eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Stanowisko kierownika: płeć bez znaczenia?

Stanowisko kierownika: płeć bez znaczenia?

2009-03-01 00:10

Stanowisko kierownika: płeć bez znaczenia?

Z Twojego doświadczenia wynika, że lepszymi kierownikami są kobiety czy mężczyźni? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Manpower Polska ogłosił wyniki badania pt. "Kobiety na kierowniczych stanowiskach". Wynika z niego, że polscy kierownicy i dyrektorzy odpowiedzialni za politykę personalną firm oceniają sytuację kobiet pełniących funkcje kierownicze w większości przypadków podobnie do ogółu respondentów na świecie.

Przeczytaj także: Wyższe stanowiska: kobiety bez szans?

Badanie zostało przeprowadzone w lipcu 2008 r. w celu poznania opinii dotyczących kobiet pełniących funkcje kierownicze oraz postrzegania możliwości awansu kobiet w strukturach firm. Ankietowani odpowiedzieli na 7 pytań dotyczących kobiet na kierowniczych stanowiskach.

fot. mat. prasowe

Z Twojego doświadczenia wynika, że lepszymi kierownikami są kobiety czy mężczyźni?

Z Twojego doświadczenia wynika, że lepszymi kierownikami są kobiety czy mężczyźni?

W Polsce, według 40% ankietowanych płeć nie ma związku z byciem dobrym szefem. Dla 30% badanych lepszym przełożonym okazał się mężczyzna. Opinie kobiet i mężczyzn są zbliżone; sądzi tak odpowiednio 30% i 29% badanych. Dla 15% respondentów lepsi menedżerowie to kobiety. Takiego zdania jest 17% kobiet i 9% mężczyzn. Globalnie, 44% wszystkich respondentów deklaruje, że płeć nie ma wpływu na bycie dobrym kierownikiem. Jednak prawie jedna czwarta ankietowanych (24%) odpowiada, że z ich doświadczenia wynika, że lepszymi kierownikami są mężczyźni. Ankietowani panowie przyznają, że lepszymi menedżerami są mężczyźni – 28%, natomiast kobiety uznają, że lepiej na stanowisku kierownika radzą sobie kobiety – 24%.

„Manpower zdaje sobie sprawę jak ważne w przypadku branży usługowej są kompetencje miękkie, a ponieważ kobiety zwykle mają te kompetencje bardziej rozwinięte, bardzo dobrze sprawdzają się pracując zarówno z pracodawcami, jak i kandydatami” tłumaczy Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska. „W chwili obecnej w polskim oddziale Manpower, kobiety stanowią 84% wszystkich zatrudnionych pracowników. 83% wszystkich zatrudnionych to kobiety na wyższych i średnich stanowiskach menedżerskich”, dodaje Iwona Janas.

Pytani o to, czy ich zdaniem potencjał zawodowy kobiet jest ograniczony przez obowiązki związane z macierzyństwem, 52% polskich ankietowanych twierdzi, że taka zależność istnieje. W tej grupie znajduje się 55% kobiet i 46% mężczyzn. Według 41% ankietowanych, 46% mężczyzn i 38% kobiet, obowiązki związane z posiadaniem rodziny nie wpływają na ograniczenie potencjału zawodowego kobiet. Na świecie podobna liczba kobiet i mężczyzn, po 48% uważa, że potencjał zawodowy kobiet jest ograniczony przez obowiązki związane z macierzyństwem. 44% ankietowanych twierdzi, że fakt wychowywania dzieci nie wpływa na ograniczenie potencjału zawodowego kobiet.

fot. mat. prasowe

Czy Twoim zdaniem potencjał zawodowy kobiet jest ograniczony przez obowiązki związane z macierzyństw

Czy Twoim zdaniem potencjał zawodowy kobiet jest ograniczony przez obowiązki związane z macierzyństwem?

Mimo że duży procent respondentów jest zdania, że obowiązki związane z życiem rodzinnym mają negatywny wpływ na potencjał zawodowy kobiet, 64% ankietowanych zna kobiety, które zajmują wyższe stanowisko kierownicze i są jednocześnie matkami. Globalnie, 72% uczestników badania odpowiedziało, że zna kobiety zajmujące wyższe stanowiska kierownicze i będące matkami.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: