eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2010

2010-10-07 11:12

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu zyskał dwa punkty, osiągając 44 pkt w perspektywie kwartalnej i 43 pkt rocznej. Oznacza to stabilizację oczekiwań w miarę trwałej, ale umiarkowanej poprawy koniunktury.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2010

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2010

Spada dynamika eksportu, który rośnie szybciej od importu, co daje ujemny eksport netto, ale rośnie dynamika konsumpcji na skutek pozytywnych tendencji w zatrudnieniu i ponownego wzrostu płac realnych. Negatywny eksport netto, a być może także spadek tempa wzrostu zapasów, które silnie przyczyniły się do ożywienia w pierwszej połowie roku, zastąpi teraz silniejszy wzrost wydatków konsumpcyjnych ludności. Niestety, mimo dobrych wyników finansowych przedsiębiorstw obserwujemy nadal zahamowanie działalności inwestycyjnej i na ożywienie popytu w tym segmencie rynku będziemy musieli poczekać jeszcze kilka kwartałów.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu zyskał dwa punkty, tak kwartalny jak i roczny, osiągając notowania odpowiednio 44 i 43 punkty. Oznacza to stabilizację oczekiwań w miarę trwałej ale umiarkowanej poprawy koniunktury, bo oba indeksy już od kwietnia plasują się wokół tego poziomu. Indeks kwartalny nadal o jeden punkt przewyższa indeks roczny, co sugeruje raczej stabilizację tempa wzrostu niż dalszą poprawę. Wyniki PKB za drugi kwartał wskazują na utrwalanie się lepszej koniunktury, ale też sygnalizują określone trendy zmian w kompozycji czynników wzrostu. Potwierdzają je dane z pierwszych miesięcy trzeciego kwartału. Z jednaj strony spada dynamika eksportu, który teraz rośnie szybciej od importu, co daje ujemny eksport netto. Z drugiej strony rośnie dynamika konsumpcji, na skutek pozytywnych tendencji w tempie zatrudnienia i ponownego wzrostu płac realnych, a w konsekwencji funduszu płac. Negatywny eksport netto, a być może także spadek tempa wzrostu zapasów, które silnie przyczyniły się do ożywienia w pierwszej połowie roku, zastąpi teraz silniejszy wzrost wydatków konsumpcyjnych ludności. Świadczy o tym utrzymujące się wysokie tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu przy jednoczesnym przyspieszeniu tempa sprzedaży detalicznej. Niestety mimo dobrych wyników finansowych przedsiębiorstw obserwujemy nadal zahamowanie działalności inwestycyjnej w sektorze przedsiębiorstw i na ożywienie popytu w tym segmencie rynku będziemy musieli jeszcze chyba kilka kwartałów poczekać.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu kwartalny zyskał pięć punktów a indeks roczny dwa punkty przyjmując wartości odpowiednio kwartalny 43 pkt a roczny 41 pkt. Jest to wyraźna oznaka poprawiających się oczekiwań ożywienia krajowego popytu konsumpcyjnego, co wynika z przyspieszenia tempa wzrostu sprzedaży detalicznej. Od marca zaczęły znowu szybciej rosnąć płace, co przy malejącej inflacji dało w efekcie ponowny wzrost płac realnych i mimo spadku zatrudnienia wzrost funduszu płac, a od maja rośnie także zatrudnienie i spada bezrobocie, stwarzając jeszcze lepszy klimat do wzrostu wydatków konsumpcyjnych ludności. Rosnący dzięki konsumpcji popyt krajowy może zbilansować ubytek popytu zagranicznego, który wyraźnie obserwujemy już w tym kwartale w postaci ujemnego eksportu netto. Gdyby nie odbudowujący się popyt krajowy trudno byłoby utrzymać dotychczasową dynamikę wzrostu. Niestety ciągle mamy regres działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw krajowych, chociaż napływ inwestycji zagranicznych rośnie. Jakkolwiek ten ostatni przyhamował trochę w okresie wakacyjnym w związku z niepewną sytuacją fiskalną, a zwłaszcza zapowiedziami ograniczeń wspierania grantami inwestorów zagranicznych.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Kwartalne indeksy czynników


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: