eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w handlu przestaje dopisywać. Zatrudniać będzie tylko 7% firm

Praca w handlu przestaje dopisywać. Zatrudniać będzie tylko 7% firm

2020-01-07 13:05

Praca w handlu przestaje dopisywać. Zatrudniać będzie tylko 7% firm

Sprzedawca ©  Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie pracy w handlu nadal nie brakuje, to jednak nie należy się spodziewać, że będzie o nią tak łatwo jak ostatnio. Najświeższe doniesienia „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wskazują, że plany rekrutacyjne formułuje obecnie 7% pracodawców z branży handlowej, 3% planuje zwolnienia, a 87% nie zamierza dokonywać na tym polu żadnych ruchów. Pozostali nie wiedzą jeszcze, co zrobią.
Najnowszy „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wskazuje, że prognoza zatrudnienia netto w branży handlowej, a więc różnica pomiędzy odsetkiem firm planujących wzrost i spadek zatrudnienia, sięga obecnie +7%, co oznacza, że jest o 5 punktów procentowych niższa aniżeli w analogicznym kwartale 2019 roku. Tak niskiego wyniku nie zanotowano od niemal 6 lat, kiedy to w drugim kwartale 2014 roku prognoza wyniosła +5%.

Manpower uspokaja jednak, że pomimo najmniejszej od pół dekady liczby ofert pracy w handlu, sytuacja pozostanie stabilna i to zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników. Mimo, że na przestrzeni ostatniego roku dwukrotnie zmalał odsetek firm, które chcą pozyskiwać nowe zasoby (z 13% do 7%), to wzrósł udział przedsiębiorstw, które chcą zachować obecną liczbę zatrudnionych (z 83% do 87%). Prognoza netto zatrudnienia jest niższa o 5 punktów procentowych niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

Handel z prognozą netto zatrudnienia +7% plasuje się na 4. pozycji pośród 10 przeanalizowanych przez ManpowerGroup sektorów rynku, w którym w pierwszym kwartale będzie najłatwiej o pracę. Na pierwszym miejscu znajduje się budownictwo (+16%), za nim produkcja przemysłowa (+11%), a podium zamyka sektor energetyki, gazownictwa, wodociągów z wynikiem +8%.
– Sytuacja w sektorze handlu pozostanie stabilna. Większość firm w ostatnim roku zbudowało już swoje zespoły, dlatego też nie planuje dalszego znaczącego poszerzania zasobów kadrowych. Pomimo dalszych ograniczeń handlu w niedziele, nie są spodziewane znaczne redukcje zatrudnienia a sektor detaliczny dostosował się już do wprowadzonych regulacji prawnych – wyjaśnia Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej w Manpower. – Osoby poszukujące pracy w handlu nadal mogą spodziewać się ciekawych ofert zatrudnienia. W związku z dalszym rozwojem e-commerce i nowych technologii będą poszukiwani kandydaci z doświadczeniem w tych obszarach. W cenie będą kompetencje związane z budowaniem długofalowych relacji oraz umiejętnością działania pod presją czasu. W handlu liczyć się będzie indywidualne podejście do klienta, zrozumienie jego potrzeb oraz umiejętność elastycznego i kompleksowego dostosowania oferty, dlatego też pracodawcy będą poszukiwać ekspertów w tym zakresie. Osoby posiadające doświadczenie i poszukiwane kompetencje będą mogły także liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Pracodawcy natomiast powinni tworzyć przyjazne środowisko pracy i oferować atrakcyjne ścieżki rozwoju, aby zadbać o retencję pracowników – dodaje Katarzyna Pączkowska.

fot. mat. prasowe

Handel detaliczny i hurtowy - plany rekrutacyjne firm

Prognoza netto zatrudnienia w handlu sięga +7%


Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od ponad 55 lat, aktualnie wśród 58 000 pracodawców w 43 krajach i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pracy na świecie. Raport dla I kwartału 2020 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych od 16 do 29 października 2019 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie co najmniej 750 pracodawców.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: