eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Jak dbać o bezpieczeństwo urządzeń mobilnych?

Jak dbać o bezpieczeństwo urządzeń mobilnych?

2014-05-17 00:49

Jak dbać o bezpieczeństwo urządzeń mobilnych?

Nie pobieraj aplikacji z nieoficjalnych źródeł © vege - Fotolia.com

Komputery stacjonarne i laptopy w odwrocie. Pora na smartfony i tablety. Według najnowszych prognoz, w ciągu kolejnych trzech lat ich popularność wzrośnie trzynastokrotnie. Wiedzą o tym również cyberprzestępcy i już zacierają ręce.

Przeczytaj także: Bezpieczny Android w 5 krokach

Konsekwentne zwiększanie mocy obliczeniowej i rozwój nowych technologii (takich jak 4G) sprawia, że z miesiąca na miesiąc możliwości smartfonów i tabletów stają są coraz większe. W związku z upowszechnieniem urządzeń i spadkiem ich cen, wynikającym z obniżenia kosztów produkcji, spodziewać się można dalszego wzrostu liczby użytkowników smartfonów i tabletów, a co za tym idzie – także liczby sprzedanych egzemplarzy. Prognozy przewidują, że użytkownicy coraz częściej będą używać urządzeń przenośnych kosztem laptopów i stacjonarnych komputerów PC. Obecność tego trendu potwierdza fakt, że w 2013 roku już 15% ogólnoświatowego ruchu w internecie pochodziło właśnie z urządzeń mobilnych. Szacuje się, że do roku 2017 nastąpi trzynastokrotny wzrost popularności tego typu gadżetów. Oczywiście cyberprzestępcy również dostrzegli ten trend i aktywnie działają na nowym rynku. W obliczu tego zagrożenia użytkownicy muszą być szczególnie uważni i czujni podczas używania swoich przenośnych urządzeń. Poniżej omawiamy 10 sprawdzonych sposobów zapewnienia sobie mobilnego bezpieczeństwa.

Nie pobieraj aplikacji z nieoficjalnych źródeł

Dzięki istnieniu sklepów z aplikacjami – Apple App Store i Google Play Store – użytkownicy mogą pobierać aplikacje z centralnego, stale monitorowanego źródła. Ograniczenie poszukiwania nowych aplikacji do tych sklepów znacznie zmniejsza ryzyko pobrania i zainstalowania szkodliwego oprogramowania (poza przypadkami, gdy ktoś w jakiś sposób ominie weryfikację przeprowadzaną przez ich operatorów). Domyślne ustawienie systemu Android, dopuszczające instalację aplikacji z innych źródeł, powinno zostać wyłączone. W ten sposób telefon wyświetli ostrzeżenie za każdym razem, gdy użytkownik podejmie próbę zainstalowania aplikacji pochodzącej z nieoficjalnego sklepu.

Sprawdzaj poziom uprawnień, jakiego żądają aplikacje

W przypadku Androida, czyli obecnie najczęściej atakowanego mobilnego systemu operacyjnego na świecie, należy zawsze uważnie przeglądać uprawnienia, o które prosi aplikacja. Użytkownik musi zdecydować, czy zakres wymaganych uprawnień odpowiada teoretycznemu działaniu aplikacji. Jest to bardzo prosty, ale często zaskakująco skuteczny sposób rozpoznawania szkodliwego oprogramowania. Na przykład kalkulator nie powinien wymagać od nas dostępu do aparatu czy systemu GPS. Wymaganie uprawnień zupełnie nieprzystających do przeznaczenia aplikacji powinno zapalić w głowie użytkownika lampkę alarmową. Świadomy zagrożeń dla swojego telefonu użytkownik zrezygnuje z zainstalowania takiej aplikacji.

Patrz, w jakie linki klikasz

Podobnie jak w przypadku komputerów osobistych, trzeba zawsze bezwzględnie uważać na to, w co się klika. Częstym sposobem stosowanym przez cyberprzestępców jest wysyłanie wiadomości tekstowych zawierających odsyłacze do stron WWW, rozpoczynających pobieranie szkodliwej aplikacji. Jeśli nieuważny użytkownik skorzysta z takiego odsyłacza, może zainfekować swój telefon, nie zdając sobie z tego sprawy. Trzeba też pamiętać, że w przypadku niewielkich ekranów smartfonów dokładne sprawdzanie adresu URL może być problematyczne z uwagi na ograniczoną ilość miejsca na pasku adresu. Sprawę dodatkowo utrudnia coraz powszechniejsze korzystanie z serwisów skracających adresy URL. Najpewniejszym sposobem na uniknięcie zainfekowania telefonu w ten sposób jest po prostu powstrzymanie się od korzystania z odsyłaczy pochodzących z nieznanego lub niezaufanego źródła. Co istotne, warto sprawdzać adres odwiedzanej strony nawet wtedy, gdy odsyłacz pochodzi z zaufanego źródła.

Uważaj na niezabezpieczone i publiczne sieci bezprzewodowe

Należy zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z niezabezpieczonych i publicznych sieci bezprzewodowych. Każda osoba obserwująca ruch w takiej sieci zobaczy wszystkie nieszyfrowane dane – w tym również nazwy użytkownika i hasła – przesyłane w postaci otwartego tekstu. Najlepszym sposobem na uniknięcie ataku tego rodzaju jest odwiedzanie w ważnych celach wyłącznie serwisów i usług szyfrujących ruch z wykorzystaniem protokołu HTTPS. Protokół ten powoduje szyfrowanie wszystkich danych przesyłanych między smartfonem a miejscem docelowym, w związku z czym osoba podglądająca sieć nie zdoła ich odczytać.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: