eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2006

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2006

2006-10-24 00:28

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2006


Obecną koniunkturę zawdzięczamy wysokiej dynamice równocześnie popytu krajowego i eksportu. Pozwala to na utrzymanie stabilnego wysokiego tempa wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu, przy zachowaniu względnej równowagi bilansu obrotów bieżących z zagranicą mimo znacznego ostatnio przyspieszenia importu. Szybki wzrost wydajności pracy pozwala na utrzymanie inflacji w ryzach mimo spadku stopy bezrobocia i wzrostu płac, co przy zachowaniu kotwicy budżetowej zapewnia wewnętrzną równowagę makroekonomiczną. Stabilność makroekonomiczna póki co sprzyja utrzymaniu wysokiego tempa wzrostu PKB.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

Indeksy popytu kwartalny i roczny we wszystkich przekrojach czasowych pozostają od trzech miesięcy na rekordowym poziomie, odpowiednio 87 i 90 punktów. Wskazuje to na decydujące znaczenie czynnika popytowego dla obecnej dobrej koniunktury. Silny popyt wewnętrzny pobudzany jest wysokim przyrostem funduszu płac, na co składa się nie słabnące tempo wzrostu płac i równie stabilny wzrost zatrudnienia. Do tego w ostatnim kwartale doszło jeszcze przyspieszenie inwestycji, które objęło także małe i średnie przedsiębiorstwa.

Do ożywienia inwestycji krajowych firm wyraźnie dołączają inwestorzy zagraniczni, których wysyp w ostatnich miesiącach pozwala oczekiwać powtórki rekordowego napływu sprzed dwóch lat (roku akcesyjnego). Jednocześnie nie słabnie eksport, którego dynamika sięga 20 proc. i ciągle przekracza dynamikę importu. Pozwala to na utrzymanie w ryzach deficytu obrotów bieżących mimo znacznego wzrostu wolumenu importu, co jest naturalnym skutkiem wyższego tempa wzrostu PKB i popytu wewnętrznego.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

Indeks finansów utrzymał się na średnio wysokim poziomie z poprzedniego miesiąca. Indeks kwartalny nie zmienił się (66 pkt.), a indeks roczny poprawił się o jeden punkt (do 67 pkt.). Kondycja finansowa przedsiębiorstw pozostaje dobra, na co wskazują wysokie wskaźniki rentowności i płynności, chociaż same przedsiębiorstwa sygnalizują możliwość jej pogorszenia i maleje ich optymizm w ocenie perspektyw dalszej poprawy, jak to miało miejsce od ponad roku. Istnieją obawy, że wzrost cen może ostudzić skłonności do zakupów ze strony konsumentów, a z drugiej strony wzmożone wydatki inwestycyjne i wzrost płac pogorszyć osiągnięte poziomy płynności i rentowności. Indeks finansów, zarówno kwartalny jak i roczny, wyraźnie utrzymuje się poniżej linii oporu 70 punktów.
Ranking wyszukiwarek IX 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: