eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Utrata danych w 2011r. - TOP10

Utrata danych w 2011r. - TOP10

2011-12-21 12:30

Utrata danych w 2011r. - TOP10

Utrata danych w 2011r. - TOP10 © fot. mat. prasowe

Piwo, papierosy i kawa to polskie sposoby na utratę naszych najważniejszych plików komputerowych, jak wynika z międzynarodowego rankingu utraty danych firmy Kroll Ontrack. Jak co roku elektroniczni detektywi z 30 światowych laboratoriów firmy, w tym z Polski, przygotowali listę najbardziej nietypowych zdarzeń związanych z utratą danych i udowadniają, że z pomocą najnowszych technologii można odzyskać pliki utracone nawet w najbardziej ekstremalnych przypadkach.

Przeczytaj także: Utrata danych w 2010r. - TOP10

Jak wynika z rankingu najdziwniejszych przypadków utraty danych 2011 roku, to nieuwaga bądź roztargnienie użytkowników sprzętu komputerowego są jednymi z głównych powodów utraty naszych najcenniejszych danych. Według analiz specjalistów Kroll Ontrack, którzy rocznie rozwiązują ok. 50 tys. spraw związanych z utratą plików, oprócz awarii sprzętu (44 proc. wg ogólnoświatowych statystyk), niemal co trzeci przypadek (32 proc.) dotyczy utraty danych spowodowanej błędem człowieka, a dopiero kolejne związane są z działaniami wirusów (7 proc.), błędami aplikacji (4 proc.) czy klęskami żywiołowymi (3 proc.).

"Tegoroczna lista najdziwniejszych przypadków utraty danych wskazuje na to, że nasze najcenniejsze pliki możemy stracić zawsze, wszędzie i o każdej porze. Mimo tego, powinniśmy mieć świadomość, że wrzucenie dysku do ogniska, spalenie go czy zalanie nie zawsze musi oznaczać definitywne pożegnanie się z naszymi plikami i w większości przypadków zapisane na nich informacje można ocalić w specjalistycznym laboratorium" - mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego laboratorium odzyskiwania danych i informatyki śledczej Kroll Ontrack.

fot. mat. prasowe

Utrata danych w 2011r. - TOP10


"Choć cyfrowe nośniki danych są rzeczywiście coraz lepiej zabezpieczone, to pamiętajmy, że wiara w ich pełną niezawodność może okazać się złudna. Dzieje się to niestety najczęściej wtedy, gdy zupełnie się tego nie spodziewamy" – dodaje Paweł Odor.

TOP 10 najbardziej zdumiewających przypadków utraty danych na świecie w 2011 roku wg Kroll Ontrack

10. Kiepski wizerunek (Niemcy)

Pewnego feralnego dnia jedna ze znanych aktorek przypadkowo skasowała całe swoje portfolio, w tym pliki z ostatnich zdjęć, wzory plakatów i archiwalne sesje zdjęciowe. Jak do tego doszło? Używając programu czyszczącego dyski z jej Macintosha, niechcący wybrała do czyszczenia podłączoną do komputera pamięć USB. Nie mogąc odzyskać danych na własną rękę, zwróciła się do specjalistów odzyskiwania danych, którzy w laboratorium uratowali wszystkie zdjęcia. Nie wiemy, czy aktorka będzie nominowana do Oskara, lecz z pewnością bardziej dba teraz o swój „wizerunek”.

9. Wirtualna rzeczywistość (Niemcy)

Aby zwiększyć wydajność systemu, pewien administrator IT rozdzielił partycje C i D swojego wirtualnego serwera na dwa różne systemy. Jako że na dysku wyczerpywała się wolna przestrzeń, postanowił skonsolidować partycje C i D dla jednego systemu. Okazało się, że docelowy system posiadał taką samą konwencję nazw wirtualnych dysków i część ważnych danych uległa nadpisaniu. W tym przypadku większa partycja dysku równała się partycypacji w kosztach odzyskania z niego danych.

8. Magnetyczne przyciąganie (USA)

Właściciel pewnego laptopa położył go nieopatrznie na swoim biurku, tuż obok rzadko spotykanych magnesów ziemskich, będących częścią jego zbiorów. Kiedy kolekcjoner postanowił włączyć swój komputer, magnesy weszły w interakcję z dyskiem, co sprawiło, że komputer zaczął wydawać dziwne dźwięki i w rezultacie odmówił jakiejkolwiek współpracy. Jak okazało się w laboratorium odzyskiwania danych, z powodu kontaktu z magnesami dysk uległ uszkodzeniu. Nie wiemy, czy kolekcja magnesów nadal leży na biurku, lecz na pewno nie ma tam już komputera.

7. Katastrofa końca miesiąca (Polska)

Dział księgowości pewnej firmy zmuszony był zostać w pracy do późnych godzin wieczornych, by przygotować dokumentację podsumowującą mijający miesiąc. Podczas gdy księgowi ratowali się przed snem i zmęczeniem litrami kawy, w siedzibie firmy nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Choć firma była wyposażona w awaryjne zasilacze, używanie przez księgowe podłączonego do listwy UPS ekspresu do kawy sprawiło, iż wyczerpały się jego baterie, co pociągnęło za sobą wyłączenie komputerów – w tym najważniejszych dwóch serwerów – i utratę wszystkich danych. Dla pracowników tej firmy „gorzki smak kawy” nabiera teraz prawdopodobnie nowego znaczenia.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: