eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polki a oszczędzanie na emeryturę

Polki a oszczędzanie na emeryturę

2009-03-01 00:05

Współczesne Polki - pracują lub pobierają zasiłki dla bezrobotnych, wychowują dzieci i zajmują się domem, realizują własne ambicje, edukują się i bawią. A w jaki sposób myślą o swojej przyszłości? Czy znajdują środki finansowe na jej zabezpieczenie? Przeprowadzone na zlecenie ING Usługi Finansowe S.A. ogólnopolskie badanie dotyczące zachowań i oczekiwań Polek wobec emerytury, wskazuje wyraźne różnice w zachowaniach poszczególnych grup mieszkanek naszego kraju.

Przeczytaj także: Kobiety a zarządzanie finansami

W rezultacie przeprowadzonych badań, społeczeństwo współczesnych Polek podzielono na następujące grupy: młode specjalistki (27%), przeciętne pracujące (19%), zamożniejsze dojrzałe (10%), rencistki i bezrobotne (26%), robotnice i rolniczki (18%). Każda z nich odznacza się specyficznym stylem życia, zachowaniami związanymi z oszczędzaniem oraz postawami wobec emerytury.

MŁODE SPECJALISTKI (27%)

Z badań wynika, że to najbardziej świadoma siebie grupa. Przeważają w niej kobiety w wieku 25-30 lat, posiadające wyższe wykształcenie (64%). Prawie wszystkie z nich mają stałą pracę (94%), najczęściej jako specjalistki w wolnych zawodach (27%), czy pracownice biurowe (49%). Spory udział w tej grupie stanowią osoby niezamężne (31%) albo zamężne bez dzieci lub z dzieckiem do 3 roku życia. Styl życia tej grupy cechuje koncentracja na urodzie i wyglądzie, podróżach, życiu towarzyskim i wypoczynku. Wartości najbardziej przez nie cenione to ambicja, elegancja, inteligencja, przyjaźń, wiedza i seks. Są zadowolone ze swojego życia, mając przy tym poczucie, że ich los zależy od nich samych.

Młode specjalistki częściej niż pozostałe grupy koncentrują się na własnej przyszłości oraz na nauce i edukacji. Z tego też powodu zdecydowanie częściej niż pozostałe oszczędzają. Z analiz wynika, że jedynie 24% segmentu nie ma żadnych oszczędności. Swoje oszczędności przeznaczają na wypoczynek (34%), emeryturę (20%) oraz przyszłość dzieci, remont domu czy z myślą zabezpieczenia przyszłości. Częściej niż pozostałe segmenty posiadają ubezpieczenia na życie. Postawa wobec przyszłości wyraża się także w świadomym podejściu do emerytury. Rzadziej niż inne segmenty myślą one o emeryturze, ale istotnie częściej na nią oszczędzają (35%). Są przekonane, że sprawy godziwej emerytury należy wziąć „we własne ręce” i nie liczyć na ZUS, ale korzystać ze specjalistycznych produktów finansowych (indywidualne konto emerytalne, ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne).

PRZECIĘTNE PRACUJĄCE (19%)

ING podaje, że w grupie tej przeważają kobiety w wieku 31-40 lat (38%), w większości z wykształceniem średnim. 90% z nich ma stałą pracę, głównie w branży handlu i usług bądź jako pracownicy fizyczno-umysłowi. Wyróżnia je także wyższy niż wśród pozostałych badanych odsetek osób prowadzących własną firmę (8%). Większość z nich stanowią kobiety zamężne (ponad 80%). Bardziej niż przedstawicielki innych grup cenią one dobra materialne, dostatek, niezależność, odpowiedzialność, przyjemność, wygodę i zdobywanie pieniędzy. Dążą do osiągnięcia stabilizacji materialnej.

Kobiety należące do tej grupy raczej mało oszczędzają. Z badań wynika, że 46% z nich nie posiada żadnych oszczędności, rzadziej też niż inne Polki ubezpieczają się one na życie. Z drugiej jednak strony, nieco częściej niż pozostałe grupy oszczędzają one na emeryturę (30%). Nie korzystają jednak z wyspecjalizowanych produktów emerytalnych i zamierzają utrzymywać się na emeryturze przede wszystkim ze świadczeń pochodzących z ZUS-u i OFE.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: