eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Warszawski rynek biurowy zamknął kolejny rok z sukcesem

Warszawski rynek biurowy zamknął kolejny rok z sukcesem

2019-02-06 08:52

Warszawski rynek biurowy zamknął kolejny rok z sukcesem

Warszawa © Walter Herz

Warszawski rynek biurowy nie ma powodu do narzekań. Wystarczy spojrzeć na liczby. Dane firmy Walter Herz dowodzą, że dysponuje ona już 5,6 mln mkw. biur. Na szczególną uwagę zasługuje popyt - w minionym roku wynajęto trzykrotnie więcej powierzchni biurowej niż oddano jej do użytkowania.

Przeczytaj także: Warszawski rynek biurowy: podaż nie nadąża za popytem

Ubiegłoroczne zainteresowanie warszawskim rynkiem biurowym okazało się jeszcze wyższe niż w rekordowym 2017 roku. Dane Walter Herz wskazują, że w 2018 roku wynajęto 850 tys. mkw. biur, tj. o 50 tys. mkw. niż w poprzednich 12 miesiącach. Analogicznie jak miało to miejsce rok wcześniej, najwięcej biur zakontraktowano w ostatnim kwartale. Na podkreślenie zasługuje wpływ, jaki mieli na ten wynik operatorzy powierzchni elastycznych, którym pierwszy raz w historii udało się zyskać tak pokaźny, bo aż 14-procentowy udział w wynajmie powierzchni biurowej.

Rynek będzie rósł


Jeżeli chodzi o podaż, to okazała się ona o około 50 tys. mkw. mniejsza niż w 2017 roku, kiedy to na warszawski rynek biurowy trafiło 280 tys. mkw. nowych biur. W oddawanych, warszawskich biurowcach nie ma już zbyt wiele wolnej powierzchni, a niektóre budynki wchodzące na rynek skomercjalizowane są już w całości. Podaż jednak będzie rosła, bo skala realizacji nowych projektów nie jest mniejsza niż przed rokiem. W budowie, jak obliczają analitycy Walter Herz, jest w Warszawie imponująca ilość, prawie 750 tys. mkw. biur.

Najwięcej inwestycji prowadzonych jest w centrum miasta i w obszarze bezpośrednio z nim sąsiadującym. Wśród powstających kompleksów są i takie, które oferują nawet ponad 100 tys. mkw. powierzchni. Największe obiekty zostaną oddane za rok albo dwa lata i wtedy być może warszawskiemu rynkowi biurowemu uda się pobić rekord podażowy odnotowany w segmencie biurowym w 2016 roku. Dziś Warszawa może się pochwalić zasobami przekraczającymi 5,6 mln mkw.

fot. Walter Herz

Warszawa

W 2018 roku w Warszawie wynajęto trzykrotnie więcej powierzchni biurowych niż zostało oddanych


Brakuje wolnych biur


W zeszłym roku oddane zostały m.in. takie biurowce jak Koneser (21 tys. mkw.), Equator IV (24 tys. mkw.), Proximo II (20 tys. mkw.), Biura przy Bramie (15 tys. mkw.), czy Neopark B (11 tys. mkw.).

Utrzymujący się od dawna duży popyt na warszawskie biura powoduje, że w najbardziej popularnym wśród najemców, centralnym obszarze biurowym wolnych powierzchni jest zaledwie ponad 5 proc., o 4 proc. mniej niż pod koniec 2017 roku. Współczynnik pustostanów w całej Warszawie kształtuje się na średnim poziomie niespełna 9 proc., o 3 proc. niższym niż dwanaście miesięcy wcześniej. Wysokie zainteresowanie wynajmem powierzchni przy słabej dostępności oferty sprawia, że rosną stawki czynszowe. W przypadku najbardziej prestiżowych obiektów ceny sięgają 24 euro/mkw./m-c.

Stawki za wynajem rosną


Deficyt podażowy powoduje, że najemcy poszukujący większych powierzchni zmuszeni są do podpisywania umów przednajmu, by zagwarantować sobie najciekawsze lokalizacje. Zdaniem Bartłomieja Zagrodnika, Partnera Zarządzającego w Walter Herz, w obecnej sytuacji, żeby odpowiednio przeprowadzić proces najmu firmy powinny rozpoczynać go wcześniej niż dotychczas. Ekspert nie przewiduje jednak skokowego wzrostu stawek czynszowych. Niemniej, zwraca uwagę, że rosnące koszty realizacji inwestycji mogą zadecydować, że różnica między stawkami bazowymi a efektywnymi będzie się zmniejszać.

Trudno nie zauważyć, że Warszawa cieszy się coraz większym powodzeniem światowych inwestorów, także największych globalnych graczy, co ma swoje przełożenie na wolumen najmu. Wśród ubiegłorocznych transakcji było wiele takich, które dotyczyły wynajmu dużych powierzchni, nawet takich które przekraczały 20 tys. mkw. Największym powodzeniem najemców cieszyło się Śródmieście, Wola i Mokotów.

Specjaliści Walter Herz prognozują, że w 2019 roku warszawski segment biurowy utrzyma dotychczasową dynamikę wzrostu. Nadal rosnąć będą stawki czynszowe za wynajem powierzchni w najlepszych biurowcach, które w ciągu ostatniego roku wzrosły o około 2 proc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: