eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza wg MŚP. Inwestycje na rekordowo niskim poziomie

Koniunktura gospodarcza wg MŚP. Inwestycje na rekordowo niskim poziomie

2020-01-20 13:27

Koniunktura gospodarcza wg MŚP. Inwestycje na rekordowo niskim poziomie

Gospodarka spowalnia ©  Photo-K - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wskaźnik Busometra ZPP, informujący o nastrojach panujących wśród małych i średnich przedsiębiorców wynosi obecnie 44,5 pkt, a więc o 4,3 pkt proc. mniej niż przed sześcioma miesiącami. Taki odczyt wskazuje, że widoczne już wcześniej ochłodzenie nastrojów co do kondycji rodzimej gospodarki doczekało się kontynuacji. Do tego okazuje się, że dziś mamy rekordowo niskie wskazania w zakresie planowanych inwestycji.
Nastroje polskich przedsiębiorców z sektora MŚP ulegają sukcesywnemu pogorszeniu już od półtora roku. Jak informuje ZPP, opracowywany przez niego „Busometr” na pierwsze półrocze 2020 pokazał zaledwie 44,5 punktu. Dla porównania, pół roku wcześniej było to 48,8 punktu. Warto przy tym podkreślić, że wyniki Busometru poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm. Na domiar złego najnowsze doniesienia ZPP wskazują, że pesymizm widoczny jest w odniesieniu do każdego z badanych komponentów. Relatywnie optymistycznie prezentują się tylko opinie na temat sytuacji na rynku pracy.

W pierwszym półroczu 2020 roku najbardziej pesymistyczne pozostają mikrofirmy (indeks 41,3). Nastroje poprawiają się wraz ze wzrostem wielkości badanego przedsiębiorstwa. Wyższy wskaźnik optymizmu cechuje także młodsze firmy, działające na rynku nie dłużej niż 5 lat. Najgorsze nastroje wykazują podmioty w Polsce centralnej. Najbardziej pozytywnie patrzą w przyszłość firmy w północnej części kraju.

fot. mat. prasowe

Busometr – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP

Busometr jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców oraz ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów.


Najlepsze nastroje są ciągle w branży produkcyjnej (wskaźnik 49,3). Gorsza atmosfera panuje w handlu (45,4) oraz usługach (43,2). Należy zaznaczyć, że dopiero wskaźnik powyżej 50 pkt. świadczy o pozytywnej tendencji w ocenie danego komponentu.

fot. mat. prasowe

Komponent „Koniunktura gospodarcza”

O zdecydowanym polepszeniu się koniunktury gospodarczej jest przekonanych 6% respondentów.


W dalszym ciągu polskie firmy pozytywnie oceniają sytuację na rynku pracy. Wartość indeksu w tym komponencie wyniosła 55,8 pkt. i zanotowała nieznaczny 1,3 pkt. spadek w odniesieniu do poprzedniego półrocza. Co ciekawe, wzrósł odsetek zarówno firm planujących podwyżki (29% wobec 25% w poprzednim półroczu), jak i tych, które wynagrodzenia planują obniżyć (6%, podczas gdy w II półroczu 2019 roku było to jedynie 2% firm).

fot. mat. prasowe

Komponent „Rynek pracy” – składnik „Płace”

46% ankietowanych nie planuje żadnych zmian w wynagrodzeniach.


Najgorsze nastroje dotyczą inwestycji. Busometr w tym komponencie zanotował rekordowy, najniższy wynik w 9 letniej historii badania (indeks 33 pkt.). Aż 61% przedsiębiorców zadeklarowało, że nie planuje inwestycji w najbliższych miesiącach.

fot. mat. prasowe

Komponent „Inwestycje”

Inwestycje planuje 39% respondentów.


- Po rekordowo optymistycznym II półroczu 2018 roku, od trzech edycji badania widzimy konsekwentny spadek nastrojów wśród przedsiębiorców. Są to bez wątpienia oznaki osłabienia koniunktury gospodarczej w Polsce. W obszarze inwestycji płacimy cenę chaosu komunikacyjnego generowanego przez rząd oraz pośpiesznych, dokonywanych znienacka regulacji – komentuje wyniki badania Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Informacje o badaniu
Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP, jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższego półrocza. Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej, (2) rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz (3) inwestycji. Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz firma Maison&Partners prowadzą badania wśród przedsiębiorców w oparciu o próbę zróżnicowaną ze względu na liczbę zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Busometr ZPP jest publikowany co pół roku. Badanie jest realizowane od 2011 roku.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: