eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polki a oszczędzanie na emeryturę

Polki a oszczędzanie na emeryturę

2009-03-01 00:05

Przeczytaj także: Kobiety a zarządzanie finansami


ZAMOŻNIEJSZE DOJRZAŁE (10%)

Przewagę w tej grupie stanowią kobiety w wieku 51-60 lat (50%) z wykształceniem średnim (46%). Niemal ¾ z nich posiada stałą pracę, stosunkowo duży odsetek – 28% - stanowią jednak kobiety pracujące dorywczo. Częściej niż pozostałe koncentrują się one na sytuacji materialnej i zdrowiu. Spośród wartości szczególnie cenią takie jak: ojczyzna, posłuszeństwo, dobroć, praca, prawdomówność, rzetelność i uczciwość. Dążą przede wszystkim do szczęścia, spokojnej emerytury oraz zapewnienia przyszłości dzieciom. Badania pokazują, że spora grupa przedstawicielek Zamożniejszych Dojrzałych nie posiada żadnych oszczędności (40%), jako przyczynę podając głównie brak środków finansowych – stać je tylko by zaspokajać bieżące potrzeby. Kobiety posiadające oszczędności przeznaczają je na podstawowe wydatki konsumpcyjne (40%) i stałe opłaty (33%). Co interesujące, grupa ta zdecydowanie częściej niż pozostałe myśli o emeryturze (ok. 70%), ale nie przekłada się to na dodatkowe oszczędzanie. Częściej niż przedstawicielki innych segmentów (20%), Zamożniejsze Dojrzałe inwestują w Pracownicze Programy Emerytalne, ale jednocześnie prawie 40% segmentu uważa, że nie jest zabezpieczona na starość.

ROBOTNICE I ROLNICZKI (18%)

Z badania ING wynika, że największy odsetek w tej grupie kobiet stanowią osoby w wieku 41-50 lat (45%), z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub podstawowym/gimnazjalnym (łącznie 73%). Prawie wszystkie z nich (93%) mają stałą pracę. Połowa z nich mieszka na wsi, a miesięczny dochód 33% kobiet z tej grupy kształtuje się w przedziale od 800 do 1200 zł. Życie kobiet z tego segmentu koncentruje się głównie na prowadzeniu domu. W wolnym czasie głównie oglądają telewizję. Charakterystyczne jest dla nich niezadowolenie z życia oraz obawa o przyszłość. 40% z nich nie lubi wydawać pieniędzy, a 64% nie ma żadnych oszczędności. Rzadziej też niż inne segmenty mają ubezpieczenia na życie, a jedynie 14% z nich twierdzi, że są zabezpieczone finansowo na starość. Na ogół przyznają, że nie mają już czasu, aby się zabezpieczyć finansowo na emeryturę. Zdecydowana większość segmentu nie oszczędza na emeryturę (86%) ze względu na brak pracy i niskie dochody. Bardzo wysoki jest wśród nich udział osób, które nie myślały o źródłach utrzymania na emeryturze – stanowią one prawie 1/5 segmentu.

RENCISTKI I BEZROBOTNE (26%)

W grupie tej przewagę stanowią osoby w wieku 51-60 lat (47%), największy udział w segmencie (30%) mają osoby o wykształceniu podstawowym i gimnazjalnym. Kobiety te nie pracują zawodowo – zajmują się domem. Analiza pokazuje, że ich sytuacja materialna nie jest zadowalająca – 25% nie ma dochodów osobistych, 33% ma dochód miesięczny do 800 zł. Charakteryzuje je niechęć do wydawania pieniędzy – taką deklarację składa prawie 40% respondentek. 20% z nich nigdy nie kupiłoby niczego na kredyt. Cechuje je również obawa o przyszłość i poczucie popełnionych błędów życiowych. 54% Polek z tej grupy nie ma żadnych oszczędności, 88% z nich wskazuje, że nie stać je na żadne wydatki dodatkowe. 76% Polek reprezentujących ten segment nie oszczędza na emeryturę ze względu na niskie dochody. Ponadto są one zdania, że na emeryturze będą musiały zrezygnować z wielu rzeczy i że nie mają już czasu na oszczędzanie.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: