eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek magazynowy idzie na nowy rekord?

Rynek magazynowy idzie na nowy rekord?

2019-02-06 12:19

Rynek magazynowy idzie na nowy rekord?

Magazyny © surfmedia - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Firma CBRE przedstawia kolejne już podsumowanie sytuacji panującej w powierzchniach magazynowych. Lektura raportu „Market View: Polski rynek przemysłowy i logistyczny po IV kw. 2018” pozwala stwierdzić, że nasz kraj może dziś z powodzeniem uchodzić za magazynową potęgę. Rynkowa machina jest tak rozpędzona, że właściwie trudno mówić o jej zatrzymaniu. W minionym roku rynek powiększył się o niemal 2,2 mln mkw., osiągając całkowitą wielkość rzędu 15,7 mln mkw.

Przeczytaj także: Rynek magazynowy w III kw. 2018 r.

Jest dużo, a będzie jeszcze więcej


Rynek magazynowy już prezentuje się okazale, a pewne jest, że wkrótce znowu się powiększy. Obecnie w realizacji znajdują się niemal 2 mln mkw. powierzchni magazynowej, w tym 488 tys. mkw. na Górnym Śląsku, 295 tys. mkw. w Polsce Centralnej, 258 tys. mkw. we Wschodniej oraz 215 tys. mkw. w rejonie Wrocławia. Zaledwie jedna trzecia tego zasobu jest budowana spekulacyjnie, pozostała część jest objęta umowami najmu. Analitycy prognozują, że większość tej powierzchni zajmie e-commerce, logistyka oraz reprezentanci automotive.

Mimo dużej ilości nowej przestrzeni zapotrzebowanie nie zmniejsza się, poziom pustostanów utrzymuje się na niskim, stałym poziomie, ok. 5%. Największy jest w Warszawie, w której niewynajętych pozostaje ok. 9% magazynów. Kolejny sezon z rzędu wolnej przestrzeni logistycznej brakuje w Polsce Zachodniej - jej dostępność tam jest bliska zeru.

Centrum urosło najbardziej


Łączna ilość powierzchni magazynowej na koniec IV kw. 2018 r. wyniosła 15,7 mln mkw. - mamy jej dwa razy więcej niż Czechy i sześć razy tyle, co Słowacja. W 2018 r. roku do użytku najemcom zostało oddane prawie 2,2 mln mkw. Do tak wysokiego wyniku przyczyniło się oddanie takich inwestycji jak m.in. Hillwood BTS Zalando Głuchów i Panattoni Park Stryków III, kolejnych etapów Central European Logistics Hub oraz pierwszej części centrum dystrybucyjnego dedykowanego Leroy Merlin w Piątku.
- Rynek magazynowy nie przestaje rozwijać się w stabilnym, ale szybkim tempie. W minionym roku w utrzymaniu tego tempa nie przeszkodziły nawet wyższe koszty budowy i siły roboczej. Widzimy, że deweloperzy magazynowi są mocno zainteresowani nawet działkami w mniejszych miejscowościach, takich z 100-200 tys. mieszkańcami, na przykład na północy kraju czy w rejonie Poznania. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie rynek będzie rozwijał się w podobnym tempie. Konkurencyjność polskiego rynku przemysłowo-logistycznego na tle innych państw europejskich, w szczególności w CEE, nadal jest wysoka. Rynek napędzać będzie wzmacniająca się branża e-commerce – zauważymy to w transakcjach dla sektora logistyki i sieci handlowych – mówi Beata Hryniewska, Szef Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki CBRE.

fot. mat. prasowe

Nowa podaż, powierzchnia w budowie i wskaźnik pustostanów w Polsce

Wskaźnik pustostanów utrzymuje się na niskim poziomie.


Rynek rozwijał się w szybkim tempie we wszystkich regionach, jednak najbardziej wyróżniła się Polska Centralna, gdzie deweloperzy oddali do użytku ponad 730 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej – to aż jedna trzecia całej powierzchni oddanej w 2018 r. Najmniej aktywnym regionem była Warszawa Miasto, którego zasoby powiększyły się tylko o 25 tys. mkw. W tym regionie oddany został City Logistics Warsaw I, wpisujący się w obecne trendy magazynów “logistyki miejskiej”. To sektor, który od jakiegoś czasu intensywnie się rozwija, odpowiadając na zapotrzebowanie sektora handlu elektronicznego. Projekty tego typu powstały lub powstają w centrach największych ośrodków magazynowych w Polsce – Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Szczecinie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: