmniejszyły się o 15 proc. – komentuje Dariusz Mazurek, Dyrektor ds. Rozwoju, Capgemini Polska. – Należy też zauważyć, że choć całkowite zużycie energii w Unii Europejskiej nieznacznie spadło w ciągu roku, odnotowano znaczące wzrosty chwilowego zapotrzebowania w porównaniu z rokiem 2011 np. w Polsce o 3.6 proc. Równocześnie Polska (oraz Francja) odnotowały najwyższy poziom zużycia w historii – dodaje.

O Raporcie European Energy Markets Observatory
European Energy Markets Observatory (EEMO) to nazwa corocznego raportu firmy Capgemini, w którym badany jest postęp tworzenia otwartego i konkurencyjnego rynku energii elektrycznej oraz gazu w UE-28 (z uwzględnieniem Norwegii i Szwajcarii), a także stan realizacji celów unijnego pakietu „Klimat i energia”. 15. edycję raportu opracowano z wykorzystaniem metodyki i wiedzy firmy Capgemini, w większości w oparciu o publiczne źródła informacji dotyczące roku 2012 i zimy 2012/2013. Opinie na temat europejskiej polityki w kwestiach energetyki, sytuacji finansowej przedsiębiorstw użyteczności publicznej i wydajności sektora, a także cen przejścia na alternatywne źródła energii i cen detalicznych przekazane zostały odpowiednio przez firmy CMS Bureau Francis Lefebvre, Exane BNP Paribas i VaasaETT Global Energy Think Tank.

Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2014 Europejski rynek energii 2014

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: