eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Sektor finansowy rządzi biurami w Warszawie

Sektor finansowy rządzi biurami w Warszawie

2019-07-31 10:20

Sektor finansowy rządzi biurami w Warszawie

Biurowiec banku © tuchka - Fotolia.com

Warszawski rynek biurowy ma powody do zadowolenia -aktywność najemców pozostaje rekordowa. Aż tak wysokiego popytu jak obecnie nie zanotowano w żadnym drugim kwartale od 14 lat. Jak wynika z opracowanego przez CBRE raportu „Market View. Rynek biurowy w Warszawie - I połowa 2019 r.”, wszystkie z największych umów miały jeden wspólny mianownik - ich stroną byli przedstawiciele sektora finansowego. To właśnie oni w największym stopniu odpowiadają dziś za kształt rynku biurowego naszej stolicy.

Przeczytaj także: Warszawski rynek biurowy zamknął kolejny rok z sukcesem

Jak już wspomniano we wstępie, chętnych na biura w Warszawie raczej nie brakuje. Odnotowany popyt na warszawskim rynku biurowym jest najwyższym rezultatem za drugi kwartał, jaki udało się osiągnąć od 2005 roku. Od kwietnia do końca czerwca bieżącego roku w stolicy wynajęto przeszło 265,5 tys. mkw. powierzchni biurowej. Dla porównania, w analogicznym okresie poprzedniego roku było to około 220 tys. mkw. Za ten wynik, który nie bez przesady można nazwać imponującym, odpowiadają w przeważającej mierze duże i dotyczące prestiżowych lokalizacji umowy, zawarte lub renegocjowane przez firmy z sektora finansowego.

Wystarczy spojrzeć na zestawienie trzech największych transakcji analizowanego okresu. Na pierwszym miejscu uplasowała się dotycząca 18 500 mkw. umowa Getin Noble Banku w The Warsaw Hub C. Druga pozycja przypadła w udziale towarzystwu ubezpieczeń Warta, które w drugim kwartale sfinalizowała decyzję o przeniesieniu swojej siedziby do Warsaw Unit, gdzie zajmie 17 600 mkw. Na ostatnim miejscu podium kolejny przedstawiciel sektora finansowego, który renegocjował umowę na 13 000 mkw. w biurowcu Marynarska 12. Przy wszystkich trzech transakcjach najemcę reprezentowała agencja CBRE.
– Dobra kondycja rynku przesuwa przewagę w stronę właścicieli budynków w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Po drugim kwartale 2019 r. możemy mówić o delikatnym wzroście czynszów, gdzie w centrum – najdroższej części stolicy – stawki prime wynoszą 24 euro/m-s/mkw. Nie zniechęca to jednak firm do wybierania na swoje siedziby prestiżowych biurowców. I tu po raz kolejny największą aktywnością wykazują się reprezentanci świata finansów – komentuje Paweł Dobrowolski, ekspert rynku biurowego, CBRE.

Eksperci CBRE przewidują, że w dłuższej perspektywie trend na nowoczesne biura oraz konsolidację różnych oddziałów firm z sektora finansowego najbardziej dotkliwie odczują starsze warszawskie biurowce. Już teraz widać wzmożoną aktywność wśród właścicieli oraz zarządców budynków, którzy stawiają na rewitalizację ich wnętrz oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań.
– Warszawski rynek biurowy dawno nie miał się aż tak dobrze. Rekordowy pod kątem zamkniętych transakcji najmu drugi kwartał doprowadził w większości stref biznesowych do spadku poziomu pustostanów w porównaniu ze stanem z tego samego okresu w 2018 r. Co więcej, zaobserwowaliśmy pozytywne zmiany na Służewcu, mimo że wciąż utrzymuje się tam najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej. Jest to naszym zdaniem namacalnym dowodem wyjątkowo dobrej sytuacji branżowej – podsumowuje Paweł Dobrowolski z CBRE. I dodaje: – W związku ze wzmożoną aktywnością najemców i stopniowo spadającą liczbą mkw. dostępnych od zaraz, obserwujemy coraz większe zainteresowanie firm umowami przednajmu. Najemcy są coraz bardziej świadomi roli nowoczesnego i dopasowanego do ich potrzeb biura i chcą mieć gwarancję pierwszeństwa do ofert najwyższej jakości.

fot. tuchka - Fotolia.com

Biurowiec banku

Wszystkie z największych transakcji II kw. br. miały wspólny mianownik - ich stroną były firmy reprezentujące sektor finansowy


Łączny zasób powierzchni biurowej w Warszawie wynosi obecnie ponad 5,5 mln mkw., co oznacza 1,5% wzrost kw./kw. oraz 2,5% r/r. W drugim kwartale 2019 oddano do użytkowania 7 obiektów, oferujących łącznie 60 341 mkw. Wszystkie ukończone projekty biurowe były zlokalizowane poza centrum, a do największych z nich należą: Moje Miejsce B1 (18 712 mkw.), Vector+ (13 690 mkw.) oraz The Park 6 (11 200 mkw.).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: