eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › ESET USSD Control

ESET USSD Control

2012-10-09 13:24

ESET USSD Control

Kody USSD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Nie tak dawno odkryto, że wybrane modele smartfonów z Androidem są podatne na ataki cyberprzestępców, którzy wykorzystując odpowiednie kody USSD mogą wymazać z pamięci urządzenia wszystkie przechowywane dane. Firma ESET, znana z rozwiązań antywirusowych ESET Smart Security oraz ESET NOD32 Antivirus, udostępniła bezpłatną aplikację ESET USSD Control, która eliminuje ryzyko tego typu ataków.
Kod USSD (Unstructured Supplementary Service Data) to ciąg cyfr rozpoczynający się symbolem „*” i zakończony znakiem „#”. Zwykle tego typu kody służą do diagnostyki smartfonów. Za ich pomocą można m.in. sprawdzić numer IMEI. Wpisując odpowiedni kod i akceptując całość przyciskiem wybierania można również wydać urządzeniu polecenie przywrócenia ustawień fabrycznych.

Z kodów USSD mogą korzystać również cyberprzestępcy. Ukryty w kodzie strony WWW odpowiedni ciąg znaków może spowodować automatyczne uruchomienie polecenia usunięcia wszystkich zgromadzonych w pamięci urządzenia danych. Na tego typu ataki narażeni są posiadacze wybranych modeli smartfonów z Androidem. Wystarczy, że użytkownik kliknie link otrzymany w wiadomości MMS lub odczyta przypadkowo napotkany kod QR, który przekieruje go do spreparowanego serwisu WWW z kodem USSD. W efekcie z telefonu mogą zniknąć wszystkie zdjęcia, pliki mp3 oraz kontakty.

fot. mat. prasowe

Kody USSD

Ukryty w kodzie strony WWW odpowiedni ciąg znaków może spowodować automatyczne uruchomienie polecenia usunięcia wszystkich zgromadzonych w pamięci urządzenia danych


Firma ESET udostępniła w Google Play bezpłatną aplikację ESET USSD Control, eliminującą ryzyko utraty danych w wyniku działania złośliwego kodu USSD. Rozwiązanie sprawdza potencjalnie niebezpieczne kody USSD przed ich uruchomieniem przez domyślny dialer smartfonu (program służący do realizowania połączeń telefonicznych). ESET USSD Control w razie wykrycia złośliwego kodu USSD blokuje go i wyświetla użytkownikowi okno z odpowiednim ostrzeżeniem.

Jak sprawdzić czy telefon jest podatny na zdalne uruchamianie złośliwych kodów USSD? Można to zrobić odwiedzając bezpieczny serwis www.eset.com/tools/ussdtest/ lub odczytując poniższy kod QR. Jeśli po uruchomieniu procedury testowej lub po odczytaniu kodu na ekranie smartfonu wyświetli się numer IMEI, oznacza to, że dane urządzenie jest podatne na działanie złośliwych kodów USSD.
Kod QR

fot. mat. prasowe

Kod QR

Jeśli po uruchomieniu procedury testowej lub po odczytaniu kodu na ekranie smartfonu wyświetli się numer IMEI, oznacza to, że dane urządzenie jest podatne na działanie złośliwych kodów USSD


Ochronę przed atakami za pośrednictwem kodów USSD zapewnia bezpłatna aplikacja firmy ESET, którą można pobrać z Google Play. Rozwiązanie można również pobrać skanując poniższy kod QR.
Kod QR aplikacji ESET

fot. mat. prasowe

Kod QR aplikacji ESET

Ochronę przed atakami za pośrednictwem kodów USSD zapewnia bezpłatna aplikacja firmy ESET


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: