eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Badanie ciekawości kobiet

Badanie ciekawości kobiet

2011-09-12 11:50

Badanie ciekawości kobiet

Pozytywne strony ciekawości © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Znane są już wyniki badania kobiecej ciekawości przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Ambasady Ciekawości Redd`s. Raport ukazuje wielopłaszczyznowy obraz młodej Polki - jej ciekawości, dążeń i ambicji. Badanie jest zwieńczeniem kampanii "Ciekawość pierwszy stopień do Redd`sa". Marka Redd`s zapowiada kontynuacje badań w następnych latach.

Przeczytaj także: Co trzecia polska firma w rękach kobiet

Raport powstał na zlecenie Ambasady Ciekawości Redd`s. Na czele Ambasady stanęły trzy młode Polki, prawdziwe znawczynie kobiecej natury: Zuzanna Ziomecka – popularna dziennikarka i publicystka kobieca, Olga Frycz – jedna z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia oraz Karolina Glinicka - autorka bloga charlize-mystery. Nad koncepcją badania czuwał socjolog, dr Tomasz Sobierajski, który pełnił także funkcję doradcy Ambasady Ciekawości Redd`s.

KOBIECA CIEKAWOŚĆ: DOBRA CZY ZŁA?

Kobieca ciekawość domaga się odczarowania. Do tej pory kojarzona i utożsamiana z wścibstwem i plotkarstwem, dziś zyskuje nowe oblicze. Jak wynika z badań, ciekawość to nie pierwszy stopień do piekła, lecz do wiedzy i przygody – odpowiednio dla 43% i 25% respondentek. Co więcej, to właśnie m.in. kobiecej ciekawości zawdzięczamy prawidłowe funkcjonowanie naszego społeczeństwa. Jak podkreśla Tomasz Sobierajski, „kobieca ciekawość jest jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą ze zmiennych, która buduje i determinuje nasze międzyludzkie relacje”.

Jak czytamy w raporcie, badanie wykazuje, że kobiety w Polsce oceniają ciekawość pozytywnie. Ciekawość to już nie pierwszy stopień do piekła, a do wiedzy, przygody czy mądrości. Tylko nieliczna grupa respondentek kojarzy ciekawość z negatywnymi emocjami: tragedią – 10% oraz zdradą – 7%.

Respondentki wskazują pozytywne strony ciekawości. 63% kobiet uważa, że ciekawość pomaga zrozumieć otaczający nas świat. Blisko 50% przyznaje, że to właśnie ciekawość mobilizuje do samodoskonalenia oraz powoduje zmiany w życiu.

fot. mat. prasowe

Pozytywne strony ciekawości

Pozytywne strony ciekawości


Ponad 60 % ankietowanych ocenia pozytywnie ciekawość u innych kobiet. Zaledwie 5% uznało, że jest ona zjawiskiem zdecydowanie negatywnym.

Polki powoli obalają stereotypy związane z zaspokajaniem własnych ciekawości, negatywne konotacje dotyczące ciekawości są jednak wciąż bardzo silne.

fot. mat. prasowe

Jaki jest Pani stosunek do ciekawości?

Jaki jest Pani stosunek do ciekawości?


Jak zauważa dr Tomasz Sobierajski, „z przedstawionych badań szczególnie zastanawiająca jest jedna z cech kobiecej ciekawości. Jak podkreślały respondentki, ciekawość w ich życiu wiąże się nie tylko z pojęciem nagrody, ale również z pojęciem kary.

Z punktu widzenia nagrody ciekawość wzbogaca ich życie, daje im radość, poczucie satysfakcji i spełnienia, przełamuje ograniczenia i pozwala na zdobycie nowych obszarów. Jednak, co pokazało badanie, u polskich kobiet do tego szczęśliwego pakietu ciekawości dochodzi też nakładany przez nie same, zapewne pod wpływem społeczeństwa, element kary za ciekawość”. W efekcie kobiety mają liczne obawy związane z zaspokajaniem własnej ciekawości.

Jak wynika z raportu, powiedzenia „ciekawskie jajo” czy „ciekawość to pierwszy stopień do piekła” wciąż silnie oddziałują na postrzeganie ciekawości przez kobiety. Aż 81% kobiet pytanych o negatywne strony ciekawości uznało, że jest cienka granica między ciekawością, a wścibstwem. 47% respondentek uważa, że ciekawość łączy się z chęcią ingerowania w czyjeś życie (aż 58% kobiet, które mieszkają same oraz 51% respondentek nie posiadających partnera), 41% zaś jest zdania, że przez ciekawość można kogoś urazić.

fot. mat. prasowe

Negatywne strony ciekawości

Negatywne strony ciekawości


 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: kobiety, badania kobiet, Polki

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: