eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Kaspersky: mobilne trojany bankowe nie przestają atakować

Kaspersky: mobilne trojany bankowe nie przestają atakować

2020-05-22 11:30

Kaspersky: mobilne trojany bankowe nie przestają atakować

Trojan na Androida © fot. mat. prasowe

Finansowe zagrożenia w sieci nie tylko nie tracą aktualności, ale wręcz przybierają na sile. Dowodem na to mogą być chociażby statystyki prowadzone przez firmę Kaspersky. Wynika z nich, że w I kwartale br. zidentyfikowano 42 115 mobilnych trojanów bankowych, co względem poprzednich trzech miesięcy oznacza wzrost o ponad 100%.
Mobilne trojany bankowe to zagrożenie, z którym zmagamy się nie od dziś. Cyberprzestępcy wykorzystują je do kradzieży pieniędzy z kont swoich ofiar, włamując się na ich telefony i tablety. Doświadczenie pokazuje, że tego rodzaju trojany przeważnie podszywają się pod aplikacje finansowe. Próba logowania do fałszywej aplikacji kończy się przeważnie przekazaniem loginów i haseł wprost w ręce oszustów.

Z najnowszego komunikatu firmy Kaspersky wynika, że tylko w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wykrytych zostało przeszło 42 000 modyfikacji różnych rodzin trojanów bankowych – najwięcej w ciągu ostatnich 18 miesięcy. W poprzednim kwartale liczba ta wyniosła 15 410. Pod względem udziału użytkowników zaatakowanych przy użyciu mobilnych trojanów bankowych w czołówce znalazła się Japonia, Hiszpania oraz Włochy.

fot. mat. prasowe

Trojan na Androida

W I kwartale 2020 r. odnotowano gwałtowny wzrost mobilnych trojanów bankowych


Mobilne trojany bankowe - jak się chronić?


Oto, co radzą użytkownikom eksperci Kaspersky:
  • Instaluj aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł – najlepiej z oficjalnego sklepu Google Play.
  • Nie wykonuj procedury rootowania (uzyskiwanie dostępu do konta administratora), ponieważ w ten sposób zapewnisz cyberprzestępcom nieograniczone możliwości wykorzystania twojego urządzenia.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające w celu zabezpieczenia się przed szkodliwym oprogramowaniem oraz jego działaniami.

W czasach społecznego dystansowania się wszyscy częściej wykorzystujemy urządzenia mobilne po to, by korzystać z usług finansowych – w celu komunikacji zdalnej, dokonywania płatności i innych transakcji. Urządzenia te stały się dla nas jednym z głównych narzędzi, dlatego nie powinniśmy pozwolić oszustom, aby wykorzystali naszą zależność od nich – powiedział Wiktor Czebyszew, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: