eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Stanowisko kierownika: płeć bez znaczenia?

Stanowisko kierownika: płeć bez znaczenia?

2009-03-01 00:10

Przeczytaj także: Wyższe stanowiska: kobiety bez szans?

fot. mat. prasowe

Ile Twoim zdaniem czasu musi minąć, aby kobiety zajmowały, co najmniej 50% wyższych stanowisk kierow

Ile Twoim zdaniem czasu musi minąć, aby kobiety zajmowały, co najmniej 50% wyższych stanowisk kierowniczych w czołowych firmach w Polsce?

Bez względu na to, że większość ankietowanych zna przypadki, kiedy kobieta zajmuje wyższe stanowisko kierownicze i jest jednocześnie matką, większość badanych, zarówno w Polsce, 36%, jak i na świecie, 48% uważa, że kobiety nigdy nie będą zajmowały 50% i więcej wyższych stanowisk kierowniczych w czołowych firmach. Sceptycyzm w tej kwestii przejawiają kobiety, 37%, i mężczyźni, 34%. Zaskakujący jest fakt, że aż 20% respondentów w Polsce wskazuje okres mniej niż 10 lat jako ten, kiedy kobiety będą zajmowały co najmniej 50% wyższych stanowisk kierowniczych w największych firmach. 20% ankietowanych w badaniu globalnym jest bardziej sceptyczna i wskazuje okres od 10 do 20 lat jako prawdopodobny do obsadzania stanowisk w firmie zgodnie z zasadami parytetu.

Aspiracje zawodowe mężczyzn i kobiet różnią się, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wśród osób biorących udział w badaniu w Polsce, najwięcej – 31% aspiruje do osiągnięcia poziomu kierownika lub kierownika działu w firmie średniej wielkości. Do tej grupy aspiruje największy procent kobiet – 40%. Z kolei najwięcej mężczyzn – 51% zainteresowanych jest sprawowaniem stanowiska wyższej kadry zarządzającej (np. wiceprezes, dyrektor zarządzający, właściciel firmy itp.). Globalnie, największa liczba ankietowanych – 29% wskazuje, że ich docelowe plany zawodowe sięgają szczebla wyższej kadry zarządzającej (np. wiceprezes, dyrektor zarządzający, właściciel firmy itp.). 37% tej grupy stanowią mężczyźni, 22% to kobiety.

fot. mat. prasowe

Jaki jest najwyższy szczebel kierowniczy, do którego aspirujesz?

Jaki jest najwyższy szczebel kierowniczy, do którego aspirujesz?

Na pytanie dotyczące tego, czy założenie firmy i rezygnacja z kontynuowania kariery w aktualnym miejscu pracy było brane pod uwagę jako alternatywa, zarówno kobiety, jak i mężczyźni w Polsce i na świecie odpowiadali twierdząco. W Polsce 66% respondentów byłaby gotowa do założenia firmy i rezygnacji z kontynuowania kariery w aktualnym miejscu pracy. 85% mężczyzn i 58% kobiet rozważało taką możliwość. Na świecie 59% ankietowanych rozważyłoby rezygnację z aktualnej pracy na rzecz rozpoczęcia własnej działalności. 40% respondentów twierdzi, że nie brała takiej alternatywy pod uwagę. Zdecydowana większość mężczyzn – 68% nie wyklucza założenia firmy. 51% kobiet rozważyłoby rezygnację z aktualnej pracy, aby rozpocząć własną działalność. Ten wynik wydaje się być kolejnym argumentem na rzecz wagi inicjatyw podejmowanych przez rządy i skierowanych do kobiet zakładających swoje firmy będących siłą napędową rozwoju gospodarek.

Informacje o badaniu
W polskim badaniu udział wzięło 528 osób odpowiedzialnych za kształtowanie polityki HR w przedsiębiorstwach różnej wielkości, w tym 358 kobiet i 170 mężczyzn. Globalnie, wywiady przeprowadzono z 29 000 respondentów.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: